Контакт

Свет

Најмалку 24 загинати во напад во Пакистан

Објавено пред

Најмалку 24 лица загинаа меѓу нив и 11 полицајци, а повеќе од 250 се ранети во нападот што денеска врз полициска станица во десетмилионскиот град Лахор, го извршил бомбаш самоубиец. Притоа бил убиеин еден висок офицер од пакистанското воено разузнавање, кој можеби и бил мета на нападот

dobivaj vesti na viber

Силната експлозија, која ја сравни со земја главната зграда на полицијата се случи во време кога безбедносните сили соопштија дека убиле 12 милитанти во офанзивата против талибанците во пакистанската северозападна покраина Сват.Силната експлозија од момбата кој според проценките биал тешка 100 килограми направила кратер длабок пет метри, притоа уништувајќи неколку згради меѓу кои зградата на амбуланта за владини службеници и зградата на првата воена разузнаачка служба.Градоначалникот на Лахоре, Саџад Ахмед Бута потврдил дека 24 лица се убиени а 285 се ранети, додавајќи дека овие бројки може и да не бидат конечни.Провинцискиот минситер за правда, Рана Санаилах им изјавил на репортерите дека непосредно пред да се случи експлозиајта, очевидци изјавиле дека од автомобилот излегле двајца мажи и отвориле оган врз полициксото обезбедување пред владините згради. Некои од западните новински агенции соопштуваат дека во овој напад се убиени дури 40 лица. Аналитичарите сметаат дека овој напад е одмазда на талибанците и Ал Каеда за офанзивата на пакистанската армија против исламистичките бунтовници во која загинаа околу 1.900 луѓе. но досега никој ја нема преземно одговорноста за овој напад.„Верувам дека анти-пакистансктие елементи кои сакаат да ја дестабилизираат нашата држава икои го гледаат поразот во Сват, сакаат да удрат по нашите градови“, изјавил минситерот за внатрешни работи на Пакистан, Рехман Малик.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Шефот на британската разузнавачка служба: Путин ја губи информациската војна во Украина

Објавено пред

Русија не успеа да добие предност пред Украина во сајбер просторот речиси шест месеци по инвазијата на таа земја, изјави во петокот шефот на британското разузнавање GCHQ Џереми Флеминг.

dobivaj vesti na viber

Во авторски текст за The Economist, Флеминг напиша како двете земји ги користеле своите сајбер способности во војната во Украина.

„Досега, претседателот Путин сеопфатно ја загуби информативната војна во Украина и на Запад. Иако ова е причина за славење, не треба да потценуваме како руската дезинформација се игра на друго место во светот“, напиша Флеминг.

Исто како и со копнената инвазија, првичните онлајн планови на Русија се чини дека пропаднаа. Руската употреба на навредливи сајбер алатки беше неодговорна и неселективна, додаде тој.

Флеминг рече дека Русија развила малициозен софтвер WhisperGate за уништување и обезличување на украинските владини системи.

Тој исто така рече дека Русија претходно ја користела истата стратегија во Сирија и на Балканот, а изјавил и дека дезинформациите на Интернет се главниот дел од руската стратегија. Сепак, GCHQ успеа да ги пресретне и навреме да издаде предупредувања, додаде тој.

Без да навлегува во многу детали, Флеминг рече дека Националните сајбер сили на ОК може да одговорат на Русија со распоредување на британска воена единица која користи навредливи сајбер алатки,пренесуваат светските медиуми.

Прикажи повеќе...

Свет

Претседателите на Кина и Русија во ноември на самит Г20

Објавено пред

Претседателите на Кина и Русија, ќе учествуваат на самитот на 20-те најбогати земји во светот (Г20) на Бали во ноември, изјави денеска советникот на шефот на индонезиската држава Анди Виџајанто.

dobivaj vesti na viber

Во четвртокот, индонезискиот претседател Џоко Видодо рече дека Кси и Путин го информирале дека ќе учествуваат на состанокот на Г-20.

Си ќе дојде, а и Путин ми кажа дека ќе дојде, рекол Видодо, пренесува Ројтерс.

Индонезија е претседавач со Г20 и е под притисок на Западот да ја повлече поканата до Путин за учество на самитот, поради рускиот напад врз Украина.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Најмалку 2 лица загинаа по судир на авиони при слетување на аеродром во Калифорнија

Објавено пред

Два мали авиони се судрија во Северна Калифорнија додека се обидуваа да слетаат на локалниот аеродром, при што загинаа најмалку две од трите лица во него, соопштија официјални лица.

dobivaj vesti na viber

Авионите се урнале во четвртокот на локалниот аеродром во близина на градот Вотсонвил во американската сојузна држава Калифорнија, нешто пред 15 часот, се наведува во соопштението на градските власти на Твитер.

Аеродромот во сопственост на градот нема контролна кула за насочување на слетувањето и полетувањето на авионите, пренесува АП.

Во моментот на несреќата во двомоторниот Цесна 340 имало две лица, а во едномоторната Цесна 152 само пилотот, соопшти американската Федерална управа за авијација.

Официјалните лица рекоа дека биле пријавени два смртни случаи, пренесе АП.

Авионите биле на висина од околу 60 метри кога се урнале, изјавил очевидец за локалниот весник.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 минути

Шефот на британската разузнавачка служба: Путин ја губи информациската војна во Украина

Русија не успеа да добие предност пред Украина во сајбер просторот речиси шест месеци по инвазијата на таа земја, изјави...

Свет14 минути

(Видео) Најмалку 2 лица загинаа по судир на авиони при слетување на аеродром во Калифорнија

Два мали авиони се судрија во Северна Калифорнија додека се обидуваа да слетаат на локалниот аеродром, при што загинаа најмалку...

Македонија28 минути

ВМРО-ДПМНЕ: Пари за луксуз власта има, а за Охридски маратон нема, ВМРО-ДПМНЕ и Пецаков ќе го организираат маратонот

Се што фатија СДСМ се уништија. Секоја традиција поврзана со државата и историјата на државата, па макар било и спортска...

Свет36 минути

САД подготвуваат нова воена помош за Киев од 800 милиони долари

Американската администрација на претседателот Џозеф Бајден подготвува околу 800 милиони долари дополнителна воена помош за Украина и би можела да...

Европа45 минути

Авион принудно слетал во Загреб поради патник кој викал и сакал да ја отвори вратата

Вистинска драма поминаа патниците на британската ТУИ на летот од Пафос за Манчестер, кои требаше да летаат за Манчестер во...

Европа50 минути

(Видео) Големото невреме кое ја зафати Европа однесе најмалку 13 животи

Најмалку тринаесет лица загинаа во четвртокот во силните бури во Европа, а единствената позитивна работа е што помогнаа во гаснењето...

Регион12 часа

Вучиќ: Зад нас е тежок ден, се надевам дека по некое чудо ќе дојдеме до компромисно решение

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва од Брисел, каде што учествуваше на разговорите меѓу Белград и Приштина, изјави дека ова...

Свет15 часа

Стотици писатели ќе ги читаат книгите на Ружди на улица во Њујорк

Стотици писатели ќе се соберат во Њујорк за да ги читаат делата на Салман Ружди, по примерот на настанот првпат...

Европа16 часа

Зеленски: ОН мора да обезбедат заштита на нуклеарната централа Запорожје

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека ОН мора да обезбедат заштита...

Македонија18 часа

Македонскиот тим од историската комисија: Најголема лага е дека текстовите за заедничко чествување ќе се применат во образованието

Македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања упати реакција во врска со објавените решенија на комисијата,...

Македонија19 часа

Агенцијата за млади и спорт со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон

Агенцијата за млади и спорт соопшти дека со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон. „Како традиција, која Охрид и...

Економија20 часа

Дизелот поскапува за 2 денара, цените на бензините остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија20 часа

Пецаков: Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд

Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд, обзнани градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков....

Македонија21 час

Бугарското МНР ја охрабрува Комисијата за историски прашања да продолжи со работата

Министерството за надворешни работи во Бугарија ја поздравува досегашната активност на Мешовитата комисија за образовни и историски прашања меѓу Софија...

Македонија23 часа

СДСМ: Деструктивниот Мицкоски сонува власт, избори ќе има во 2024 година и на тие ВМРО-ДПМНЕ ќе изгуби

Откако им пропаднаа сите обиди за блокада и дестабилизација на државата, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со деструктивното однесување на...

Македонија23 часа

За еден ден поднесени се над 50 барања за проценка на штети од невремето во Неготино

За еден ден поднесени се над 50 барања од граѓани кои претрпеле штети од невремето кое пред два дена го...

Свет24 часа

Конашенков предупредува: Украинците планираат артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол

Украина планира утре да изврши артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол, тврди денеска портпаролот на руското...

Македонија1 ден

Портокалова фаза во цела држава, се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Свет1 ден

Гори природен парк во Португалија, над 1.000 пожарникари го гаснат пожарот

Повеќе од 1.200 пожарникари учествуваат во гаснењето на големиот шумски пожар во португалскиот природен парк „Сера да Естрела“, кој се...

Свет1 ден

Тешка автобуска несреќа во Мароко – 23 загинати, 36 повредени

23 лица загинаа, а 36 се повредени во автобуска несреќа источно од Казабланка, една од најсмртоносните несреќи во Мароко во...