Контакт

Свет

Обама сака „ресетирање“ на односите со Русија

Објавено пред

Претседателот на САД по средбата со рускиот министер за надворешни работи Лавров, изјави дека Вашингтон и Москва имаат одлична можност да ги поправат меѓусебните односи во многу подрачја, од контрола врз нуклеарното оружје до односот кон Блискиот Исток и заедничката економска соработка

dobivaj vesti na viber

Претседателот Барак Обама повторно го употреби терминот „ресетирање“, кој стана синоним за тенденцијата за подобрување на руско-американските односи. По средбата со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Вашингтон, Обама појасни дека тој под тоа подразбира цел спектар прашања, почнувајќи од прашањето за нуклеарното оружје и неговото неширење, ситуациите во Авганистан и Пакистан, односите кон Иран и односите кон Блискиот Исток, меѓусебната трговска размена и надминувањето на светската економска криза.Инаку, разговорите на Лавров со Обама, и претходно со државната секретарка Хилари Клинтон, се подговотвка за претстојната посета на американскиот претседател на Русија, договорена при неговата средба со рускиот колега Дмитриј Медведев во април на лондонскиот самит на G-20. „Се надевам дека средбите што ги имавме досега и оние кои претстојат годинава ќе бидат во двострана полза за двете држави“, изјавил Обама.Рускиот министер Лавров, пак, изјавил дека двете држави на прагматичен и на деловен начин работат на надминување на меѓусебните разлики. „Сега се работи на разработка на документите за кои Обама и Медведев се договорија во Лондон, и тоа се одвива врз основа на заедничкиот интерес и меѓусебното почитување, при што се настојува несогласувањата да се минимизираат за доброто на двете држави и меѓународната безбедност“, рекол Лавров.САД и Русија неодамна ги почнаа преговорите за намалување на стратешкото вооружување што треба да го замени досегашниот договор за ограничување START потпишан 1991 г., а кој истекува на кројот од годинава. А посетата на Лавров на Вашингтон се совпадна со повторното зголемување на тензиите меѓу Русија и САД заради воените вежби на НАТО во Грузија, кои Кремљ ги смета за провокација, како и секој друг обид оваа држава, Украина или која и да е друга поранешна советска држава да се приближи на Алијансата. Лавров во средата најави неучество на руската делегација на Советот Русија-НАТО кој треба да се одржи на 19 мај како одговор на маневрите во Грузија и протерувањето на двајцата руски дипломати од мисијата на НАТО во Брисел заради шпионажа, на што и руската страна одговори со одземање на акредитациите на двајца канадски дипломати на Северноатлантскиот сојуз.Од доаѓањето на власт на администрацијата на Обама се најавуваат подобрувања на односите меѓу двете суперсили, кои особено беа заладени во времето на претседателот Џорџ Буш, заради решението американскиот противракетен штит да се размести во Чешка и Полска. Несогласувања се’ уште постојат и во поглед на толкувањето на карактерот на нуклеарната програма што ја развива Иран.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Шефот на британската разузнавачка служба: Путин ја губи информациската војна во Украина

Објавено пред

Русија не успеа да добие предност пред Украина во сајбер просторот речиси шест месеци по инвазијата на таа земја, изјави во петокот шефот на британското разузнавање GCHQ Џереми Флеминг.

dobivaj vesti na viber

Во авторски текст за The Economist, Флеминг напиша како двете земји ги користеле своите сајбер способности во војната во Украина.

„Досега, претседателот Путин сеопфатно ја загуби информативната војна во Украина и на Запад. Иако ова е причина за славење, не треба да потценуваме како руската дезинформација се игра на друго место во светот“, напиша Флеминг.

Исто како и со копнената инвазија, првичните онлајн планови на Русија се чини дека пропаднаа. Руската употреба на навредливи сајбер алатки беше неодговорна и неселективна, додаде тој.

Флеминг рече дека Русија развила малициозен софтвер WhisperGate за уништување и обезличување на украинските владини системи.

Тој исто така рече дека Русија претходно ја користела истата стратегија во Сирија и на Балканот, а изјавил и дека дезинформациите на Интернет се главниот дел од руската стратегија. Сепак, GCHQ успеа да ги пресретне и навреме да издаде предупредувања, додаде тој.

Без да навлегува во многу детали, Флеминг рече дека Националните сајбер сили на ОК може да одговорат на Русија со распоредување на британска воена единица која користи навредливи сајбер алатки,пренесуваат светските медиуми.

Прикажи повеќе...

Свет

Претседателите на Кина и Русија во ноември на самит Г20

Објавено пред

Претседателите на Кина и Русија, ќе учествуваат на самитот на 20-те најбогати земји во светот (Г20) на Бали во ноември, изјави денеска советникот на шефот на индонезиската држава Анди Виџајанто.

dobivaj vesti na viber

Во четвртокот, индонезискиот претседател Џоко Видодо рече дека Кси и Путин го информирале дека ќе учествуваат на состанокот на Г-20.

Си ќе дојде, а и Путин ми кажа дека ќе дојде, рекол Видодо, пренесува Ројтерс.

Индонезија е претседавач со Г20 и е под притисок на Западот да ја повлече поканата до Путин за учество на самитот, поради рускиот напад врз Украина.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Најмалку 2 лица загинаа по судир на авиони при слетување на аеродром во Калифорнија

Објавено пред

Два мали авиони се судрија во Северна Калифорнија додека се обидуваа да слетаат на локалниот аеродром, при што загинаа најмалку две од трите лица во него, соопштија официјални лица.

dobivaj vesti na viber

Авионите се урнале во четвртокот на локалниот аеродром во близина на градот Вотсонвил во американската сојузна држава Калифорнија, нешто пред 15 часот, се наведува во соопштението на градските власти на Твитер.

Аеродромот во сопственост на градот нема контролна кула за насочување на слетувањето и полетувањето на авионите, пренесува АП.

Во моментот на несреќата во двомоторниот Цесна 340 имало две лица, а во едномоторната Цесна 152 само пилотот, соопшти американската Федерална управа за авијација.

Официјалните лица рекоа дека биле пријавени два смртни случаи, пренесе АП.

Авионите биле на висина од околу 60 метри кога се урнале, изјавил очевидец за локалниот весник.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет14 минути

Шефот на британската разузнавачка служба: Путин ја губи информациската војна во Украина

Русија не успеа да добие предност пред Украина во сајбер просторот речиси шест месеци по инвазијата на таа земја, изјави...

Свет22 минути

(Видео) Најмалку 2 лица загинаа по судир на авиони при слетување на аеродром во Калифорнија

Два мали авиони се судрија во Северна Калифорнија додека се обидуваа да слетаат на локалниот аеродром, при што загинаа најмалку...

Македонија36 минути

ВМРО-ДПМНЕ: Пари за луксуз власта има, а за Охридски маратон нема, ВМРО-ДПМНЕ и Пецаков ќе го организираат маратонот

Се што фатија СДСМ се уништија. Секоја традиција поврзана со државата и историјата на државата, па макар било и спортска...

Свет43 минути

САД подготвуваат нова воена помош за Киев од 800 милиони долари

Американската администрација на претседателот Џозеф Бајден подготвува околу 800 милиони долари дополнителна воена помош за Украина и би можела да...

Европа53 минути

Авион принудно слетал во Загреб поради патник кој викал и сакал да ја отвори вратата

Вистинска драма поминаа патниците на британската ТУИ на летот од Пафос за Манчестер, кои требаше да летаат за Манчестер во...

Европа58 минути

(Видео) Големото невреме кое ја зафати Европа однесе најмалку 13 животи

Најмалку тринаесет лица загинаа во четвртокот во силните бури во Европа, а единствената позитивна работа е што помогнаа во гаснењето...

Регион12 часа

Вучиќ: Зад нас е тежок ден, се надевам дека по некое чудо ќе дојдеме до компромисно решение

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва од Брисел, каде што учествуваше на разговорите меѓу Белград и Приштина, изјави дека ова...

Свет16 часа

Стотици писатели ќе ги читаат книгите на Ружди на улица во Њујорк

Стотици писатели ќе се соберат во Њујорк за да ги читаат делата на Салман Ружди, по примерот на настанот првпат...

Европа16 часа

Зеленски: ОН мора да обезбедат заштита на нуклеарната централа Запорожје

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека ОН мора да обезбедат заштита...

Македонија18 часа

Македонскиот тим од историската комисија: Најголема лага е дека текстовите за заедничко чествување ќе се применат во образованието

Македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања упати реакција во врска со објавените решенија на комисијата,...

Македонија19 часа

Агенцијата за млади и спорт со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон

Агенцијата за млади и спорт соопшти дека со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон. „Како традиција, која Охрид и...

Економија20 часа

Дизелот поскапува за 2 денара, цените на бензините остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија20 часа

Пецаков: Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд

Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд, обзнани градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков....

Македонија21 час

Бугарското МНР ја охрабрува Комисијата за историски прашања да продолжи со работата

Министерството за надворешни работи во Бугарија ја поздравува досегашната активност на Мешовитата комисија за образовни и историски прашања меѓу Софија...

Македонија23 часа

СДСМ: Деструктивниот Мицкоски сонува власт, избори ќе има во 2024 година и на тие ВМРО-ДПМНЕ ќе изгуби

Откако им пропаднаа сите обиди за блокада и дестабилизација на државата, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со деструктивното однесување на...

Македонија23 часа

За еден ден поднесени се над 50 барања за проценка на штети од невремето во Неготино

За еден ден поднесени се над 50 барања од граѓани кои претрпеле штети од невремето кое пред два дена го...

Свет1 ден

Конашенков предупредува: Украинците планираат артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол

Украина планира утре да изврши артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол, тврди денеска портпаролот на руското...

Македонија1 ден

Портокалова фаза во цела држава, се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Свет1 ден

Гори природен парк во Португалија, над 1.000 пожарникари го гаснат пожарот

Повеќе од 1.200 пожарникари учествуваат во гаснењето на големиот шумски пожар во португалскиот природен парк „Сера да Естрела“, кој се...

Свет1 ден

Тешка автобуска несреќа во Мароко – 23 загинати, 36 повредени

23 лица загинаа, а 36 се повредени во автобуска несреќа источно од Казабланка, една од најсмртоносните несреќи во Мароко во...