Контакт

Свет

Новинарката Сабери имала извештај за подготовките на САД за напад врз Ирак?

Објавено пред

Американската новинарка од иранско потекло Роксана Сабери имала копија од извештајот на иранскиот Центар за стратешки истражувања за подготовките на САД за инвазија врз Ирак во 2003 г

dobivaj vesti na viber

Копијата од извештајот  била основа за обвиненијата против неа за шпионажа, изјавил денеска еден од адвокатите на Роксана Сабери.  „Таа, во тоа време, го имаше извештајот на Центарот за стратешки истражувања, тело при Канцеларијата на иранскиот претседател, за подготовките за напад на САД врз Ирак“, рекол адвокатот Салех Никбакт.Никбакт истакнал дека Сабери, иако поседувала доверлив документ, никогаш не ја користела таа информација.Сабери, која работела како хонорарен новинар за BBC и за американската национална мрежа NPR, на 18 април е осудена на осум години затвор поради шпионажа во корист на САД, но на 11 мај е пуштена од техеранскиот затвор Евин, откако иранскиот Апелациски суд и ја намалу осумгодишната затворска казна на две години условна казна затвор.Меѓутоа, против Сабери и натаму стојат обвиненија, бидејќи го поседува и натаму го чува тој доверлив документ.

Новинарката Сабери пуштена од иранскиот затвор©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Патрушев: САД и Британија ќе бидат одговорни во случај на катастрофа во Запорожје

Објавено пред

Секретарот на Советот за безбедност на Русија Николај Патрушев денеска изјави дека Вашингтон, Лондон и нивните „слуги“ ќе сносат целосна одговорност за евентуална катастрофа во нуклеарната централа Запорожје.

dobivaj vesti na viber

Во Ташкент, на годишниот состанок на секретарите на Советот за безбедност на членките на Шангајската организација за соработка, Патрушев рече дека украинските сили, со охрабрување на Американците, постојано ја напаѓаат виталната инфраструктура на нуклеарната централа Запорожје, пренесува РИА Новости.

Доколку се случи катастрофа предизвикана од човекот, нејзините последици ќе се почувствуваат во сите делови на светот. Во исто време, Вашингтон, Лондон и нивните послушници ќе сносат целосна одговорност за тоа“, посочи Патрушев.

Прикажи повеќе...

Европа

Поради штрајкови стопиран е јавниот превоз во Лондон, работниците незадоволни од платите

Објавено пред

Јавниот превоз во Лондон беше запрен во петокот, бидејќи работниците во железницата и автобусите стапија во штрајк поради платите и работните услови, последен во низата штрајкови ова лето, бидејќи двоцифрената инфлација ги јаде платите.

dobivaj vesti na viber

Сите лондонски подземни и надземни железнички линии се суспендирани или делумно суспендирани, а десетици автобуски линии во западниот дел на градот се прекинати, соопшти Транспорт за Лондон (TfL).

Десетици илјади работници од пошироката национална железничка мрежа ја напуштија работата во четвртокот и ќе го сторат тоа повторно в сабота.

Патниците низ целата земја веќе претрпеа прекин од штрајковите на железницата оваа година, организирани од синдикатите кои бараат подобри плати и услови за нивните членови поради зголемените трошоци за живот предизвикани од инфлацијата.

Податоците покажуваат дека инфлацијата во јули изнесувала 10,1 отсто, што е највисока од февруари 1982 година, бидејќи зголемените трошоци за енергија како резултат на руската инвазија на Украина ги погодија потрошувачите директно преку нивните сметки во домаќинството, а индиректно преку зголемените цени на храната.

Прикажи повеќе...

Свет

Критика до претседателот на Јужна Кореја: Подобро да ја затвори устата отколку да зборува глупости

Објавено пред

Ким Јо Јонг, сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун и еден од високите функционери на владејачката Работничка партија, го нападна претседателот на соседна Јужна Кореја и го отфрли предлогот на Сеул за економска помош доколку Пјонгјанг доброволно се откаже од својата нуклеарна програма.

dobivaj vesti na viber

Таа го критикуваше јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол во коментарите на државните медиуми за неодамнешниот говор по повод крајот на јапонската окупација на полуостровот во 1945 година, во кој тој исто така предложи „храбар“ план за „денуклеаризација“. Северна Кореја.

„Подобро би било неговиот имиџ да му ја затвори устата отколку да зборува глупости, бидејќи немаше ништо подобро да каже“, рече таа, додавајќи:
„Ова го кажувам само денес бидејќи Југот се чини дека многу сака да ги знае нашите реакции“.

„Никој не ја менува својата судбина за пченкарен колач“, додаде таа.

„Драскиот план“ не е нов, туку реплика на „денуклеаризацијата“ што ја почна предавникот Ли Мјунг-бак пред околу 10 години“ – вели Ким Јо Јонг.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа45 минути

(Видео) Торнадо ја зафати Италија, две лица загинаа, четворица се повредени

Две лица загинаа вчера од паѓање дрвја во централната Италија во Тоскана, бидејќи лошото време го погоди северот и центарот...

Свет2 часа

Шефот на британската разузнавачка служба: Путин ја губи информациската војна во Украина

Русија не успеа да добие предност пред Украина во киберпросторот речиси шест месеци по инвазијата на таа земја, изјави во...

Свет2 часа

(Видео) Најмалку 2 лица загинаа по судир на авиони при слетување на аеродром во Калифорнија

Два мали авиона се судрија во Северна Калифорнија додека се обидуваа да слетаат на локалниот аеродром, при што загинаа најмалку...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Пари за луксуз власта има, а за Охридски маратон нема, ВМРО-ДПМНЕ и Пецаков ќе го организираат маратонот

Сè што фати СДСМ сè уништи. Секоја традиција поврзана со државата и историјата на државата, па макар било и спортска...

Свет2 часа

САД подготвуваат нова воена помош за Киев од 800 милиони долари

Американската администрација на претседателот Џозеф Бајден подготвува околу 800 милиони долари дополнителна воена помош за Украина и би можела да...

Европа2 часа

Авион принудно слетал во Загреб поради патник кој викал и сакал да ја отвори вратата

Вистинска драма поминаа патниците на британската ТУИ на летот од Пафос за Манчестер, кои требаше да летаат за Манчестер в...

Европа3 часа

(Видео) Големото невреме кое ја зафати Европа однесе најмалку 13 животи

Најмалку тринаесет лица загинаа во четвртокот во силните бури во Европа, а единствената позитивна работа е што помогнаа во гаснењето...

Регион14 часа

Вучиќ: Зад нас е тежок ден, се надевам дека по некое чудо ќе дојдеме до компромисно решение

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва од Брисел, каде што учествуваше на разговорите меѓу Белград и Приштина, изјави дека ова...

Свет17 часа

Стотици писатели ќе ги читаат книгите на Ружди на улица во Њујорк

Стотици писатели ќе се соберат во Њујорк за да ги читаат делата на Салман Ружди, по примерот на настанот првпат...

Европа18 часа

Зеленски: ОН мора да обезбедат заштита на нуклеарната централа Запорожје

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека ОН мора да обезбедат заштита...

Македонија20 часа

Македонскиот тим од историската комисија: Најголема лага е дека текстовите за заедничко чествување ќе се применат во образованието

Македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања упати реакција во врска со објавените решенија на комисијата,...

Македонија20 часа

Агенцијата за млади и спорт со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон

Агенцијата за млади и спорт соопшти дека со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон. „Како традиција, која Охрид и...

Економија22 часа

Дизелот поскапува за 2 денара, цените на бензините остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија22 часа

Пецаков: Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд

Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд, обзнани градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков....

Македонија23 часа

Бугарското МНР ја охрабрува Комисијата за историски прашања да продолжи со работата

Министерството за надворешни работи во Бугарија ја поздравува досегашната активност на Мешовитата комисија за образовни и историски прашања меѓу Софија...

Македонија1 ден

СДСМ: Деструктивниот Мицкоски сонува власт, избори ќе има во 2024 година и на тие ВМРО-ДПМНЕ ќе изгуби

Откако им пропаднаа сите обиди за блокада и дестабилизација на државата, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со деструктивното однесување на...

Македонија1 ден

За еден ден поднесени се над 50 барања за проценка на штети од невремето во Неготино

За еден ден поднесени се над 50 барања од граѓани кои претрпеле штети од невремето кое пред два дена го...

Свет1 ден

Конашенков предупредува: Украинците планираат артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол

Украина планира утре да изврши артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол, тврди денеска портпаролот на руското...

Македонија1 ден

Портокалова фаза во цела држава, се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Свет1 ден

Гори природен парк во Португалија, над 1.000 пожарникари го гаснат пожарот

Повеќе од 1.200 пожарникари учествуваат во гаснењето на големиот шумски пожар во португалскиот природен парк „Сера да Естрела“, кој се...