Контакт

Свет

Црквата избркала 9 годишно девојче кое абортирало

Објавено пред

Римокатоличката црква во Бразил од своите редови исклучи 9-годишно девојче кое абортирала близнаци, а која забременила кога ја силувал нејзиниот очув. Причината за исклучувањето од црквата бил токму абортусот, а исклучена е и нејзината мајка која го дозволила лекарите да го извршат зафатот.

И покрај страшното злосторство кое очувот го сторил врз девојчето и кој резултирал со бременост, тамошниот бискуп Јосе Гардосо Собрино вели дека државата не смее да отстапи од своите начела.„Божјиот закон е над човечкиот. Кога некој човечки закон е во спротивност со Божјиот тогаш тој нема вредност. Оттука и возрасните кои дозволиле или го овозможиле абортусот подлежат на екскомуникација“, изјави Собрино интервју за локалните телевизии.Бразилскиот министер за здравство е згрозен од однесувањето на црквата.„Шокиран сум дека црквата не ги зеде пред вид околностите во кои девојчето затруднело и не можам да верувам на лицемерството на бискупот кој брани еден живот истовремено загрозувајќи друг“, изјавил Јосе Гомес Темпорао.Тој објаснил дека се работи за девет годишно девојче кое имало одвај 30-тина килограми и дека нејзината матка нема да може да издржи ниту едно дете, а не пак две. Црквата пак застанува на ставот дека девојчето сепак требало да ги износи децата, а потоа да биде породена со царски рез.Инаку, абортусот во Бразил е генерално забранет, но во некои околности сепк се дозволува: ако на мајката и е загрозен животот, ако не постои никаква можност фетусот да се развие т.е. да ја преживее бременоста, и во случај на силување, но ако само ако плодот не е постар до 20 недели.Несреќното девојче било во 15 недела бременост кога абортирала. Лекарите утврдиле дека животот на девојчето е во опасност доколку бременоста не се прекине. Случајот е откриен минатата недела кога девојчето се пожалило на својата мајка на болки, по што таа ја однела во болница. Таму е констатирана бременоста што била почната со силување. Очувот е во притвор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Жена во Ирак ја роди првата седумка на Блискиот Исток

Објавено пред

Жена во Ирак ја роди првата седумка на Блискиот Исток. 25-годишната Ирачанка, чиј идентитет не се соопштува, како што јавува ,,Дејли мејл”, родила седум здрави бебиња.

Бебињата се родени во Дилаја во северен Ирак и ова е прва седумка која се раѓа на Блискиот Исток. Портпаролот на локалниот здравствен центар вели дека мајката се опоравува заедно со нејзините 6 ќерки и еден син. Тој додаде дека станува збор за ,,уште едно нормално породување во болницата во Ал Батоул.

,,Не планиравме да го шириме семејството, но сега имаме 10 деца”, вели таткото на новороденчињата Јусеф Фадл.

Првите седумки во светот во 1997 година ги доби брачен пар од Ајова. Тие, за разлика од овие од Ирак, се родија со вештачко оплодување. Првата седумка матурираше во 2016 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп: Едвај чекам да се видам со Ким Џонг-ун

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп повторно го пофали огромен економски потенцијал на Северна Кореја, за помалку од две недели од вториот самит со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Виетнам.
        
,,Ние веруваме дека Северна Кореја и претседателот Ким имаат огромен потенцијал како економска сила”, изјави Трамп за новинарите во Белата куќа. Тој додаде дека едвај ја чека средбата закажана во Ханој на 27 и 28 февруари. Трамп изјави дека има многу добри односи со лидерот на Северна Кореја.
       
По неколку месечни вербални провокации, Ким и Трамп ја одржаа првата средба, оценета како историски самит на 12 јуни 2018 година во Сингапур. Ким и Трамп на првиот самит потпишаа декларација за денуклеаризацијата на Корејскиот полуостров, но без одреден датум.

Оттогаш не е постигнат напредок, а двете страни поинаку ги толкуваат обврските од потпишаниот текст на кој многумина сметаат дека е нејасен. Аналитичарите се надеваат дека на вториот самит ќе бидат донесени конкретни одлуки.

Прикажи повеќе...

Свет

Иран смета дека Пакистан е одговорен за нападот врз припадниците на Револуционерната гарда

Објавено пред

Претседателот на иранскиот парламент Али Лариџани изјави дека неодамнешните напади врз припадниците на Револуционерната гарда во кои загинаа 27 лица, се планирани во Пакистан, објави иранската агенција Ирна.
       
Неговата изјава доаѓа откако претходно ирански официјални лица ги обвинија сунитските регионални ривалски земји, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), дека се одговорни за нападот.
        
Иранското Министерство за надворешни работи денеска го повика на разговор пакистанскиот амбасадор. Пакистанските власти го осудија нападот кој се случи во средата.
        
Одговорноста за нападот ја презема од екстремистичката сунитска група Џаиш ал-Aдл.Иранскиот генерал Мухамед Али Џафари, исто така, го обвини Пакистан дека е одговорен за нападот.

Пакистан има добри односи со Саудиска Арабија но се обидува да се одржи избалансиран однос со Ријад и Техеран.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Седат ја пронајде девојката којашто ја извлекол од автобусот: ,,Никогаш нема да заборавам како ме молеше да ѝ помогнам”

Седата успеа да ја најде патничката на која ѝ помогнал да преживее под автобусот кој се преврте кај Ласкарци. Само...

Македонија5 часа

Реакции по навредите кон Силјановска: Срамно е да сатанизирате личност по возраст и пол

По серијата навреди на социјалните мрежи кон професорката по уставно право и претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, невладини...

Македонија9 часа

Неколкумина повредени кај Ласкарци се во критична состојба, една пациентка е на операција

Во Градската општа болница „8-ми Септември“ од повредените од тешката автобуска несреќа на автопатот Скопје-Тетово, во моментов се лекуваат 18...

Свет10 часа

Од Пентагон уште не знаат колку пари ќе му дадат на Трамп за изградба на ѕидот

Вршителот на должноста министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан, синоќа изјави дека се уште не утврдил колку пари ќе...

Македонија10 часа

Заев за наградата „Евалд Фон Клајст“: Со Ципрас поставивме основа за тоа како треба да работат идните генерации

На свечена церемонија, во присуство на дел од највисоките гости на годинешната Минхенска конференција за безбедност, на премиерите на Северна...

Свет11 час

Аргентина: Последно испраќање на починатиот фудбалер Емилијано Сала

Семејството, пријателите, навивачите и поранешните соиграчи се простија од фудбалерот Емилијано Сала (28) во неговиот роден град во Аргентина, четири...

Македонија1 ден

Силјановска е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија многу ми даде, сега е ред јас да вратам

Гордана Силјановска и официјално е избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ од страна на делегатите на партијата на денешната конвенција...

Македонија1 ден

Мицкоски: Да се обединиме и да му дадеме црвен картон на Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на конвенцијата во Струга, на која партијата избира кандидат за претседател, повика на обединување на...

Свет1 ден

(Видео) Работник кој добил отказ застрела петмина колеги во Чикаго

Пет лица се убиени и пет полицајци се повредени во предградието на Чикаго, кога 45-годишн маж пукал во индустриско складиште...

Македонија1 ден

Притвор за 11 членови на криминална група, разработиле шема за шверц на мигранти од Грција кон Србија

Единаесет членови на криминална група кои што разработиле шема за шверц на мигранти од Грција, преку земјава, кон Србија, завршија...

Македонија1 ден

Почина уште еден повреден во несреќата кај Ласкарци, бројот на жртви се искачи на 15

Изутринава почина уште еден од повредените во тешката сообраќајна несреќа која што се случи на патот Скопје – Тетово, со...

Свет1 ден

Трамп прогласи вонредна состојба

Претседателот Доналд Трамп прогласи национална вонредна состојба на границата Мексико, во обид да обезбеди повеќе пари за ѕидот кој планира...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ на конвенција во Струга избира партиски кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска на Конвенција под слоганот „За честита Македонија“ во Струга го избира партискиот кандидат за претседател на претстојните претседателски...

Македонија2 дена

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од пат, лани го извлекувале на Косово

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од патот. Косовските медиуми лани известиле за автобус  на оваа компанија...

Македонија2 дена

Само претседателот Иванов не го промени името на државата на веб-страницата

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге...

Македонија2 дена

МВР: Не е спорно ако сопственикот на „Дурмо турс“ вршел технички преглед преку друга своја фирма

За Министерството за внатрешни работи законски нема ништо спорно во тоа што сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во исто...

Македонија2 дена

„Специјал“ им подели крофни со рок до утре на учениците во „Димитар Миладинов“  

Принцес-крофни со рок на траење до утре им биле поделени денеска како ужинка  на учениците во ООУ „Димитар Миладинов“ во...

Македонија2 дена

МВР: Преземени мерки за спречување терористички напад на ИСИС

Министерството за внатрешни работи соопшти дека презело мерки за спречување терористички напад во земјата. „По претходно разменети оперативни сознанија со...

Свет2 дена

Трамп прогласи вонредна состојба

Претседателот на САД, Доналд Трамп, прогласи вонредна состојба на национално ниво, истакнувајќи дека треба да се искористат вонредните овластувања за...

Македонија2 дена

САД почнуваат да го користат новото име Република Северна Македонија

Од Амбасадата на САД во Скопје попладнево информираа дека владата на Соединетите Американски Држави добила официјално известување за промената на името....

Досие