Контакт

Свет

Клинтон: на Балканот не смее да се остави недовршена работа

Објавено пред

На Балканот не смее да се остави недовршена работа и да се дозволи регионот да стане дел од заборавеното минато, порача во Брисел американската министерка за надворешни работи Хилари Клинтон.

Министерката којашто во Брисел присуствуваше на средбата на министрите за надворешни работи на НАТО, оцени дека во последните години на Балканот е постигнат значаен напредок, но дека регионот „не смее да биде испуштен од вид“. „Не смее да се дозволи постигнатиот успех да пропадне затоа што работата не е завршена“, нагласи Клинтон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Шпанската полиција спречи терористички напад на џихадистите за Велигден во Севиља

Објавено пред

Шпанската полиција, наводно, спречила планиралн напад на Велигденските поворки во Севиља, зпри што во Мароко е уапсен еден џихадист, соопшти Министерството за внатрешни работи на Шпанија.
        
,,Националната полиција и шпанските и мароканските разузнавачки служби спроведоа анти-терористичката операција врз основа на судска одлука која кулминираше со апсењето на еден џихадист во Мароко, за кој постојат сомнежи дека планирал напади во Севиља”, се вели во соопштението.

Полицијата го претресела неговиот дом во Севиља, град во јужна Шпанија, каде што студирал.
        
Интернет порталот El Confidencial, повикувајќи се на неименувани извори, објави дека човекот бил во контакт со Исламска држава и дека имал намера да изврши самоубиствен напад за време на велигденските поворки, каде што планирал да се разнесе со бомба. Ниту полицијата, ниту Министерството за надворешни работи не ја коментираа оваа изјава или не дадоа подетални информации.

Весникот Ел Мундо пишува дека во мароканскиот град Казабланка на 9 април е уапсен 23-годишниот Зухаир Ел Боухдиди, студент на арапска филологија на Универзитетот во Севиља.
         
,,Не верувам дека мојот син планирал да изврши напад за време на Велигден. Тоа мора да е грешка. Тоа е лага”, изјави неговата мајка Раиша за Ел Мундо. ,,Сега кога има уште две години за да ги заврши студиите, да постави бомба? Кажете ја вистината, ние не сме терористи”, додаде таа.
        
Таа вели дека нејзиниот син бил уапсен кога заедно со неа ја посетил Казабланка, каде во болница е неговата баба. Семејство петнаесет години живее во Севиља и соседите велат дека се добро интегрирани и дека се изненадени од веста. Таткото на момчето е имам во локалната џамија.
        
Во Шпанија оваа недела започнаа традиционални поворки кога стотици луѓе шетаат по улиците. Министерството за внатрешни работи најави дека се зголемени анти-терористичките мерки. За десет дена, на 28 април, се одржуваат и парламентарни избори.
        
Последниот терористички напад во Шпанија се случи во август 2017 година кога група исламисти во каталонските градови Барселона и Камбрилс убија 16 лица.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ најавува голем собир во Белград за ,,иднината на Србија”

Објавено пред

Во Белград вечерва ќе се одржи голем собир во рамки на кампањата на српскиот претседател ,,Иднината на Србија”, на кој се очекува да присуствуваат десетици илјади луѓе од целата земја кои шефот на државата и лидер на владејачката СНС, Александар Вучиќ ги повика на единство и поддршка за сите важни прашања од национален и државен интерес, особено во претстојното решавање на косовското прашање.
        
На собирот, како што соопшти кабинетот на Вучиќ, ќе зборува и претседателот на Владата, Ана Брнабиќ, министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ, претседател на претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик и министерот за надворешни работи на Унгарија Петер Сијартоo, кој претходно ја поддржа владејачката партија и на изборната кампања.
        
Ваквиот собир доаѓа по минатонеделните случувања кога на протестот ,,Сите за еден – еден од 5 милиони”пред Собранието на Србија се собраа илјадници луѓе кои се спротивставија на владата на Вучиќ и побараа слободата на медиумите, како и создавање услови за фер избори и професионално известување во јавните ТВ-програми – Српска радио и телевизија и Радио Телевизија Војводина. Официјалните проценки се дека на тој собир имало само 7.200 до 7.500 луѓе, додека организаторите и лидерите на опозициската Алијанса за Србија тврдат дека собрале 35.000 лица.

        

Прикажи повеќе...

Европа

Неофицијално, пожарот во Нотр Дам го предизвикал краток спој

Објавено пред

Краток спој, најверојатно, го предизвикал пожарот во катедралата Нотр Дам во Париз, тврди неименувано официјално лице на француската судска полиција.

Меѓутоа, тој напоменува дека од безбедносни причини лицата што ја водат истрагата сè уште не добиле зелено светло за работа во катедралата.

Францускиот претседател, Емануел Макрон, најави претходно петгодишен план за обнова на Нотр Дам. Експертите го оценија планот како премногу амбициозен бидејќи проценуваат дека обновата би можела да трае и до 15 години.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 минути

Шпанската полиција спречи терористички напад на џихадистите за Велигден во Севиља

Шпанската полиција, наводно, спречила планиралн напад на Велигденските поворки во Севиља, зпри што во Мароко е уапсен еден џихадист, соопшти...

Избори 201914 часа

Дескоска: Ако не се избере претседател, во игра се две опции

Во игра се две опции доколку на претседателските избори не биде постигнат потребниот цензус, изјави министерката за правда, Рената Дескоска....

Македонија15 часа

На интернет објавени четири прислушувани разговори

На интернет пред неколку часа објавени се четири телефонски прислушувани разговори. Зад објавата стои извесен корисник „Илија громовник“, а разговорите се...

Македонија16 часа

Од утре теренска вакцинација во училиштата против морбили

Медицински персонал утре ќе тргне по училиштата и теренски ќе ги вакцинира оние што не ја примиле вакцината против морбили....

Избори 201917 часа

Силјановска во штабот на Пендаровски

Гордана Силјановска-Давкова денеска го посети изборниот штаб на својот противкандидат Стево Пендаровски. Таа на „Твитер“ објави дека со присутните разговарале...

Македонија18 часа

(Видео) Поплава во средното уметничко училиште во Скопје

Во средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје вчера настанала поплава, откако избил вентилот за парно греење за време на...

Македонија20 часа

Нови 30 дена куќен притвор за Стевчо Јакимовски

Кривичниот суд во Скопје му определи нови 30 дена куќен притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски во...

Свет21 час

„Фејсбук“ без дозвола собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници

„Фејсбук“ призна дека собрал адреси на е-пошта од 1,5 милион корисници без нивно знаење и дозвола, објави Си-ен-ен. Најголемата социјална...

Свет22 часа

(Видео) Девојка во Бангладеш запалена зашто пријавила сексуална злоупотреба

Студенти ја полиле со керозин и ја запалиле нивната колешка Нусрат Џахан Рафи во училиште во Бангладеш бидејќи две недели...

Свет23 часа

Маж со канистери полни бензин и запалки сакал да влезе во катедралата во Њујорк

Триесет и седумгодишен маж e уапсен откако се обидел да влезе во катедралата Свети Патрик во Њујорк со два канистери...

Македонија23 часа

Репортери без граници: Земјава на 95. место според слобода на медиумите

Северна Македонија е на  95. место според последниот светски индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници (РСФ), со...

Свет24 часа

„Тајм“ објави листа на највлијателни луѓе во светот

Пејачката Тејлор Свифт, телевизиската новинарка Гејл Кинг и фудбалската ѕвезда Мохамед Салах се меѓу шесттемина познати и највлијателни луѓе според...

Европа1 ден

(Видео) Португалија: Загинаа 29 германски туристи во автобус кој излета од патот на островот Мадеира

Најмалку 29 туристи од Германија загинаа синоќа во несреќа на португалскиот остров Мадеира, кога препол автобус излета од патот и...

Свет2 дена

(Видео) Светските знаменитости во боите на Франција

Многубројни светски споменици минатата ноќ светнаа во боите на Франција како знак на поддршка и солидарност по повод трагичниот пожар...

Македонија2 дена

Вклучен аларм во училиштата по случаите на деца што се самоповредувале поради интернет-игри

Во врска со информациите поврзани со учеството на ученици во игри објавени на глобалната интернет-мрежа, кои се карактеризирани како ризични...

Македонија2 дена

(Видео) Антикорупциската ќе поднесе прекршочни постапки против градоначалниците Бочварски и Георгиевски

ДКСК делумно ги прифати приговорите на ВМРО-ДПМНЕ против општините Гази Баба и Штип и одлучи да поведе прекршочни постапки за...

Македонија2 дена

Епидемија на морбили има, вакцини во Кичево нема

Речиси цел месец во Здравствениот дом во Кичево нема вакцини против морбили. Родителите реагираат бидејќи иако сакале да ги вакцинираат...

Македонија2 дена

(Видео) Фазлиу: Градоначалниците да објават како ги трошат парите на нивните веб-страници

Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, им порача на градоначалниците дека ќе бара одговорност доколку парите ги трошат недомаќински и...

Македонија2 дена

(Видео) Франција треба да каже како да ѝ помогнеме

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски изјави дека сè уште нема конечна одлука на кој начин ќе ѝ се помогне на Франција...

Крвав четврток2 дена

До крајот на мај, обвинение за организаторите на крвавиот четврток

Вилма Рускоска, шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, рече дека најдоцна до крајот на мај очекува да...

Досие