Контакт

Свет

Прв случај на грип H1N1 во Шведска

Објавено пред

Шведските здравствени власи потврдија денеска прв случај на лице инфицирано со грипот H1N1 – жена која неодамна се вратила од САД

dobivaj vesti na viber

Шведскиот институт за контрола на инфективни болести соопшти дека лабораториските анализи потврдиле присуство на тој вирус. Во Стокхолм во неделата беше потврдено дека една 50-годишна жена е позитивна на вирусот од типот А и дека ќе биде тестирана на грипот H1N1. Сите лице кои биле во контакт со неа добиле антивирусен третман.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Столтенберг: Стабилноста на Западен Балкан е долгорочна стратешка цел на Алијансата

Објавено пред

„НАТО е подготвен да продолжи да ги поддржува партнерите кои можат да бидат изложени на малигно влијание и притисок, со цел да се зајакне нивната отпорност. Ве уверувам дека Северноатлантската алијанса (НАТО) силно го поддржува евроатлантскиот пат на Босна и Херцеговина. Алијансата ќе продолжи да соработува со вашата земја и со другите меѓународни партнери за да се зачува стабилноста и да се промовираат реформите во Босна и Херцеговина“.

dobivaj vesti na viber

Ова е одговорот од Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО на писмото упатено од Бисера Турковиќ, министер за надворешни работи на Босна и Херцеговина.

Столтенберг одговори на писмото на Турковиќ во кое таа го информира за предизвиците со кои се соочува Босна и Херцеговина во врска со актуелните настани во Европа и регионот.

„Руската агресија врз Украина суштински ја поткопува европската безбедност. Затоа НАТО е подготвен да продолжи да ги поддржува партнерите кои можат да бидат изложени на малигно влијание и притисок, со цел да се зајакне нивната отпорност. Како што знаете, НАТО развива збир на мерки, специјално прилагодени за Босна и Херцеговина, во согласност со вашите потреби“ вели Столтенберг.

Тој изрази загриженост поради сепаратистичката реторика и активности кои се закануваат да го поткопаат успехот на Дејтонскиот мировен договор.

Прикажи повеќе...

Свет

„Гамалеја“ разви вакцина за нови варијанти на коронавирусот

Објавено пред

Рускиот истражувачки центар „Гамалеја“ разви вакцина која ќе штити од нови варијанти на омикрон сој на коронавирусот, кој е создаден на истата платформа како Спутник V, изјави денеска директорот на таа институција, Александар Гинзбург.

dobivaj vesti na viber

Вакцината, објасни тој, содржи подсеквенци на соевите делта и омикрон и се претпоставува дека треба добро да штити од овие соеви, како и од варијантата BA.5.

„Оваа вакцина е направена на истата платформа како Спутник, така што ќе се вика, а ќе се смени само антигенскиот состав, дури и погрешно е да се нарече нова вакцина, бидејќи и вакцината против грип секоја година има нов антигенски состав. но никој не го нарекува новиот“ – изјави Гинзбург за „РИА Новости“.

Тој истакна дека клиничките испитувања, доколку се спроведат според сегашната легислатива, ќе траат до шест месеци и дека дотогаш веќе може да има нова варијанта на омикрон или друг вид, и изрази уверување дека постапката што се користи за вакцината против грип треба да да се користи и дека трае три месеци.

Во август 2020 година, руското Министерство за здравство ја регистрираше првата вакцина против коронавирусот во светот, Спутник Ве.

Во Русија беа развиени и вакцините EpiVachorona, KoviVac, Sputnik Light, EpiVachorona-N, Konvasel и Gam-COVID-Vak-M за адолесценти.

Прикажи повеќе...

Свет

Блинкен: Загрижени сме дека ДНР ќе покрене обвинение против Хрват, Британец и Швеѓанец

Објавено пред

Властите на САД се загрижени дека Врховниот суд на Народна Република Доњецк (ДНР) би можел да покрене обвинение против еден хрватски, тројца британски и еден шведски државјанин, напиша на Твитер американскиот државен секретар, Ентони Блинкен.

dobivaj vesti na viber

Според руски извори, станува збор за членови на националистичкиот баталјон Азов или други „паравоени“ формации.

„Загрижени сме поради извештаите за обвинувања против британски, шведски и хрватски граѓани од нелегитимните власти во источна Украина. Русија и нејзините полномошници имаат обврска да го почитуваат меѓународното хуманитарно право, вклучувајќи ги правата и заштитата дадени на воените затвореници“ – напиша Блинкен.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет57 минути

Блинкен: Загрижени сме дека ДНР ќе покрене обвинение против Хрват, Британец и Швеѓанец

Властите на САД се загрижени дека Врховниот суд на Народна Република Доњецк (ДНР) би можел да покрене обвинение против еден...

Македонија2 часа

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Регион2 часа

Ненад Калуѓеровиќ спречил уште пострашно сценарио на Цетиње, тој е убиецот на Вук Бориловиќ

„Новости“ дознава дека убиецот Вук Бориловиќ, кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње (Црна Гора) немал криминално минато, а бил...

Европа3 часа

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија3 часа

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Свет4 часа

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија15 часа

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија15 часа

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион17 часа

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа17 часа

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...

Економија19 часа

Во јавните згради во Германија ќе се дозволи греење до максимални 19 степени Целзиусови

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска најави нови регулативи кои ќе се однесуваат на заштеда на енергија поради страв...

Свет20 часа

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија21 час

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија23 часа

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ23 часа

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...

Економија23 часа

(Видео) Каевски: Во Македонија ќе се произведуваат електрични возила

Преку одговорните, ефикасни мерки и политики на Владата предводена од СДСМ македонската економија станува атрактивна за сериозни, големи странски инвестиции....

Топ1 ден

Со закана со пиштол успеале да изнудат 20.000 евра, приведени две лица од Скопје

Од страна на СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал, во координација...

Европа1 ден

Поранешниот германски канцелар Шредер го тужи парламентот поради одземените привилегии

Поранешниот германски канцелар, Герхард Шредер, го тужи парламентот во обид да ги врати посебните привилегии што му беа одземени во...

Македонија1 ден

СДСМ: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ се грижат за граѓаните со поскапување на комуналните услуги

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ по којзнае кој пат докажаа дека воопшто не се грижат за граѓаните, туку на прво место ги...

Европа1 ден

„Вашингтон пост“: ФБИ кај Трамп бараше документи поврзани со нуклеарно оружје

За време на претресот на домот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, агенти на ФБИ пребарувале доверливи документи поврзани со...