Контакт

Свет

Бандити убиле 8 мексикански полицајци во акција за ослободување на шефот

Објавено пред

Осум мексикански полицајци се убиени во напад на конвој во кој биле превезувани девет маѓи уапсени за трговија со дрог, меѓу кои бил и човекот кого го сметаат за лидер на еденод најголемите нарко картели

Конвојот бил нападнат при излегувањето од аеродромот во градот Тепико, додека одел кон тамошниот затвор. Осумината полицајци биле убиени во престрелката, но сепак нападот на ганстерите бил одбиен, соопштило мексиканското министерство за јавна безбедност, без да соопшти дали меѓу напаѓачите ум убиени. Во конвојот бил и Херонимо Гомез Гарсија, кого го сметаат за водач на еден од најголемите мексикански нарко-картели на браќата Белтран-Леива.Во борбата на мексиканските банди за превласт врз пазарот на дроги и илегалната трговија со кокаин  во САД, од 2008 г. досега се убиени повеќе од 5.300 лица, а според официјалните податоци само две илајди во првите три месеци од годинава. Убиствата се карактеризираат со брутални масакри, мачења и унакажувања жртвите. Бандитите се осилени толку што дрско ги напааѓаат и полицајците и нивните семејства, како и војниците, кои досега бележат повеќе о дстотина жртви.По наредба на мексиканскиот претседател Фелипе Калдерон, 36 илјади полицајци и војници се ангажирани во борбата против наркокартелите. Во четвртокот, при посетата на Мексико, америакнскиот претседател Барак Обама потврди дека САД ќе го помагаат Мексико во оваа војна, и на мексиканска и на американска територија.

Свет

Професори по хемија обвинети за производство на метамфетамин

Објавено пред

Двајца професори по хемија се уапсени поради наводно производство на метамфетамини во универзитетска лабораторија за хемија во Арканзас.

Полицијата ги уапсила Тери Батман (45) и Бредли Роуланд (40) по истрагата на државниот универзитет Хендерсон во Арканзас. Тие се соочуваат со обвиненија за производство на метамфетамини и употреба на универзитетската лабораторија за незаконски цели.

Универзитетот соопшти дека двајцата професори биле пратени на одмор уште на 11 октомври, бидејќи во лабораторијата се ширеле чудни мириси. По полициската истрага, во лабораторијата е забележано зголемено ниво на бензил хлорид, пренесува „Ен-би-си њуз“.

Државните агенции го идентификуваат бензил хлоридот како хемикалија што се користи во производството на метамфетамини.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Комбе со 52 мигранти ја пробило оградата на границата Мароко – Шпанија

Објавено пред

Комбе со 52 мигранти поминало со голема брзина низ оградата на границата меѓу Мароко и Шпанија за да влезе во енклавата Сеута, јавуваат локалните медиуми.

Според официјални лица од Црвениот крст, како што пренесува шпанската новинска агенција „Еуропа прес“, инцидентот се случил рано утрово. Четворица од мигрантите биле однесени во болницата во Сеута каде што им биле санирани полесни повреди.

Мигрантите подоцна биле приведени.

Сеута е одвоена од Мароко со 6-метарска жичена ограда и обично мигрантите се обидуваат да се прекачат преку неа за да влезат во градот и таму да побараат азил.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Украинското биро за истраги го потврди барањето за одземање на имунитетот на Порошенко

Објавено пред

Државното биро за истраги на Украина потврди дека доставило обвинение до јавниот обвинител против петтиот претседател на земјата, Петро Порошенко, пренесува „Спутник“.

„Главната канцеларија на СБИ достави до Канцеларијата на јавниот обвинител предлог-извештај во кој се наоѓаат обвиненија против петтиот претседател на Украина. Исто така, од Канцеларијата на јавниот обвинител беше побарано да го испита нацрт-барањето до Врховната Рада за согласност да го изведат Порошенко пред лицето на правдата по кривични пријави“, се наведува во соопштението на СБИ.

Порошенко е осомничен за незаконско влијание врз одржувањето конкурс за избор на кандидати за места во Врховниот совет на правдата.

Списокот на веројатни обвиненија вклучува активности насочени кон присилна промена или соборување на уставниот систем или заземање на државната власт и злоупотреба на службената должност. Максималната казна според овие членови од Кривичниот законик е осум години затвор.

Шефот на канцеларијата на четвртиот претседател на Украина, Виктор Јанукович, адвокатот Андреј Портнов, рече дека СБИ доставила до јавниот обвинител предлог барање за одземање на имунитетот на Порошенко и негово изведување пред лицето на правдата.

Претходно, државниот јавен обвинител Руслан Рјабошапка, информираше дека има неколку случаи во кои Порошенко може да биде вмешан во својство на обвинет. Тој додаде дека сите вакви случаи се поврзани со злоупотреба на моќта и на службената должност.

Шефот на СБИ, Роман Труба, објави дека СБИ отворила 13 случаи во кои е вклучен Порошенко иако во ниеден од нив тој не е осомничен.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) Таткото на Боки 13 осуден на шест месеци затвор

Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски, познат како Боки 13, е осуден на казна затвор во траење од шест месеци,...

Македонија3 часа

Серија земјотреси ја погодија Битола

Вчера и денеска регистрирани се серија земјотреси со епицентри во пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во Грција, соопшти Сеизмолошката опсерваторија...

Економија3 часа

(Видео) Финансии дава 33.000 евра за маркетинг-стратегија за „МојДДВ,#МојаНаграда“

Министерството за финансии одвои половина милион евра за награди за скенирање сметки во рамки на акцијата „Мој ДДВ“. Предвидени се...

Македонија4 часа

Завршни зборови во „Тврдина 2“, в среда втора пресуда за Горан Грујевски

Во кривичниот суд во Скопје в среда судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ треба да ја изрече по вторпат пресудата за ексначалникот на...

Свет5 часа

Ноќ на насилство во Хонг Конг: големи судири меѓу демонстрантите и полицијата

Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец и гумени куршуми за да приведе стотици антивладини демонстранти кои се обидоа да излезат...

Свет6 часа

(Видео) Пукање во Калифорнија – застрелани десет лица додека гледале фудбал

Во масовно пукање на забава во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18...

Економија7 часа

Првпат во историјата глобалниот долг надминува 250 милијарди долари

Комбинираните долгови на националните влади, претпријатија и домаќинства на глобално ниво се зголемиле за 7,5 милијарди долари во текот на...

Македонија8 часа

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

Кофинансираните приватни специјализанти најавија протест за денеска пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Екологија18 часа

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Свет18 часа

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал. Трамп на...

Европа20 часа

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра.Ова го изјави градоначалникот Луиџи Бруњаро откако плоштадот Свети Марко во...

Свет21 час

Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а...

Македонија24 часа

Франција е за влез на Балканот во ЕУ, но со нова постапка во седум етапи

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази,...

Свет1 ден

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти....

Свет1 ден

(Видео) Бојно поле на улиците на Хонгконг, полицаец погоден со стрела

Полицаец од Хонгконг денеска бил погоден со стрела в нога, отакако полицијата употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои...

Македонија1 ден

Во републичка акција, за една вечер казнети 203 возачи под дејство на алкохол

За откривање на возачи под дејство на алкохол, полициските сектори од цела држава, спровеле акција која траела синоќа од 22...

Регион1 ден

Српскиот министер за здравство: Животот на Вучиќ беше во опасност

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за „Танјуг“ нагласи дека претседателот на државата, Александар Вучиќ, имал хронични,...

Европа1 ден

Британскиот принц Ендрју негира дека злоупотребувал малолетничка на имот на осуден педофил

Британскиот принц Ендрју првпат во интервју за Би-би-си, одговори на прашања за наводната поврзаност со осудениот педофил Џефри Епстајн, при...

Македонија1 ден

Десет лица приведени при контроли во седум скопски локали

Викендов, во периодот од 23 до 04 часот наутро од страна на скопската полиција, Управата за јавни приходи, Државниот пазарен...

Европа2 дена

Годишнина од протестите на Жолтите елеци, во Париз приведени 105 лица

Француската полиција денеска употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите кои се собраа во Париз на одбележувањето...

Досие