Контакт

Свет

Северна Кореа се подготвува за војна

Објавено пред

САД се’ почесто го употребуваат терминот темпирана бомба кога мислат на Северна Кореа. Западот стравуа од тоа што не се знае кој таму го контролира нуклеарното оружје.

Откако е избран нивиот американски претседател Барак Обама, повеќето држави кои ја сочинуваа ткн. „оска на злото“ на Џорџ Буш, се обидуваат се обидуваат да почнат нови односи си САД. Само Северна Кореа продолжува да ја развива и тестира својата спорна неуклеарна технологија, тврдејќи дека станува збор за вселенска програма.„Ќе го казниме секој кој на кој и да е начинќе се ибиде да го спречи нашиот план за тестирање на комуникациските сателити“, беше последното официјално соопштение од Северна Кореа на информациите дека Вашингтон именуваат нов специјален претставник за неа кој треба да тргне во посета на регионот.Северна Кореа се смета за најзатворен политички систем денес во светоткоја има 24 милиони жители, од кои речиси милион и половина добро обучени војници кои живеат како повластена каста. Претпоставката е дека таа има силно атомско оружје, па секоја изјава која доаѓа од нејзиниот политички врв предизвикува загриженост кај соседните држави.Западот е се’ понервозен Меѓународните фактори сакаат да го неутрализираат ова високо ризично кризно жариште, но од почетокот на 2009 г. комунистичкиот врв на Северна Кореа дава се’ повоинствени изјави. Лансирањето на наводниот комуникациски сателит како што тврди Пјонгјанг, западните држави сметаат дека всушност претставува тестирање на ракетата од долг дострел Таеподонг 2. Стравот доаѓа од тоа што теоретси оваа ракета би можела да ја погоди Алјаска, а според некои проценку дури и Лос Анџелес. По престанувањето на преоворите во јануари на шесте држави од регионот и стапување на должност на новата американска администрација, обновени се напорите за намалување на недоразбирањата и тензиите во регионот. Северна Кореа само ја зголемува напнатоста провоцирајќи со најави за тестирање на нови атомски оружја. Западните држави, пак, засега се’ уште се трудат да дознаат кој всушност ги контролира опасните воени арсенали со кои располага Пјонгјанг, во инаку сиромашната држава. Омено од минатото лето се шпекулираше дека претседателот Ким Јонг Ил имал мозочен удар, па дури и дека починал. Но севернокорејската државан новинска агенција KCNA на крајот од јануари објави фоторафии на Ким Јонг Ил како наздравува со чашка алкохол на ручек со кинески функционери при нивна посета во Пјонгјанг. Како што коментираат западните медиуми, со фотографијата на Ким кој претходно во јавноста се немаше појавено десетина месеци, на која тој е помалку пијан но многу ослабен, севернокорајската власт сакала да испрати порака дека тој е во добра форма. Американската државна секретарка Хилари Клинтон ја прекрши дотогашната табу тема во дипломатијата и за медиуми и при посетата на регионот коментирала она што се шпекулира во дипломатските кругови – што по сегашниот севернокорејски претседател?Запад стравува од севернокорејскиот воен врв?На прашањето за заменикот на Ким, што е важно за креирање на новата стратегија на западот кон Северна Кореа, се’ уште нема одговор. Хилари Клинтон во тој контекст изјавила дека смената на валста би можела да ги закомплицира нуклеарните преговори со Пјонгјанг.Комунистичкиот режим се обиде да ги демантира информациите дека претседателот Ким не е способен да управува со државата, лиферувајќи фоографии и снимки од него на различни церемонии. Новинските агенции на соседните држави тврдат дека најверојанто наследник на Ким ќе биде неовиот најмалд син Ким Јонг Ун. Јужнокорејската новинска агенција YONHAP, повикувајќи се на кинески извори тврди дека Јон Ун е веќе еден од регистрираните за изборите за народното сопбрание на Северна кореа кој ќе се одржат во недела на 8 март.  Но аналитичарите на корејските односи сметаат дека Ким е нерешителен во одредувањето на свој наследник, што, пак, од друга страна го золемува стравувањето дека со Северна Кореа наместо некој од неговите синови, би можеле да завладеат воените команданти, односно некој од досегашните посилни политички фигури. Не е исклучено и дека во борбата за власт по Ким може да додје до внатрешни политичи судири. Тоа за држава која има атомско вооружување и ракети со долг дострел можеда претставува најопасно светско жариште и многу е тешко да се предвиди како ќе реагира воениот врв.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Албанија поддржува дијалог меѓу Белград и Приштина

Објавено пред

Од

Албанија безрезервно поддржува добро воспоставен дијалог меѓу Белград и Приштина, соопшти албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати.

Бушати смета дека низ целиот процес на нормализирање на одмосите меѓу Белград и Приштина е неопходно да се изгради внатрешен консензус на Косово, пренесува Танјуг.

,,Безрезервно го поддржуваме дијалогот меѓу Косово и Србија. Мислиме дека процесот на нормализација треба да донесе взаемно признавање”, рекол Бушати.

Кога станува збор за идејата за размена на северот на Митровица за Прешевската долина, Бушати вели дека никогаш не чул за идејата за ,,сецесија” на таа територија.

Прикажи повеќе...

Европа

Почна Октоберфест во Минхен, се очекуваат шест милиони посетители

Објавено пред

Од

Градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтен го отвори 185. фестивал на пивото – Октоберфест, еден од најпознатите и најголемите фестивали во Германија. Тој го отвори најголемиот народен фестивал на светот со традиционалното точење пиво од првото буре.

Како што наложува традицијата, тој му ја даде првата кригла на гувернерот на Баварска, Маркус Седер кој изјави дека Октоберфест е најголемата и најдобра визиткарта на Баварска.

На фестивалот се очекуваат околу шест милиони посетители, пред да се затвори на 7 октомври. Фестивалот трае обично 16 дена и почнува во другата половина на септември. Како и претходните години забранети се ранци и големи торби, поради безбедносни причини.

Прикажи повеќе...

Свет

По два дена пронајден преживеан во потонатиот ферибот во Танзанија

Објавено пред

Од

Еден преживеан е пронајден во превртениот ферибот во Танзанија, два дена по несреќата на езерото Викторија, објави официјален претставник. Досега се пристигнати ковчези за најмалку 167 жртви.

Четворица нуркачи ја продолжи операцијата за пребарување во внатрешноста на потонатиот брод рано во саботата, откако слушнале звуци кои сугерирале знаци на живот.

Тие го извлекле човекот од превртениот брод и тој бил пренесен во болница, изјави сведок за Ројтерс. Нема информации за неговата здравствена состојба.

Напорите за пребарување продолжија на долната страна на фериботот. Никој не знае колку луѓе биле на бродот, кој имал капацитет за 101 патник. Официјални лица во петокот рекоа дека најмалку 40 лица биле спасени.

Главниот секретар на владата, Џон Кијази го објави зголемен број на жртви, откако претседателот Џон Магуфули нареди апсење на одговорните.

,,Ова е голема катастрофа за нашиот народ”, рече Магуфули, објавувајќи четири дена национална жалост.

Прикажи повеќе...

Најново

Култура1 час

(Галерија) Почна ,,Браќа Манаки” – Клаудија Кардинале продефилира на црвениот тепих

Со перформанс во режија на Срѓан Јаниќијевиќ беше отворен 39 интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. На...

Европа5 часа

Почна Октоберфест во Минхен, се очекуваат шест милиони посетители

Градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтен го отвори 185. фестивал на пивото – Октоберфест, еден од најпознатите и најголемите фестивали во...

Македонија7 часа

(Видео) Шилегов: Од Лисиче до Центар со воз се стигнува за 4 минути, од таму продолжете со велосипед

Европската недела на мобилност 2018 во Скопје заврши со комбинирање на железнички и превоз со велосипед. Активисти од здружението „Прв...

Свет9 часа

(Видео) Над 20 мртви при вооружен напад за време на воена парада во Иран

Дваесет и четири лица се убиени, а 53 повредени во утринскиот напад на вооружени луѓе за време на воена парада...

Македонија9 часа

(Видео) Платите на хирурзите покачени за 5.300 денари, повисоки плати и во школите и во градинките

На вработените во градинките, училиштата и болниците септемвриската плата ќе им биде зголемена за пет отсто. Зголемената плата ќе им...

Македонија11 час

Следува период на пост-демократија во која главниот збор не е на избирачите, рече Иванов на предавање во САД

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на почетокот на работната посета на САД, одржа предавање на Државниот универзитет Вејн во...

Топ12 часа

Холанѓанец пронајден мртов во вила во Трпејца

Во вила во охридското село Трпејца, во текот на вчерашниот ден починат бил пронајден 79-годишен Холанѓанец. Како што информираат од...

Македонија12 часа

(Видео) Макрон со обраќање до македонските граѓани: Ниеден договор не е совршен, но се работи за иднината на земјата

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во пресрет на референдумот закажан за 30. септември преку видео-обраќање упати порака до македонсите граѓани, при...

Крвав четврток23 часа

Го извадив пиштолот и кажав стој полиција, сведочеше телохранителот на Оливер Спасовски за 27 април

Сашо Тасевски, директорот на БЈБ, телохранител на тогашниот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, доцна вечерва сведочеше во кривичниот суд...

Крвав четврток1 ден

Ги видов пратениците Мукоски и Василевски како ги вадат гредите од вратите на Собранието, сведочеше собраниски обебзбедувач

На продолжението од судењето за настаните од 27 април сведочеше собранискиот обезбедувач Владимир Стојков. Тој потврди дека кога чул врева,...

Македонија1 ден

Претепаниот скопјанец: Ме намести пријател, тие ме чекаа во заседа

Брутално претепаниот скопјанец за „Макфакс“ вели дека бил нападнат од познат лихвар во Скопје бидејќи зел на заем 200 евра,...

Топ1 ден

(Видео) Кавадарчанец прободел жена со нож во стомакот кога му рекла дека е бремена

Полицијата вчера уапси кавадарчанец во Струмица под сомнение за обид за убиство како и за повеќе кражби во станови во...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе проверува дали е запоставувано детето во станот со пелени во „Скопјанка“

Основното јавно обвинителство Скопје ќе утврдува дали родителите го запоставиле детето коешто живее со бабата во станот во „Скопјанка“, којшто...

Македонија1 ден

Мухиќ: Владата не им објасни на граѓаните кои уставни промени ќе се случат по референдумот

Независниот пратеник Ферид Мухиќ не сакаше за ,,Макфакс” да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името,...

Македонија1 ден

Фрчат казни за адвокати во кривичниот суд, тројца казнети со 1000 евра

Поради неприсуство на тројца адвокати, Судот го одложи денешното рочиште за предметот на специјалното јавно обвинителство со кодно име „Топлик“....

Македонија1 ден

Се разболе обвинетиот Митко Пецов – Фатиме побара да биде приведен

Одложено е рочиштето за предметот ,,Насилство”. Обвинетиот Митко Пецов се разболел и не присуствуваше на седницата, обвинителката на СЈО Фатиме...

Македонија2 дена

Претепаното момче во Аеродром има потрес на мозокот и скршеници

Лицето кое вчера беше брутално претепано во Аеродром добило скршеници во пределот на носот и вилицата, имало исеченици по глава...

Македонија2 дена

Јавното обвинителство формираше комисија за следење на противправности во врска со референдумот

Јавниот обвинител на Република Македонија формираше комисија за следење на евентуални противправности при организирањето и спроведувањето на референдумот на 30...

Свет2 дена

Повторно пукање во САД, петмина повредени, меѓу кои и дете

Пет лица се повредени, меѓу кои и осум годишно девојче во пукотници во Сиракуза, во државата Њујорк, соопшти полицијата. Инцидентот...

Македонија2 дена

1000 евра казна за вештак кој не дошол на судење за предмет на СЈО

1000 евра треба да плати вештакот Павлина Стојанова, а 2000 евра Друштвото за вештачење „Форензик експертс ДОО“ оти не се појавиле...

Досие