Контакт

Свет

ЕТА планирала атентат врз шпанскиот крал Карлос?

Објавено пред

Пред неколку години ЕТА планирала да го убие шпанскиот крал Хуан Карлос. Според информацијата на баскиски дневен весник што ја пренесуваат новинските агенции, атентатот требало да биде извршен со ракета земја-воздух со која би бил гаѓан кралскиот авион или хеликоптер

dobivaj vesti na viber

Информацијата за наводно планираниот атентат врз шпанскиот суверен Хуан Карлос, потекнува од француски анти-терористички извори, според кои деталите од планот на ЕТА за атентатот биле снимени на цд-ром. Материјалот, според баскискиoт дневен весник El Correo, биле најдени во април 2004 г. во куќа во француска Баскија. Весникот пишува дека деновиве инкриминиранито материјал бил анализиран до француските безбедносни агенции. Покрај кралор Карлос, во овој план биле предвидени исто такви ракетни напади и врз воздухоплови со кои се превезувале шпански миснитри.Дека на планот за ликвидирање на шпанскиот крал било сериозно работено од структурите на ЕТА, зборува податокот дека во истата куќа во која бил пронајден материјалот биле откриени и остатоци од ракета, за која француската полиција се сомневала дека била користена во пробно гаѓање при подготвоките за атентатот. Неколку месеци подоцна, во октомври 2004 г., во засолниште на ЕТА во Франција, полицијата открила уште две ракети од типот змеја-воздух.Француските медиуми пишуваат дека тамошните валсти во неделата не можеле да ја потврдат информацијата за наводниот атентат врз шпансктио крал Хуан Карлос. Шпанските медиуми, пак, пишуваат дека ЕТА неколкупати планирала и имала обиди да го ликвидира кралот. Еден од тие обиди бил токму во април 2004 г. кога снајперист на баскискаат терористичка организација требало да го ликвидира Хуан Карлос на Мајорка.Во петокот на париската железничка станица Монпарнас беше уапсен висок припадник на ЕТА Екаиц Сирвент Озменди. Озменди од шпанската полиција е означен како втор човек во логистиката на ЕТА а едени од петмината врвни терористички ракводители на баскиските сепаратисти. На 5-ти април, пак, кој границата со Италија, во градот Гренобл во гаража беа откриени 300 килограми експлозивза кој француската полиција потврди дека и’ припаѓа на ЕТА.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Пукање на забава во Калифорнија: Еден загинат, осум застрелани лица

Објавено пред

Во пукотницата на забава во Јужна Калифорнија, која се случила ноќта меѓу петокот и саботата, биле застрелани девет лица, од кои едно лице било убиено а останатите се ранети, пренесуваат американските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Локалната полиција соопшти дека убиениот го пронашла пред трговскиот центар „Хајленд сквер“, каде се одржувала големата забава.

Повредите на останатите осум лица кои напаѓачот ги застрелал не се опасни по живот, додаде полицијата на квартот Сан Бернардино во Калифорнија, нагласувајќи дека повеќето од ранетите се пренесени во болница со сопствени возила.

Полицијата во Сан Бернардино додаде дека се уште никој не е уапсен и објасни дека пукањето се случило по расправија на забава, но се чини дека жртвите не биле намерно застрелани, пишуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот пристанишен град Мариупол, објавија медиумите во регионот.

dobivaj vesti na viber

Украина го „скрши столбот“ на руската армија, кажал Зеленски во телевизиско интервју. „Нема да може да застане на нозе во следните неколку години“, изјавил тој.

Неговата изјава, според медиумите, дојде откако последните 2.400 украински борци од Мариупол се предадоа.

Киев ќе го врати сето тоа назад, рекол тој, додавајќи дека Украина ќе се врати на првите линии пред 24 февруари, кога Русија изврши инвазија. „Тоа ќе значи дека не покорија и дека ние ја браневме нашата земја“, изјавил Зеленски, но нагласил, дека тоа ќе биде многу тешко и дека ќе следи дипломатија.

Прикажи повеќе...

Европа

Се урна мал патнички авион во Франција, најмалку петмина загинати

Објавено пред

Најмалку пет лица загинале кога мал патнички авион се урнал на југоистокот на Франција, јавуваат француските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Француската телевизија БФМ пишува дека патнички авион од типот „Жодел Д140“ се урнал денеска во 16 часот и 50 минути во близина на градот Адрец, во Изер, на југоистокот на Франција.

Телата на жртвите, објавила ТВ БФМ, биле пронајдени во целосно јагленисана состојба. Според неофицијални информации како што пренесуваат медиумите, меѓу жртвите, чиј број бил најмалку петмина, имало и едно дете.

Се уште не е познато како дошло до несреќата.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа7 часа

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа9 часа

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....

Топ11 час

Патнички воз удрил во автомобил кај Прилеп

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека непосредно до железничко стојалиште „Тројкрсти“ – Прилеп се случила...

Свет11 час

Австралискиот премиер Морисон го признал поразот, гласовите сè уште се пребројуваат

Австралискиот премиер Скот Морисон ја загуби власта откако земјата ја избра првата лабуристичка влада по речиси десет години, според локалните...

Европа11 час

Секое десетто дете во светот работи, ќе ги има и повеќе поради сиромаштијата, заклучува Уницеф

Повеќе од 160 милиони деца се вработени во светот, или секое десетто дете на возраст од пет до 17 години,...

Економија12 часа

Ребаланс на буџет: Растот проектиран на 3,2, инфлацијата на 7,2 проценти а дефицитот на 5,3 проценти од БДП

Нови, дополнителни 76 милиони евра во случај да се потребни нови мерки за заштита на стандардот на граѓаните и поддршка...

Свет13 часа

Русија му забрани влез на Бајден: „Властите на САД поттикнуваат русофобија“

Русија забрани влез во земјата на 963 Американци, меѓу кои и претседателот, Џо Бајден. Забраната се однесува и на државниот...

Европа17 часа

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа18 часа

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа19 часа

Северна Кореја петти ден по ред има над 200.000 новозаразени со Ковид-19

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени кои страдаат од треска предизвикана од Ковид-19,...

Европа19 часа

(Видео) Торнадо во Германија, околу 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...

Регион20 часа

Лажните дојави за бомби во Србија стигнале од странство, на листата се и земји од Африка

Во последните неколку недели имаше низа извештаи за поставени бомби низ Србија, а и евакуации поради анонимните закани. Српското МВР...

Македонија1 ден

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...

Економија1 ден

Владата го утврди ребалансот на буџетот: „Кратење на непродуктивните трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47. седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија1 ден

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа1 ден

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија2 дена

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа2 дена

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа2 дена

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија2 дена

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...