Контакт

Свет

САД преку Бајден се враќаат во југоисточна Европа

Објавено пред

Посетата на американскиот потпретседател Бајден на Сараево, Белград и Приштина следната седмица, според Белата куќа е порака на новата американска администрација дека повторно ќе се ангажира во југоисточна Европа, со цел да ги забрза нивните евроатлантски интеграции

dobivaj vesti na viber

„Факт е дека потпретседателот Џо Бајден и претседателот Барак Обама решија тој да го посети Балканот, е доказ за желбите на администрацијата да покаже дека се вративме во регионот, и дека  Балканот во голема мерка е вашнито дел од нашата програма“, било речено на брифинг во Белата куќа пред посетата на Бајден на Босна и Херцеговина, Србија и Косово.Администрацијата на претседателот Обама дава уверувања дека се грижи за тоа што САД и европските сојузници вложиле на Балканот во текот на ’90-ите за надминување на етничкото чистење, насилствата о поделбите во регионот. Патувањето на Бајден, според нив, значи дека САД се многу заинтересирани да го поддржат напредувањето на трите држави кон нивната евро-атлантска иднина. Според програмата за посетата на Бајден, која детално не е обајвена, најверојатно Бајден ќе пристигне во Сараево во вторник, каде ќе се сретне со тричленото претседателство и со претставници на владата на БиХ. Предвиден е и негов говор во параламентот на федерацијата. Бајден ќе се сретне и со премиерот на српскиот ентитет, Милорад Додик и Харис Силајџиќ. Во негова придружба ќе бидат и високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската Унија, Хавиер Солана, како и високиот претставник на межународната заедница за БиХ, Валентин Инжков.Во Белград, Бајден ќе допатува во среда и таму ќе се сретне со српскиот претседател Борис Тадиќ, со премиерот и министри и со началникот на српскиот Генералштаб.И според американските и според српските аналитичари, посетата на американскиот потпретседател на Србија е можност за поправање на односите меѓу двете држави. Или, како што било наведено на брифингот „… се надеваме на ’ресетирање’ на односите со Србија, и тоа е можност јасно да покажеме дека сакаме многу позитивна иднина за Србија во евроатлантската заедница, како водечка во регионот“.Во четврток, пак, Бајден ќе престојува во Приштина каде ќе разговара со највисоките носители на државните функции, а ќе ја посети и американската база Бондстил. Бајден ќе одржи и говор во косовското собрание, во кој, како што е најавено, ќе ја истакне американската поддршка за единствено, независно и мултиетничко Косово. Тема на разговорите со косовските политичари ќе бидат и малцинските права, подоброто управување до државните институции, јакнење на стопанството и подобрување на односите со некои европски држави. Џо Бајден во девеесетите повеќепати престојуваше во овој дел од Европа како претседател на Одборот за надворешна политика на американскиот Сенат и е еден од позаслужните што беше симнато ембаргото за купување оружје за Босна и Херцеговина и за воздушните напади врз босанските Срби. Исто така, во медиумите од регионот се нагласува и неговата голема активност во 1998/99 за преземањето на интервенцијата на НАТО  на Косово и 11-седмичното бомбардирање на Србија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

„Гамалеја“ разви вакцина за нови варијанти на коронавирусот

Објавено пред

Рускиот истражувачки центар „Гамалеја“ разви вакцина која ќе штити од нови варијанти на омикрон сој на коронавирусот, кој е создаден на истата платформа како Спутник V, изјави денеска директорот на таа институција, Александар Гинзбург.

dobivaj vesti na viber

Вакцината, објасни тој, содржи подсеквенци на соевите делта и омикрон и се претпоставува дека треба добро да штити од овие соеви, како и од варијантата BA.5.

„Оваа вакцина е направена на истата платформа како Спутник, така што ќе се вика, а ќе се смени само антигенскиот состав, дури и погрешно е да се нарече нова вакцина, бидејќи и вакцината против грип секоја година има нов антигенски состав. но никој не го нарекува новиот“ – изјави Гинзбург за „РИА Новости“.

Тој истакна дека клиничките испитувања, доколку се спроведат според сегашната легислатива, ќе траат до шест месеци и дека дотогаш веќе може да има нова варијанта на омикрон или друг вид, и изрази уверување дека постапката што се користи за вакцината против грип треба да да се користи и дека трае три месеци.

Во август 2020 година, руското Министерство за здравство ја регистрираше првата вакцина против коронавирусот во светот, Спутник Ве.

Во Русија беа развиени и вакцините EpiVachorona, KoviVac, Sputnik Light, EpiVachorona-N, Konvasel и Gam-COVID-Vak-M за адолесценти.

Прикажи повеќе...

Свет

Блинкен: Загрижени сме дека ДНР ќе покрене обвинение против Хрват, Британец и Швеѓанец

Објавено пред

Властите на САД се загрижени дека Врховниот суд на Народна Република Доњецк (ДНР) би можел да покрене обвинение против еден хрватски, тројца британски и еден шведски државјанин, напиша на Твитер американскиот државен секретар, Ентони Блинкен.

dobivaj vesti na viber

Според руски извори, станува збор за членови на националистичкиот баталјон Азов или други „паравоени“ формации.

„Загрижени сме поради извештаите за обвинувања против британски, шведски и хрватски граѓани од нелегитимните власти во источна Украина. Русија и нејзините полномошници имаат обврска да го почитуваат меѓународното хуманитарно право, вклучувајќи ги правата и заштитата дадени на воените затвореници“ – напиша Блинкен.

Прикажи повеќе...

Регион

Ненад Калуѓеровиќ спречил уште пострашно сценарио на Цетиње, тој е убиецот на Вук Бориловиќ

Објавено пред

„Новости“ дознава дека убиецот Вук Бориловиќ, кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње (Црна Гора) немал криминално минато, а бил вработен како келнер во Националниот парк Ловќен и имал три деца. Бил страствен ловец.

dobivaj vesti na viber

По кавгата што ја имал со потстанарите, според информациите, отишол вооружен со ловечки карабин.

Бориловиќ бил подготвен на уште поголем масакр доколку не бил спречен од соседот Ненад Калуѓеровиќ. Ова го потврди и дежурниот обвинител.

Засега Калуѓеровиќ не е уапсен и се уште не е јасно како се ќе се квалификува неговото дело.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Podgoricke Fore (@pg_forass)

На социјалните мрежи Црногорците во него заштитник кој не дозволил да се пролее уште крв на улиците во Цетиње.

Инаку, во Клиничкиот центар на Црна Гора се хоспитализирани четири лица, повредени во вчерашната трагедија во Цетиње, од кои едното е во критична состојба и е на интензивна нега.

Како што информираат од КЦЦГ, еден пациент е надвор од животна опасност, како и двајца други пациенти во болницата во Цетиње.

Соопштија дека еден од пациентите во е стабилен, надвор од животна опасност и е сместен на Клиниката за неврохирургија.

„Вториот пациент по приемот е третиран хируршки, има повреди на мозочните структури и коскените структури на главата и градниот кош, загрозен му е животот и се наоѓа на Централното одделение за интензивна нега. Третиот пациент има абдоминална повреда. хируршки е третиран орган, главно црн дроб и е под интензивна терапија и мерки за следење, кој исто така е сместен на одделението за интензивна нега.Четвртиот пациент има повреди на вратот, градниот кош, отворена фрактура на десната надлактица, исто така оперативно третирана и се уште бара лекување на одделението за интензивна нега“ – соопштија од КЦЦГ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет41 минута

Блинкен: Загрижени сме дека ДНР ќе покрене обвинение против Хрват, Британец и Швеѓанец

Властите на САД се загрижени дека Врховниот суд на Народна Република Доњецк (ДНР) би можел да покрене обвинение против еден...

Македонија1 час

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Регион2 часа

Ненад Калуѓеровиќ спречил уште пострашно сценарио на Цетиње, тој е убиецот на Вук Бориловиќ

„Новости“ дознава дека убиецот Вук Бориловиќ, кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње (Црна Гора) немал криминално минато, а бил...

Европа3 часа

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија3 часа

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Свет3 часа

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија15 часа

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија15 часа

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион16 часа

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа17 часа

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...

Економија19 часа

Во јавните згради во Германија ќе се дозволи греење до максимални 19 степени Целзиусови

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска најави нови регулативи кои ќе се однесуваат на заштеда на енергија поради страв...

Свет20 часа

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија21 час

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија23 часа

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ23 часа

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...

Економија23 часа

(Видео) Каевски: Во Македонија ќе се произведуваат електрични возила

Преку одговорните, ефикасни мерки и политики на Владата предводена од СДСМ македонската економија станува атрактивна за сериозни, големи странски инвестиции....

Топ1 ден

Со закана со пиштол успеале да изнудат 20.000 евра, приведени две лица од Скопје

Од страна на СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал, во координација...

Европа1 ден

Поранешниот германски канцелар Шредер го тужи парламентот поради одземените привилегии

Поранешниот германски канцелар, Герхард Шредер, го тужи парламентот во обид да ги врати посебните привилегии што му беа одземени во...

Македонија1 ден

СДСМ: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ се грижат за граѓаните со поскапување на комуналните услуги

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ по којзнае кој пат докажаа дека воопшто не се грижат за граѓаните, туку на прво место ги...

Европа1 ден

„Вашингтон пост“: ФБИ кај Трамп бараше документи поврзани со нуклеарно оружје

За време на претресот на домот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, агенти на ФБИ пребарувале доверливи документи поврзани со...