Контакт

Свет

Во офанзивата во Пакистан, загинале илјада талибанци

Објавено пред

Илјада талибански борци биле убиени во тринеделната офанзива што ја спроведува пакистанската армија во стратешката долина Сват, на северозапад на државата, изјавил министерот за внатрешни работи. Се најавува слична офанзива и во Вазиристан

dobivaj vesti na viber

„Повеќе од илјада борци, меѓу кои и два команданта, загинале, а нивните бази и логори за обука се уништени“, изјавил пакистанскиот министер за внатрешни работи Рахман Малик на прес-конференција во градот Мардан, во близина на подрачјето на офанзивата. Малик нагласил дека воената офанзива ќе трае се’ додека не биде ликвидиран и последниот талибански борец.Од друга страна, се споменува дека загинале 42 пакистански војници. Според воени извори, во Сват 15 илјади пакистански војници и полицајци се борат со 4 до 5 илјади талибански бунтовници.Бројките тешко се проверливи, затоа што регионот во кој се одвива офанзивата армијата го затвори за новинарите и другите хуманитарни организации.  Според УНХЦР, северозападниот дел од Пакистан за последниве три седмици го напуштиле речиси милион цивили, а лани истото го направија 500 илјади Пакистанци. Reuters пишува дека денеска пакистанската влада ги повикала цивилите од долината Сват да се обидат да се извлечат од опколениот регион. Се претпоставува дека во Мингор, центарот на долината Сват, се’ уште има многу цивили. Пакистанските безбедносни сили од крајот на април започнаа со голема офанзива по големиот притисок од САД, во регионите Сват, Долен Дир и Бунер, каде што влијанието на талибанците се’ повеќе се зголемуваше кај локалното население. Пакистанските власти, под тој притисок дозволија владеење на шеријатското право во повеќе региони, но Вашингтон остана загрижен заради влијанието на талибанците и опасноста радикални исламистички организации да дојдат во контрола на нуклеарното оружје со кое располага Пакистан. Пред офанзивата на пакистанската армија, талибанците како сојузници на Ал Каеда се приближија на само сто километри од главниот град Исламабад.Пакистанскиот  претседател Асиф Али Зардари изјави дека операцијата во Сват е само почеток, и дека таа ќе продолжи во провинцијата Вазиристан, каде исто така има повеќе упоришта на талибанците. Се претпоставува дека во овој пограничен појас меѓу Пакистан и Авганистан се крие лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Ненад Калуѓеровиќ спречил уште пострашно сценарио на Цетиње, тој е убиецот на Вук Бориловиќ

Објавено пред

„Новости“ дознава дека убиецот Вук Бориловиќ, кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње (Црна Гора) немал криминално минато, а бил вработен како келнер во Националниот парк Ловќен и имал три деца. Бил страствен ловец.

dobivaj vesti na viber

По кавгата што ја имал со потстанарите, според информациите, отишол вооружен со ловечки карабин.

Бориловиќ бил подготвен на уште поголем масакр доколку не бил спречен од соседот Ненад Калуѓеровиќ. Ова го потврди и дежурниот обвинител.

Засега Калуѓеровиќ не е уапсен и се уште не е јасно како се ќе се квалификува неговото дело.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Podgoricke Fore (@pg_forass)

На социјалните мрежи Црногорците во него заштитник кој не дозволил да се пролее уште крв на улиците во Цетиње.

Инаку, во Клиничкиот центар на Црна Гора се хоспитализирани четири лица, повредени во вчерашната трагедија во Цетиње, од кои едното е во критична состојба и е на интензивна нега.

Како што информираат од КЦЦГ, еден пациент е надвор од животна опасност, како и двајца други пациенти во болницата во Цетиње.

Соопштија дека еден од пациентите во е стабилен, надвор од животна опасност и е сместен на Клиниката за неврохирургија.

„Вториот пациент по приемот е третиран хируршки, има повреди на мозочните структури и коскените структури на главата и градниот кош, загрозен му е животот и се наоѓа на Централното одделение за интензивна нега. Третиот пациент има абдоминална повреда. хируршки е третиран орган, главно црн дроб и е под интензивна терапија и мерки за следење, кој исто така е сместен на одделението за интензивна нега.Четвртиот пациент има повреди на вратот, градниот кош, отворена фрактура на десната надлактица, исто така оперативно третирана и се уште бара лекување на одделението за интензивна нега“ – соопштија од КЦЦГ.

Прикажи повеќе...

Свет

Поради тајфунот во Јапонија евакуација на 72.000 луѓе

Објавено пред

На повеќе од 72.000 луѓе во јапонската префектура Шизуока им е наредено да се евакуираат поради наближувањето на тајфунот Меари, пишува Кјодо.

dobivaj vesti na viber

Метеоролошката служба соопшти дека тајфунот се очекува денеска да го погоди јапонскиот брег на Пацификот во близина на Токио и предупреди на можни поплави, излевање на реки, лизгање на земјиштето и силни ветрови, особено во регионот Токаи, во централниот дел на земјата.

Тајфунот моментално се наоѓа на 200 километри југозападно од Шизуока и се движи кон север со брзина од 20 километри на час.

Се очекува тајфунот да биде над североисточниот брег до недела наутро, а потоа да се движи североисточно во Тихиот Океан.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на Русија, наведувајќи дека блокот не треба да стане „супермаркет во кој секој може да влезе“.

dobivaj vesti na viber

Зеленски рече дека неговото барање не се однесува на Русите на кои им е потребна помош, бидејќи тие „ја ризикуваат својата слобода или живот спротивставувајќи се на политиката на рускиот претседател Владимир Путин“.

„Мора да има гаранции дека руските убијци или соучесниците на терористичката држава не користат шенген визи“ – објасни Зеленски во ноќното обраќање, според „Ројтерс“.

Тој додаде дека суштинската идеја за Европа – заедничките европски вредности – не смее да биде уништена.

„Затоа Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува и каде што е најважно луѓето само да плаќаат за стоката“ – рече Зеленски.

Зеленски оваа недела во интервју за „Вашингтон пост“ веќе повика на укинување на визите за руските граѓани.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Свет2 часа

Поради тајфунот во Јапонија евакуација на 72.000 луѓе

На повеќе од 72.000 луѓе во јапонската префектура Шизуока им е наредено да се евакуираат поради наближувањето на тајфунот Меари,...

Европа2 часа

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија2 часа

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Регион2 часа

Во Црна Гора тридневна жалост поради трагедијата во Цетиње

Во Црна Гора е прогласена тридневна жалост поради масакрот во Цетиње, каде вчера беа убиени 11 лица, меѓу кои и...

Свет2 часа

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија14 часа

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија14 часа

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион15 часа

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа16 часа

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...

Економија18 часа

Во јавните згради во Германија ќе се дозволи греење до максимални 19 степени Целзиусови

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска најави нови регулативи кои ќе се однесуваат на заштеда на енергија поради страв...

Свет19 часа

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија20 часа

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија22 часа

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ22 часа

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...

Економија22 часа

(Видео) Каевски: Во Македонија ќе се произведуваат електрични возила

Преку одговорните, ефикасни мерки и политики на Владата предводена од СДСМ македонската економија станува атрактивна за сериозни, големи странски инвестиции....

Топ1 ден

Со закана со пиштол успеале да изнудат 20.000 евра, приведени две лица од Скопје

Од страна на СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал, во координација...

Европа1 ден

Поранешниот германски канцелар Шредер го тужи парламентот поради одземените привилегии

Поранешниот германски канцелар, Герхард Шредер, го тужи парламентот во обид да ги врати посебните привилегии што му беа одземени во...

Македонија1 ден

СДСМ: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ се грижат за граѓаните со поскапување на комуналните услуги

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ по којзнае кој пат докажаа дека воопшто не се грижат за граѓаните, туку на прво место ги...

Европа1 ден

„Вашингтон пост“: ФБИ кај Трамп бараше документи поврзани со нуклеарно оружје

За време на претресот на домот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, агенти на ФБИ пребарувале доверливи документи поврзани со...