Контакт

Свет

Иранскиот претседател во одбрана на американската новинaрка осудена за шпионажа

Објавено пред

Реакцијата на претседателот на Иран, Ахмадинеџад, ги роди шпекулациите дека случајот на американско-иранската новинарка е искористен за спречуавање на подобрување на односите меѓу Вашингтон и Техеран

Ден откако во Техеран новинарката со иранско потекло, дописничка на BBC и американската NPR, Роксана Сабери беше осудена на осум години затвор поради наводна шпионажа во полза на САД, иранскиот претседател рече Махмуд Ахмадинеџад дека треба да и’ бидат обезбеднени сите правни средства за одбрана.„Ве молам да ги преземете сите потребни мерки на обвинетите да им бидат обезбедени сите права и слободи во нивната одбрана“, изјавил иранскиот претседател. Сабри беше упасена во јануари под обвинение дека недозволено купувала алкохол, па потоа беше обвинета за шпионажа и дека нејзината работна дозвола истекла уште во 2006 г., па во Иран престојувала илегално.Овој потег на иранскиот претседател се толкува дека случајот Сабери го исфабрикувала тврдата струја во иранската политика, која по неколкуте позитивни реакции на Вашингтон и попуштање на тензијата меѓу двете држави, повторно предизвика затегнување на меѓусебните односи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Грчките левичари запалија американско знаме во Солун

Објавено пред

Грчките левичари во Солун го запалија американското знаме пред конзулатот на САД, тврдејќи дека тоа го прават во солидарност со „американските бунтовници“, пренесува „Прото Тема“.

Групата држела пароли „Солидарност со жртвите на расизам и полициско насилство во САД“ и „Солидарност со бунтовниците во САД“ пред зградата на конзулатот и извикувале разни антирасистички пароли пред да го запалат американското знаме.

Десетици демонстранти учествувале на протестот, марширајќи по главните улици на Солун, откако се собрале пред статуата на Елефтериос Киријаку Венизелос, поранешен премиер на Грција кој беше истакнат водач во грчкото национално ослободително движење.

Протестот во Солун е само еден од многуте во знак на поддршка на демонстрантите, актвистите на „Блек лајвс медр“ и АНТИФА во Европа во последните неколку дена.

Во Амстердам во Холандија, илјадници излегоа на улиците во знак на протест против полициската бруталност. Собирот беше во спротивност со мерките за ограничено движење земјата според кои луѓето треба да носат маски и да стојат на најмалку пет метри едни од други, и доведе до повици за оставка на градоначалникот кој присуствуваше на протестот.

Во Франција се одржа голем протест со повеќе од 20.000 лица – во солидарност со демонстрантите на САД и за спротивставување на бруталноста на француската полиција – кој се претвори во немири и насилство во вторникот вечерта.

Во Париз во немирите беа запалени неколку импровизивни барикади. Во париското предградие Клиши, полициската станица беше насилно нападната, а демонстрантите се да ги искршат прозорците на зградата и да влезат внатре.

Прикажи повеќе...

Свет

Половина од Израелците ја поддржуваат анексијата на Западниот Брег

Објавено пред

Половина од Израелците поддржуваат анектирање на долината на Јордан и на делови од Западниот Брег иако тој број би се намалил за половина ако чекорот би се презел без поддршка од САД, покажа новата анкета во средата, информира Израелскиот демократски институт.

Една четвртина од Израелците анкетирани од Израелскиот демократски институт рекле дека сакаат владата да го примени суверенитетот врз еврејските населби на Западниот Брег и во долината на Јордан без да чека поддршка од САД.

Околу 30 отсто се против овој потег, а 20 отсто рекле дека не знаат или на друг начин одбиле да одговорат. Анесцијата може да биде изгласана во Кнесетот на 1 јули.

Мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп му овозможува на Израел да ги анектира сите еврејски населби на Западниот Брег, што претставува 30 отсто од регионот. Сепак, САД јасно ставија до знаење дека едностраната анексија може да го загрози мировниот план и дека најпрво е потребно процесот да помине низ Комитетот за мапирање.

Околу 58 отсто одговориле дека шансите за палестинска одмазда, во форма на Интифада, како реакција на анексијата се големи. Од нив, 77 отсто се опишаа себеси како левичари. Другите 64 отсто рекле дека се центристи, а 55 отсто се изјасниле како десничари.

Дваесет и осум отсто изјавиле дека шансите за Интифада се мали, а останатите 14 отсто рекле дека не знаат.

Над половина од 771 испитаник (52,4 отсто) рекле дека премиерот Бенџамин Нетанјаху ќе ја исполни својата улога како премиер соодветно и покрај неговото тековно судење, а 41 отсто рекле дека не веруваат оти тој е во состојба да ја води земјата додека против него се води процес.

Вкупно 34 отсто од анкетираните рекле дека новата влада треба да се фокусира на економските проблеми и на невработеноста, а само 12 отсто рекле дека здравството и коронавирусот се најитни прашања во моментов.

Нешто повеќе од 11 отсто рекле дека безбедноста и надворешната политика треба да бидат во приоритет, а благосостојбата, еднаквоста и социјалната правда добиле приоритет од 11 отсто од анкетираните.

 

 

Прикажи повеќе...

Европа

Паѓа довербата во шведските власти поради големиот број на починати од Ковид-19

Објавено пред

Одлуката на шведските власти да не воведат карантин како оној во повеќето европски земји, првично наиде на поддршка од граѓаните, но во последните недели се забележува зголемена критика за високата стапка на смртност поврзана со коронавирусот, во споредба со другите нордиски соседи.

Така, високиот или релативно високиот процент на граѓани кои веруваат во можноста на владата да се справи со пандемијата, месецов паднал на 45 проценти, во споредба со 63 проценти во април, покажува истражување на агенцијата „Новус“ спроведено за јавниот тв-канал СВТ.

Паднала и поддршката за Шведската агенција за јавно здравје, која ја водеше кампања за воспоставување мерки за физичко растојание и хигиена, од 73 на 65 проценти.

Во посебна анкета на „Демоскоп“ за дневниот весник „Афтонбладет“, бројот на оние со голема или релативно голема доверба во владините активности поврзани со пандемијата на коронавирус паднала од 65 на 55 проценти.

„Имајќи предвид дека шведските бројки за смртност се разликуваат во споредба со меѓународните податоци, впечатливо е што нивото на доверба е повторно прилично високо“, коментира аналитичарот на „Демоскоп“, Питер Сантесон.

Додека голем дел од Европа воведе карантин во борбата против пандемијата, а Шведска се потпре на поблаги мерки, засновани на одговорноста на граѓаните, со цел да се забави ширењето на епидемијата, но и да се спречи голема штета за економијата.

Шведска има најголема стапка на смртност во светот. Повеќе од 4.500 луѓе починале, а над 40.500 се заразиле.

Данска, Финска и Норвешка заедно имаат околу 1.100 смртни случаи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Двајца починати и 120 нови случаи на коронавирус во Македонија

Две лица починаа од коронавирус во последните 24 часа во Македонија, а регистрирани се 120 нови случаи што е една...

Македонија1 час

Поради полицискиот час се поместуваат термините за аплицирање за лични документи

Граѓаните кои имаат закажано термини за аплицирање за лични документи во деновите кога во дел од општините на сила ќе...

Македонија3 часа

Најголем дел од заболените во Скопје се од Чаир

Најголем број од активните случаи на коронавирус во Скопје се од Чаир, по што следат Сарај, Аеродром, Бутел и Гази...

Регион3 часа

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребени молотови коктели и солзавец

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа...

Свет4 часа

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом...

Свет4 часа

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми. АП наведува дека...

Свет5 часа

Џорџ Флојд имал коронавирус

Обдукцијата покажала дека убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на коронавирус, објави Си-ен-ен. Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјавил дека...

Македонија6 часа

Мицкоски призна дека бил во кафеaна, не знаел дека е забрането да се седи внатре

Откако Државниот пазарен инспекторат вчера објави дека инспекторите биле спречени да извршат надзор во кафеана во Дебар маало, а после...

Македонија16 часа

(Видео) Инспектори биле спречени да направат надзор во кафеана, внатре бил лидер на политичка партија

Вработени во угостителски објект на Боемската улица во Дебар Маало не им дозволиле на инспекторите од Пазарниот инспекторат да извршат...

Македонија16 часа

Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да...

Македонија17 часа

Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд...

Топ21 час

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Македонија21 час

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија23 часа

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија1 ден

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија1 ден

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет1 ден

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа1 ден

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет1 ден

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Досие