Контакт

Свет

Преговорите за Кипар зависат од Турција

Објавено пред

Кипарскиот претседател Димитрис Христофиас денеска изјави дека успехот на преговорите за повторно обединување на Кипар, кои се водат меѓу Грците и Турците на овој медитерански остров, зависи од Турција.

„Наша цел е да го решиме кипарскиот проблем, но многупати кажавме дека клучот за решението е во Турција“, истакна Христофиас на прес-конференција во Никозија.Кипарските Грци и Турци повторно започнаа преговори за обединување на островот во септември 2008 година во обид да го надминат повеќе деценискиот конфликт кој не и дозволува на Турција членство во ЕУ и ги комплицира односите меѓу двата сојузника на НАТО, Атина и Анкара.Медиумите потсетуваат дека лидерот на кипарските Грци Христофиас и на кипарските Турци, Мехмет Али Талат се согласија за повторно обединување на двата раздвоени дела на Кипар во федерација од две зони со широка автономија и слаба централна влада, но се согласни околу практичните примени на договореното.Кипар е поделен од 1974 година на јужен грчки и северен турски дел на Кипар, на кој Турците прогласија независна држава, која досега е призната само од Анкара.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Сириец уапсен во Франција за тероризам откако се обидел да се запали во воз

Објавено пред

Еден човек е уапсен откако се полеал со вино и потоа се обидел да се самозапали во воз во Франција. Според извештаите, човекот се налутил откако кондуктерот му го побарал билетот на увид, пренесува „Спутник“.

Уапсението, кој е под истрага за можен терористички напад, е Сириец и бил брзо совладан од еден војник што не бил на должност и еден полицаец пред да биде предаден на локалната полиција. Сириецот наводногледал пропагандно видео на Исламска држава на својот телефон пред да се обиде да се запали.

Инцидентот се случи на возот за Монпелје од северниот град Лил во средата, на тригодишнината од ужасниот терористички напад на концертот во „Батаклан“.

Прикажи повеќе...

Свет

Кратер поголем од Париз откриен под мразот на Гренланд

Објавено пред

Огромен железен метеорит удрил во Гренланд пред повеќе од 12.000 години, отворајќи кратер поголем од Париз кој неодамна беше откриен со софистициран радар под мразот.

Кратерот е прв од ваков вид пронајден на Гренланд – или под било која од ледените плочи на Земјата – и е меѓу 25-те најголеми познати на Земјата, се вели во извештајот на „Сајанс адвансес“.

Влијанието на кратерот широк 31 километар под глечерот Хијавата би имал значителни брановидни ефекти во регионот, а можно е дури и на глобално ниво, велат научниците. Но, неговата приказна допрва се раскажува.

„Имало ‘отпад’ распрснат во атмосферата што би влијаел на климата и на потенцијалот за топење на многу мраз, па затоа можело да има ненадеен прилив на слатки води во теснецот Нарес меѓу Канада и Гренланд што, пак би влијаело на океанот во целиот регион. Доказите покажуваат дека влијанието веројатно се случило по формирањето на ледената прекривка на Гренланд , но истражувачкиот тим сé уште работи на прецизно датирање “, вели ко-авторот Џон Паден, вонреден професор по електротехника и компјутерски науки на Универзитетот во Канзас.

Кратерот првично беше откриен во 2015 година, но меѓународен тим истражувачи оттогаш работел да ги потврди наодите. Првичниот наод беше направен со податоци од Арктичката програма на НАСА за регионална проценка на климата и операцијата „Ајсбриџ“. Оттогаш се собрани повеќе податоци со понапредна радарска технологија.

„Досега не можеше директно да се датира кратерот, но неговата состојба сугерира дека се формирал откако мразот почнал да го покрива Гренланд, значи е помлад од три милиони години, а може да е и од пред само 12.000 години – кон крајот од последното ледено доба”, вели ко-авторот професор Курт Кјер од Центарот за геогенетика при Природонаучниот музеј на Данска.

Истражувачите планираат да се обидат да земат материјал што се стопил од дното на глечерот за да дознаат повеќе за неговиот тајминг и ефектите врз животот на Земјата во тоа време.

Прикажи повеќе...

Свет

Етиопија го уапси поранешниот заменик шеф на агенцијата за разузнавање

Објавено пред

Поранешниот заменик шеф за разузнавање на Етиопија беше уапсен во склоп на истрагата по наводите за корупција и злоупотреби на човековите права од страна на претходната влада.

Поранешниот заменик шеф на националната агенција за безбедност, Јаред Зерихун, е последното големо име од уапсените.

Тој се уште не дал коментар за обвинувањата.

Од понеделникот повеќе од 60 официјални лица од разузнавачките служби и индустрискиот конгломерат управуван од армијата беа уапсени.

Овој чекор беше поздравен од страна на сите групи за човекови права.

Многу години луѓето во Етиопија живееја под опресивен авторитарен систем каде што секоја критика упатена кон владата или војската не беше толерирана.

Но, со стапувањето на функцијата на новиот премиер Абиј Ахмед во Април, тој вети дека ќе ја искорени корупцијата и злоупотребите на човековите права.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Како се организирало бегството на Груевски – под истрага и полицајци во МВР

Две истраги во моментов се водат во Министерството за вантрешни работи за да се утврди како било организирано бегството на...

Македонија45 минути

(Видео) Бошњаковски: За екстрадицијата на Груевски прибрана е документација на 400 страници

Досега е прибрана документација на повеќе од 400 страници, со која македонското Министерство за правда ќе бара екстрадиција на Никола...

Македонија47 минути

Обвинителството: Постојат сомнежи дека службени лица му помогнале на Груевски нелегално да излезе од Македонија

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори предмет по допрен глас за бегството на поранешниот премиер Никола...

Македонија59 минути

Невладините организации ги детектираа сите пропусти на истражните органи за бегството на Груевски

Петнаесетина невладини организации меѓу кои и Хелсиншкиот комитет, Цивил, Македонското здружение на млади правници, Евротинк, МОФ, Транспаренси Интернешнл и Транспарентност...

Македонија1 час

(Видео) Орбан за азилот на Груевски: Прашајте ги правниците зошто не е во транзитен центар

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, запрашан од „24.ху“: „Како може криминалец од Македонија илегално да влезе во Унгарија и зошто не...

Крвав четврток2 часа

Вибер-контакт на Мукоски на 27 април: „Шеќерка мене остајте ми ја, отворајте ги вратите“

Од вибер-групата, каде што членуваат некои од пратениците и членови на ВМРО-ДПМНЕ, преку која се организирале граѓаните да дојдат во...

Крвав четврток2 часа

Јанакиески до Мукоски на 27 април: Алал вера за денес, брат

Од СМС и вибер-пораките за 27 април, кои Јавното обвинителство денеска ги презентира на рочиштето за крвавиот четврток во комуникацијата...

Македонија3 часа

Министер од кабинетот на Орбан: Груевски побарал азил преку амбасада на Унгарија

Министерот Гергели Гулијаш од кабинетот на унгарскиот премиер, Виктор Орбан, потврди дека Груевски дал изјава во унгарска амбасада, каде што...

Европа4 часа

Британскиот министер за брегзитот поднесе оставка

Британскиот министер за брегзитот, Доминик Раб, денеска поднесе оставка во знак на протест поради договорот на премиерката Тереза Меј за...

Македонија5 часа

Српска „Политика“: Груевски побегнал преку Албанија

Провладиниот белградски весник „Политика“ во денешното издание на насловната страница објавува текст во кој се тврди дека Груевски во Унгарија...

Македонија5 часа

Бугарското Министерство за правда: На Груевски не му е издаден бугарски пасош

Никола Груевски не е бугарски државјанин и нема поднесено документи за издавање бугарски пасош, соопшти бугарското Министерство за правда по...

Македонија16 часа

Рот за бегството на Груевски: Унгарија ги отвори границите за мигрантите, неверојатно

Државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, доцна вечерва на својот твитер-профил напиша...

Македонија19 часа

Како Груевски го стопи срцето на Орбан

„Орбан одби 70 проценти од барањата за азил на луѓе кои бегаат од војна, сиромаштија и угнетување. Но, има нешто...

Македонија20 часа

Граѓани му оставија слика од Груевски на Заев

Со транспаренти „Нема правда, нема мир или заборавивте?”, „Како што го пуштивте, така да го вратите”, „Одговорност”, „Немојте пред народот”,...

Македонија21 час

Мицкоски: Одговорност за бегството на Груевски треба да се бара од Заев и Спасовски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку статус на социјалната мрежа „Фејсбук“ повика одговорност за бегството на експремиерот Никола Груевски да...

Македонија22 часа

Унгарската влада за „Макфакс“: Му дозволивме на Груевски да побара азил од безбедносни причини бидејќи беше премиер

Унгарската влада за „Макфакс“ вели дека властите дозволиле Никола Груевски да поднесе барање за азил, а со тоа да биде...

Македонија22 часа

Судот ги одби жалбите за „Империја“, Камчев ќе биде 30 дена во притвор

Кривичниот совет од скопска „единица“, составен од судиите Огнен Ставрев, Горан Бошевски и Васка Николовска-Масевска, ги одби жалбите на осомничените...

Македонија23 часа

Унгарски медиуми: Законот е сменет, унгарската влада треба Груевски веднаш да го врати назад

Унгарските медиуми се полни со вести за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Будимпешта. Тие пренесуваат дека портпаролот на...

Македонија1 ден

МВР: Не постои ниту една причина Груевски да добие азил во Унгарија

Не постои ниту една причина Никола Груевски да добие азил во Република Унгарија, изјавија од Министерството за внатрешни работи откако...

Македонија1 ден

Европратеничка прашува дали Груевски има ВИП-третман во барањето за азил

Холандската европратеничка Џудит Саргентини јавно ги праша унгарските власти дали ќе го одбијат барањето за азил на Никола Груевски оти...

Досие