Контакт

Свет

ООН со апел до Судан да не ги протерува хуманитарците

Објавено пред

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун ја повика суданската влада да ја преразгледа одлуката за протерување на хуманитарните организации од Судан.

До ова дојде откако Меѓународниот кривичен суд реши да издаде потерница по суданскиот претседател Омар ал Башир, осмничен за воени злосторства во регионот Дарфур. Во изјавата на Бан ки Мун се наведува дека со протерувањето на хуманитарците ќе биде прекината помошта за над четири ипол милиони луѓе во Дарфур.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Талибанците потврдија дека преговарале со американската делегација во Катар

Објавено пред

Официјалните претставници на талибанците во понеделникот потврдија дека присуствувале на тридневниот состанок во Катар со делегацијата на САД предводена од Залмај Калилзад.

Состанокот во Доха, каде што Талибанците имаат политичка канцеларија, се одржа од среда до петок, со цел „наоѓање мирно решение за проблемите во Авганистан”, рече портпаролот на талибанците, Забихулах Муџахид.

Муџахид додаде дека станува збор за воведни разговори и дека не е постигнат договор. Тој, исто така, ги негираше тврдењата на медиумите дека милитантите сакале да формираат влада.

Американската влада го повика Халилзад да се состане со талибанците за да има мирни преговори со нив.

Калилзад на прес-конференцијата во Кабул во неделата рече дека е „претпазлив оптимист” за постигнување мир меѓу милитантите и владата пред одржувањето на претседателските избори во април.

Прикажи повеќе...

Свет

Ирак : Во експлозија на автомобил бомба загинаа пет лица, а 16 се повредени

Објавено пред

Во експлозија на автомобил бомба во ирачкиот град Тикрит загинаа пет лица, а 16 се повредени, соопшти полицијата.

Експлозијата разнела 12 автомобили кои се наоѓале во близината, а безбедносните сили ги затвориле повеќето улици во Тикрит за да спречат нови инциденти. Засега никој не ја презел одговорноста за нападот. Ваквите напади се ретки во Тикрит откако Исламската држава минатата година доживеа пораз во Ирак.

Прикажи повеќе...

Свет

13 луѓе загинаа при лизгање на земјиштето во Виетнам

Објавено пред

При лизгање на земјиштето во Виетнам загинаа 13 луѓе, а четири во моментов се водат за исчезнати. До оваа катастрфоа во земајта дојде по тропската бура која го зафати централниот дел на Виетнам, а беше проследена со обилни врнежи од дожд.

Официјален претставник на провинцијата Кан Хоа, рече дека околу 600 војници биле ангажирани во потрагата по исчезнатите лица и евакуација на ризични области.

Според него, во вчерашното лизгање на земјиштето биле урнати неколку куќи, а земјата затрупала и неколку луѓе кои во тој момент биле во своите домови. Стотици луѓе во земјата страдаат годишно во поплави и бури.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Земјотерес во Грција изутринава почувствуван и во земјава

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при...

Македонија3 часа

Премиерите на Западен Балкан на појадок кај Курц, Заев ја откажа поканата

Австрискиот канцелар ги повика денеска на работен појадок во Виена премиерите на Западен Балкан. Премиерот Зоран Заев, кој претходно беше...

Македонија13 часа

(Видео) Протестот заврши, за малку избегнат инцидент

По речиси два часа заврши протестот пред Собранието против уставните имени. За малку беше избегнат инцидент меѓу организаторите – движењето...

Спорт13 часа

Зверев го „здроби“ Ѓоковиќ за својот најголем трофеј во кариерата

Александер Зверев стигна до својата најголема победа во кариерата, откако го совлада светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:3...

Европа16 часа

Европа: Сообраќајките се водечка причина за смртност кај децата

Во Европа на секои шест минути има по една жртва на патиштата, 230 секој ден или 83 000 секоја година,...

Вести17 часа

Нови тврдења: Можно е телото на Кашоги да било изнесено од Турција како багаж

Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги можно е да го изнеле неговото распарчено тело од Турција како багаж, изјави министерот...

Економија18 часа

Џеф Безос: „Амазон“ ќе банкротира

„Амазон“ еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, рекол основачот на оваа компанија, Џеф Безос, кој е најбогат човек во...

Свет20 часа

Папата: Неправдата е изопачен корен на сиромаштијата, богатите се се помалубројни, но побогати

Папата Франциско го криткуваше растот на нееднаквоста во богатството во светот, но и третманот кон мигрантите. Поглаварот на Римокатоличката црква...

Македонија21 час

СЈО истражува криминал при купопродажбата на акциите на „Фершпед“

Специјалното јавно обвинителство води предистражна постапка за купопродажбата на акциите на „Фершпед“ од 2013 година, кога повеќе акционери пријавија дека...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски: На претседателските избори ќе ги победиме СДСМ

И покрај целокупниот политички терор и покрај сите, закани и уцени кои што ми ги упатуваат мене и моето семејство...

Бегството на Груевски22 часа

Maкедонија нема договор за екстрадиција со Унгарија – Груевски ќе го бараме со други правни акти

Македонија нема склучено меѓудржавен договор за екстрадиција со Унгарија со кој би го побарала експремиерот Никола Греувски да ја издржи...

Свет22 часа

(Видео) Трамп ја посети Калифорнија: Тажно е ова, итно да им се помогне на оние кои се најлошо погодени

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Калифорнија за да го испита теренот кој беше погоен од најсмртоносниот шумски пожар во...

Регион23 часа

(Видео) Запалено американското знаме за време на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Атина

Грчката полиција доцна синоќа се судри со групи маскирани лица во Атина, по завршувањето на протестниот марш за одбелужвањето на...

Свет1 ден

Стејт департмент: Извештаите за убиството на Кашоги се уште не се конечни

Американскиот Стејт департмент издаде соопштение дека владата на сАД не донела конечен заклучок за тоа кој учествувал во убиството на...

Свет2 дена

(Видео) Девојка се разнесе пред полициски пункт во Чеченија

Девојка се разнесе со експлозив пред полициски пункт во главниот град на Чеченија, Грозни. Никој друг не е убиен, ниту...

Бегството на Груевски2 дена

Бугарски „Фокус“: Груевски ја напуштил Унгарија

Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ повикувајќи се на изјава...

Македонија2 дена

(Видео) Револтирана студентка: Доста се криете зад Фејсбук, излезете и кажете дека сакате чист воздух

Доста се криете зад лажни Фејсбук профили и седите по кафулиња, излезете и кажете дека саакате чист воздух , порача...

Македонија2 дена

СЈО: Јанакиески и Божиновски се во притвор поради сознанијата дека планираат бегство

На поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, им е определен...

Македонија2 дена

Клиника за гинекологија: Намален бројот на починати предвреме родени бебиња

Според податоците на Универзитетската клиника за гинекологија и акушертво, годинава е забележан намален процент на смртност на предвреме родените новороденчиња....

Македонија2 дена

(Видео) Протест против загадувањето: Власта повеќе троши за свои ќефови отколку за животната средина

Патиме сите од загадениот воздух, а најмногу децата и повозрасните, 30 години нè трујат, некој профитира од тоа, порачаа учесниците...

Досие