Контакт

Свет

Американските специјалци Младиќ го имале 20 пати на нишан

Објавено пред

Радио Слободна Европа донесува интервју со американскиот историчар и стратешки аналитичар Чарлс Инграо, во кое тој тврди дека американските специјалци во Босна и Херцеговина барем дваесеттина пати можеле да го упасат Ратко Младиќ.

Чарлс Инграо е професор на американскиот универзитет Пардју и се занимава со историјатот на војните на територијата на поранешна Југославија во последната деценија од минатиот век. Во интервјуто Инграо тврди дека САД никогаш немале намера да го уапсат Ратко Младиќ, ниту другите обвинети за воени злосторства сторени во Босна и Херцеговина и дека американските сили ги попречувале сите обиди што ги преземале единиците на ИФОР за нивно апсење.„Не знаеме што разговарале Младиќ и претставниците на американската војска, но знаеме дека разговарале и дека тоа не заврши со негово апсење“, рекол Инграо.„Во 1996 г., од крајот на февруари до почетокот на јули, припадниците на американската специјална единица во Босна најмалку 20 пати буквално ’на нишан’ го имале конвојот на Младиќ соствен од три возила. Во тој период го следеле во стапка кога се движел меѓу Жепа, каде беше штабот на 65. полк на војската на Република Српска и локациите околу Хан Пјесак. Неколкупати подоцна, истата единица била во придружба на американскиот полковник Џон Батиста кој доаѓал во штабот на 65-от полк на војската на Република Српска на состаноци со Ратко Младиќ…. Припадниците на американската војска не го виделе Младиќ, но според она што мене ми е кажано, нема сомневања дека Батиста тамо се сретнувал со него“, додал Инграо.Клинтон се плашеше од втор МогадишТој тврди дека информациите ги добил од анонимен припадник на таа единица, инаку член на американските разузнавачки служби.На прашањето дали Пентагон знаел за овие состаноци, Инграо одговорил: „Не може ниту да се замисли висок американски воен претставник да се сретне со двојно обвинет за воени злосторства, не само без знаење, туку и без дозвола на Пентагон“.Според дополнителното објаснување на Инграо, Пентагон вака постапувал затоа што не сакал да ризикува напади врз американските војници, а тогашниот американски претседател Бил Клинтон не сакал Босна и Херцеговина да ја претвори во втор Могадиш. Американскиот историчар смета дека првенствената мисија била да се воспостави мир во БиХ, да се раздвојат и обезоружат судрените страни. Апсењето на обвинетите за воени злосторства за американската војска било оценето како ризик кој може да резултира со напади врз американските војници.„Но Пентагон не беше единственито кој се противеше на апсењето на Радован Караџиќ и Младиќ. Кога американската војска влезе во БиХ, претседателот Бил Клинтон имал само една опсесија – БиХ да не се стане втор Могадиш, така што и самиот тој беше целосно неподготвен да му се спротистави на Пентагон, кој одбиваше да ги уапси Караџиќ и Младиќ. Стејт департментот единствен се залагаше за апсење на обвинетите за воени злосторства, бидејќи сакаше стабилна босанска влада, што беше неможно додека на власт беше Караџиќ“, тврди Ингаро.„Нашите извори не можеа со сигурност да ни потврдат дали Ричард Холбрук добил директна анредба од Стејт департментот на Караџиќ да му вети имунитет од кривично гонење, но речено ни е дела може да настапи ’ммногу креативно’, односно дека луѓето од Стејт деапртментот вклучувајќи го и Ворен Кристофер директно или индиректно му рекол да стори се’ што смета дека е потребно за да го тргне од власт Караџиќ“, одговора Инграо на прашањето колку има вистина во одбраната на Караџиќ дека тој со Американците преку Холбрук склучил договор кој му гарантира дека нема да биде гонет од Хашкиот трибунал.Западот ги лажел своите граѓани за БалканотТристотини научници ги испитувало и разобличиле вистинските политички случувања на Балканот во последните две децении. Една од нивните сознанија е дека повеќето западни влади, а посебно американската им претставувале лажни информации на своите граѓани. Шефот на проектот, Чарлс Инграо за Македонија вели дека е тешко веројатно дека ќе постигне значаен напредок.Сосема нова и поинаква светлина на досегашните сфаќања за улогата што меѓународната зедница и САД ја одиграа во политичките и воените случувања кои ги зафатија просторите на Балканскиот Полуостров последните дваесетина години. Тоа го покажува специјалниот извештај што го изработила група од 300 научници, историчари, социолози и правници а што во интервју за Вечерњи новости го најавил Чарлс Инграо, профеор по историја на американскиот универзитет Пардју и директор на проектот „Соочување со југословенските контроверзи“.  Во работата на групата научници биле вклучени и експерти од Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија и Албанија, а сознанијата до кои дошле ќе будат презентирани пред јавноста кон крајот на јануари.„Владата на САД ги лажела своите граѓани во врска со решителноста да се уапсат сите обвиенти за воени злосторства, не само на Радован Караџиќ, кому Ричард Холбрук му ветил дека нема да биде уаспен ако се повлече од јавната и од политичката сцена, туку и на Ратко Младиќ“, рекол Инграо.Притоа Инграо се осврнал и на приближувањето на државати од западен Балкан кон евриатлантските интеграции. Според него, Хрватска сигурно ќе влезе во Европската унија и тоа наското, бидејќи постигнала голем напредок во достигнување на потребните стандарди, но и заради решителноста на нејзините политички лидери да го сторат тоа што е потребно за да се обезбедин и натаму силната поддршка од Западот. Од друга страна, пак, за Инграо помалку е веројатно дека Босна и Херцеговина, Србија и Македонија ќе постигнат значаен напредок, имајќи ги предвид преовладувачкиот и во голема мера потврден став на земјите од ЕУ дека се избрзало со приемот на државите како Романија и Бугарија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Белата куќа привремено ќе му ја врати акредитацијата на новинарот на Си-ен-ен

Објавено пред

Белата куќа соопшти дека привремено ќе му ја врати акредитацијата на новинарот на телевизиската мрежа Си-ен-ен, Џим Акоста, кому му беше одземено правото да ги следи настаните во Белата куќа.

Сојузниот суд во Вашингтон вчера ѝ наложи на администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, да му ја врати акредитацијата на Акоста. Портпаролката на Белата куќа, Сара Сандерс, изјави дека во согласност со ослуката на Судот пропусницата на новинарот ќе му биде вратена, но само привремено,

„Исто така ќе утврдиме правила и процедури за во иднина прес-конеференциите да се одвиваат на уреден и урамнотежен начин“, рекла таа.

Администрацијата на Трамп минатата недела му ја одзеде пропусницата на новинарот по прес-конференцијата на која Акоста одби да го предаде микрофонот на приправничката во Белата куќа откако Трамп рече дека повеќе не сака да слушне ништо од него.

Прикажи повеќе...

Регион

Грабар-Китаровиќ: Не знам дали ќе имам пари за да одам на „Вембли“

Објавено пред

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, синоќа беше на натпреварот меѓу Хрватска и Шпанија на стадионот „Максимир“. Хрватска со гол во последен момент ја победи Шпанија, а претседателката по натпреварот беше добро расположена, објави Индекс.хр.

„Беше напнато, ви реков дека ќе победиме. Им честитам на играчите и на Далиќ. Добар натпревар. Им честитам на навивачите“, рекла таа.

В недела Хрватска ќе игра против Англија на „Вембли“. Но, Грабар-Китаровиќ се сомнева дека ќе го гледа натпреварот во живо. Вели дека не знае дали ќе има пари.

„Не знам дали ќе успеам. Знам дека е решавачка. Одам на финалето на Дејвис купот, па не сум сигурна дека ќе имам финансиски средства уште оваа година да отидам и на ‘Вембли’“, рекла претседателката, пренесува РТЛ.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео)„Ве сака дедо Ратко“ – хашкиот осуденик се јави во живо во утринска емисија во Србија

Објавено пред

Хашкиот обвинет Ратко Младиќ се вклучи телефонски во утринска емисија на белградска телевизија.

Поранешниот генерал на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ, кој во Хаг е осуден за геноцид во Сребреница и за злосторства против човештвото, се јави телефонски во утринска емисија на телевизијата „Хепи“.

Во Хаг истражуваат како е можно да се случило тоа.

„Притворениците немаат право да разговараат со медиумите без дозвола од судот“, изјавила Хелена Егелстон, портпаролка на Механизмот за меѓународни кривични судови, за Би-би-си. Механизмот ги презеде тековните процеси по гаснењето на Меѓународниот трибунал за воени злосторства.

„Станува збор за кршење на Правилникот за притвор и отворивме истрага која е во тек“, додала таа.

Во утринската емисија гостувале Дарко Младиќ, синот на Ратко, лидерот на радикалната партија, Војислав Шешељ, и пратеникот на руската Дума, Павел Дорохин. Повод за гостувањето била белградската промоција на книгата „Генерал Младиќ: Последната битка, спомени од интервјуа и документи“. Книгата на руски јазик ја издаде рускиот Комитет за заштита на Ратко Младиќ, чиј претседател е Дорохин.

Во емисијата Дарко Младиќ на мобилен телефон го повикал татко му, кој со првостепена пресуда е осуден на доживотна затворска казна.

„Ве сака дедо Ратко“, рекол тој во емисијата.

По ова, секретарот на меѓународниот суд во Хаг нареди надзор на сите телефонски разговори на Младиќ во текот на следниот месец.

Независното здружение на новинари на Србија и Независното друштво на новинари во Војводина соопштија дека се згрозени од постапката на „Хепи“ телевизија. НУНС и НДНВ навеле дека не се изненадени од постапката на „опасно таблоидната телевизија затоа што станува збор за продолжена рака на актуелниот режим кој благонаклонето гледа на сите злосторства од мрачните деведесетти години од минатиот век“.

Младиќ е во притвор во Шевенинген од јуни 2011 година. Тој беше уапсен во Србија, по 16 години во бегство.

Прикажи повеќе...

Најново

Бегството на Груевски12 часа

Приватниот авион на Орбан одлетал за Белград, еден ден откако Груевски објави дека побарал азил

(Фото: Илустрација „Bombardier Global 6000“) Луксузниот приватен авион што го користи унгарската владејачка и бизнис-елита, меѓу кои и премиерот Виктор...

Македонија17 часа

Канческа-Милевска за протестот пред нејзината куќа: Почитувам изразување став, но не на овој начин

Пратеничката Елизабета Канческа-Милевска им се извини на нејзините соседи, роднини и пријатели за синоќешниот протест пред нејзината куќа во населба...

Македонија17 часа

Кабинетот на Иванов бара одговор од МВР: Врз основа на што УБК ги следи активностите на претседателот

Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов реагираат на јавно објавеното решение за притвор на поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија17 часа

Хан: Македонија напредува во владеење на правото, сите членки на ЕУ треба да ја поддржат

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“ порача дека владеењето на правото е еден од основните критериуми за влез во...

Бегството на Груевски18 часа

(Видеоинтервју) Есмеров: ЕУ и САД нема да се мешаат во внатрешните работи на Унгарија

Поранешниот амбасадор на Македонија во Унгарија, Игор Есмеров, во интервју за „Макфакс“ тврди дека се крајно симптоматични тврдењата на премиерот...

Бегството на Груевски19 часа

Унгарската влада: Ниту унгарската држава ниту унгарските власти не помогнаа Груевски да ја напушти Македонија

Унгарската влада соопшти дека во бегството на експремиерот Никола Груевски од Македонија не помагала ниту унгарската држава ниту унгарските власти,...

Македонија20 часа

На Груевски за „Шлаканиците во Центар“ ќе му се суди во отсуство

Основиот суд Скопје 1 – Скопје, по барање на специјалното јавно обвинителство, денеска одлучи на обвинетиот Никола Груевски, кој моментно...

Свет20 часа

(Видео) Постапокалиптички сцени од пожарите во Калифорнија

Според последниот биланс на жртви од пожарите во Калифорнија, досега загинале 63 лица, а 630 се водат за исчезнати. Видеата...

Македонија21 час

Заев потврди: Груевски бил пренесен со унгарско дипломатско возило

Премиерот Зоран Заев ги потврди информациите што стигаа до медиумите од албанската и црногорската полиција за бегството на Никола Груевски...

Македонија21 час

Заев: Груевски да каже дали доброволно заминал или бил киднапиран

Дали Никола Груевски доброволно ја напуштил Македонија или бил киднапиран?! Очекувам и Груевски и Унгарија да дадат одговори на овие...

Бегството на Груевски22 часа

Унгарската влада за Груевски: Доколку се побара екстрадиција, ќе се следи правната процедура

Унгарската влада вели дека експремиерот на Македонија, Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор, побарал азил поради закани...

Крвав четврток22 часа

Герговска до сведокот Коцевски на 27 април: Лицата за интервентни ситуации да бидат на готовс

Судењето за крвавиот четврток продолжува со репродуцирање СМС и фејсбук-пораки од одземениот и вештачен телефон на Сашко Коцевски, вработен во...

Македонија24 часа

Заев го откажал ручекот кај Курц

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, ги повика на работен ручек в понеделник во Виена премиерите од земјите од Западен Балкан. Од...

Европа1 ден

Нова регулатива на Европскиот парламент – ако возот доцни, ви се враќаат парите

Со мнозинство гласови на пратениците, Европскиот парламент донесе Уредба за правата на патниците во железничкиот сообраќај. Според неа, доколку возот...

Бегството на Груевски1 ден

Црногорската полиција: Груевски влезе во Црна Гора и ја напушти истиот ден

Црногорската полиција објави соопштение по информацијата дека експремиерот Никола Груевски на патот кон Унгарија поминал низ Албанија, по што влегол...

Македонија2 дена

(Видео) Демонстрантите спречени да дојдат до домот на Елизабета Канческа-Милевска

Поддржувачите на иницијативата „Македонија блокира“ вечерва се упатија во населбата Пржино, кон домот на поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска,...

Бегството на Груевски2 дена

Албанската полиција потврди дека Груевски поминал низ Албанија при бегството во Будимпешта

Полицијата во Албанија за албанската телевизија „Топ ченал“ ги потврди информациите дека експремиерот Никола Груевски преку албанската граница заминал за...

Македонија2 дена

Директорите на ученичките и студентските домови бараат повеќе пари од државата

Здружението на директори на ученичките и студентските домови во државата бара зголемување на партиципацијата за ученик, студент која ја добива...

Бегството на Груевски2 дена

Стејт департмент: Груевски да ја отслужи казната во својата земја

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја,...

Македонија2 дена

(Видео) Марковски: Одговорност да се бара од МВР, СЈО и од судот

МВР, СЈО и судот, ова се трие институции од кои треба да се бара одговорност за бегството на експремиерот Никола...

Досие