Контакт

Свет

Самоубиствен напад во Пакистан

Објавено пред

Бомба експлодирала во близина на автобуска станица јужно од пакистанскиот главен град Осламабад, убивајќи притоа најмалку девет лица и ранувајќи 17 други

dobivaj vesti na viber

Локалната полиција претпоставува дека експлозијата во Равалпинди ја извршил бомбаш самоубиец. Американските медиуми потпирајќи се на локалните медиуми велат дека бомбашот бил во автомобил или на моторцикл кога  бомбата експлодирала. Нападот се случи истиот ден кога владата попушти на барањето на опозицијата да го врати на работа  популарниот судија на Врховниот суд. Отстапката  ги натера приврзаниците на опозициониот лидер Наваз Шариф да прогласи прекинување на таканаречениот „долг марш” на Исламабад. Пакистан се соочи со бран на милитантни  напади  последниве неколку години. Владата неодамна  потпиша  одвоени мировни договори со исламските милитанти во Долината Сват и соседниот регион Бајаур.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Сите очи вперени кон Аргентина: денеска инаугурацијата на Мајли, пристигна и Зеленски

Објавено пред

ВО ГЛАВНИОТ град на Аргентина, Буенос Аирес, се е подготвено за денешната инаугурација на новиот претседател Хавиер Мајли, човекот кој ја потресе политичката сцена на оваа земја, пренесуваат медиумите.

dobivaj vesti na viber

Поради бројните економски и други проблеми со кои се соочува Аргентина, Мајли успеа да добие најголема популарност меѓу гласачите и со низа необични изборни ветувања победи на изборите во оваа земја.

– Како кандидат Мајли вети дека ќе го „исчисти“ политичкото раководство од корупција и ќе ја елиминира Централната банка на Аргентина, која ја обвини дека печати пари и ја подгрева инфлацијата – пишува ABC News.

Исто така, Мајли претходно се претставуваше како „воин против глобалниот социјализам“ и рече дека му се восхитува на поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

Како своевиден симбол на политиките што ќе се обиде да ги спроведе, Мајли често носеше моторна пила на предизборните митинзи, што беше симбол на најавеното кратење на трошоците во земјата.

Во пресрет на инаугурацијата во Аргентина пристигнаа бројни државници, а Мајли се сретна и со унгарскиот премиер Виктор Орбан. На инаугурацијата на Мајли пристигна и украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Прикажи повеќе...

Свет

Обединети нации: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

Објавено пред

Висок претставник на Светската програма за храна на Обединетите нации денеска предупреди дека половина од населението во Појасот Газа гладува поради вооружените борби меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас.

dobivaj vesti na viber

Заменик-директорот на Светската програма за храна на ОН, Карл Скау, изјави дека само дел од потребните залихи може да влезе во Појасот Газа и изјави дека „девет од 10 луѓе не можат да јадат секој ден“, пренесува Би-би-си.

„Условите во Појасот Газа ја направија испораката на помош речиси невозможна“, посочи Скау, додавајќи дека е отворен само граничниот премин Рафах кон Египет, преку кој до палестинската енклава стигнуваат ограничени количини помош.

Скау рече дека за време на овонеделната посета на Газа, тој и неговиот тим виделе „страв, хаос и очај“ и дека биле сведоци на „метеж во магацините и местата за дистрибуција, со илјадници очајни гладни луѓе“, пренесува Независне.

Скау изјави дека виделе „целосно празни продавници“ и „пренаселени засолништа“.

Прикажи повеќе...

Свет

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го искористи говорот за човекови права за да го обвини Западот за „варварство“ поради неговиот став за војната меѓу Израел и Хамас.

dobivaj vesti na viber

– Израел изврши злосторства и масакри кои ќе го срамат целото човештво – изјави Ердоган пред преполната куќа во Истанбул ден пред 75-годишнината од Универзалната декларација за човекови права, нарекувајќи го нападот на Израел врз Појасот Газа „ментална болест“.

Според него, во Појасот Газа се уништуваат сите вредности поврзани со човештвото. Соочени со таква суровост, меѓународните институции и организациите за човекови права не преземаат никакви конкретни чекори за да ги спречат ваквите прекршувања“, нагласи турскиот лидер.

– САД го поддржуваат Израел со своите пари и воена опрема. Еј, Америка! Колку ќе платите за ова? – заклучи Ердоган.

Претходно во саботата турскиот претседател повика на реформи во Обединетите нации откако Вашингтон стави вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за Газа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Герасимовски: Ниту сум имал контакт, ниту сум дал дозвола на хрватски новинари да влезат во Песталоци

Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, демантира дека дал дозвола на хрватски медиуми да влезат во училиштето каде учеше Вања....

Македонија2 часа

Нови шокантни детали од Ковачки: „Безбеден Град“ го лоцирало возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Оливер Спасовски е должен да и одговори на македонската јавност зошто на 4 декември за време на неговата прес-конференција, излажа...

Македонија4 часа

Скандал: директорката на училиштето каде учеше Вања избркала хрватски новинари – „Избришете ги сите фотографии!“

Директорката на „Јохан Хајнрих Песталоци“, училиштето каде што учеше Вања, не им дозволила на хрватски репортери да фотографираат и ги...

Свет4 часа

(Видео) Сите очи вперени кон Аргентина: денеска инаугурацијата на Мајли, пристигна и Зеленски

ВО ГЛАВНИОТ град на Аргентина, Буенос Аирес, се е подготвено за денешната инаугурација на новиот претседател Хавиер Мајли, човекот кој...

Свет5 часа

Обединети нации: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

Висок претставник на Светската програма за храна на Обединетите нации денеска предупреди дека половина од населението во Појасот Газа гладува...

Свет5 часа

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го искористи говорот за човекови права за да го обвини Западот за „варварство“ поради неговиот...

Свет5 часа

(Фото) Од птичја перспектива: еве каде живеат Палестинците додека траат борбите меѓу Израел и Хамас

Повеќето од 2,3 милиони жители на Газа биле принудени да ги напуштат своите домови, често неколкупати, откако Израел им нареди...

Свет5 часа

„Животот му е во опасност“ – ни трага, ни глас од најголемиот непријател на Путин

Поддржувачите на затворениот руски опозициски лидер Алексеј Навални велат дека немаат контакт со него веќе три дена. Претседателката на неговата...

Свет5 часа

Загинаа шест лица, меѓу нив и дете: торнадо направи хаос во Америка

Шест лица загинаа, а 23 се повредени во торнадо што ја погоди американската сојузна држава Тенеси, соопштија локалните власти. Меѓу...

Македонија17 часа

По објавата на „Макфакс“: МВР го бара човекот кој стои зад лажниот профил што повика на протест и бесење на Спасовски

По објавата на „Макфакс“ дека лажен профил потпишан како „Ѓоре Ајтов“ повикува на немири и протести за да го ослободат...

Регион20 часа

„Што ако детето ми е киднапирано?“ – се огласи мајката на исчезнатата Сара

Сара Петровиќ (17) од Борча, Белград, исчезна денеска околу 13 часот, последен пат била видена во близина на ресторанот „Франш“....

Регион21 час

Исчезна 17 годишна девојка во Белград: се јавила од автобус и оттаму ѝ се губи трага, непознат маж се јавува на нејзиниот телефон

17 годишна Сара Петровиќ од Белград исчезна денеска околу 13 часот, а последен пат е видена во близина на ресторанот...

Македонија21 час

Европски сојуз за промени: Соравија е симболот на корупција во ДУИ

Денеска по повод Меѓународниот ден на борбата против корупцијата младите од Европскиот сојуз за промени се собраа пред Трговскиот центар...

Македонија22 часа

Министерот за правда очекува брза екстрадиција на Палчо

Министерот за правда очекува дека Љупчо Палевски релативно брзо ќе биде екстрадиран од Турција. Сепак рече дека е рано да...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ нема одлучено дали ќе учествува во техничката влада

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште нема одлучено дали ќе учествува во техничката влада. Таа треба да биде избрана на 28 јануари,...

Македонија24 часа

Скандалозна изјава на Османи: следната мисија на ДУИ била Албанец претседател на Македонија

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, во изјава за медиумите рече дека изборот на Џафери за технички премиер е историски оти...

Македонија24 часа

Партиите поделени за изборот на Џафери: СДСМ го прифаќа, ВМРО-ДПМНЕ гледа ДУИзација на државата

За СДСМ е прифатлив предлогот на ДУИ, Талат Џафери да биде технички премиер кажа пратеничката Даниела Маркоска и потврди дека...

Македонија1 ден

Брука и срам: лажен профил на ФБ повикува на протести и немири попладнево, сакал да го ослободат Палчо

Лажен профил на ФБ во срамната група „Правда за Палчо, правда за Вања, правда за Панче, правда за Македонија“ каде...

Регион1 ден

Детали за крвавата пресметка пред ресторан во Нови Сад: Напаѓачите по жестока расправија се вратиле со пиштол, ранетиот со комплицирана рана

Во престрелката што се случила околу 2 часот по полноќ на Футошки пут 5 во Нови Сад е ранет 40-годишен...

Македонија1 ден

Полицијата го најде 20 годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Случајот со наводното киднапирање во основното училиште „Страшо Пинџур“ во Општина Карбинци е целосно расчистен, велат од МВР. Надлежните не...