Контакт

Свет

Почина грчкиот новинар во Белата куќа, „г-дин Ламброс“

Објавено пред

Грчкиот американски весник што излегува во САД, Greek news јави дека починал дипломатскиот дописник од Вашингтон за Елефтерос типос, Радио Тесалоники, Ламброс Папантониу

dobivaj vesti na viber

Попознатиот како „господин Ламброс“,  Ламброс Папантониу беше познат по секојдневните прашања што им ги поставуваше на портпаролите на Белата куќа во врска со македонско-грчкиот спор за името. Папантониу починал вчера, во Вашингтон, во 63-та година од животот. Тој беше дипломатски дописник од Вашингтон за грчкиот дневен весник Елефтерос типос, Радио Тесалоники и за грчко-американскиот неделен весник Greek News.Неговите корени се од Мала Азија од каде неговите родители се преселиле во 1922 г. Во САД се доселил во 1973 г. каде студирал меѓународно право и политички науки на Универзитетот Беркли Калифорнија. Почнал да работи како новинар во 1975 г. по турската инвазија на Кипар.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Унгарски авион идентификувал руски авион над Балтичкото Море

Објавено пред

Унгарските авиони „Грипен“ кои го чуваат балтичкиот воздушен простор денеска го добија првиот алармен сигнал во 2022 година, соопшти унгарскиот министер за одбрана Кристоф Шалај-Бобровички.

dobivaj vesti na viber

Тој на својот Фејсбук изјави дека унгарските ловци, кои го чуваат воздушниот простор над Балтикот со неколку земји од НАТО, добиле аларм поради неидентификуван авион, пренесе МТИ.

– Во согласност со меѓународниот протокол, „Грипенс“ го идентификуваа рускиот „Иљушин-76“ кој се движеше над Балтичкото Море, а потоа се вратија во базата во Сијаулаји на северот на Литванија – изјави унгарскиот министер.

Унгарската армија го чува воздушниот простор над Балтикот со околу 80 војници и четири „грипини“ во претходните четири месеци, заедно со Германија, Чешка и Италија, сите под команда на НАТО, објави Салај-Бобровицки,пренесе Блиц.рс.

Прикажи повеќе...

Свет

САД подготвуваат нова воена помош за Киев од 800 милиони долари

Објавено пред

Американската администрација на претседателот Џозеф Бајден подготвува околу 800 милиони долари дополнителна воена помош за Украина и би можела да ја објави уште денеска, изјавија за Ројтерс три извори запознаени со ова прашање.

dobivaj vesti na viber

Бајден би можел да ја одобри помошта користејќи претседателско овластување што овозможува брза испорака на вишок оружје од американските резерви до странски земји или организации во итен случај, изјавија изворите за британската агенција.

Откако руските војници ја преминаа украинската граница во февруари во, како што вели Москва, „специјална воена операција“, конфликтот прерасна во сеопфатна војна која се водеше првенствено на истокот и југот на Украина, за време на која Вашингтон испрати милијарди долари на владата во Киев.

Прикажи повеќе...

Европа

Авион принудно слетал во Загреб поради патник кој викал и сакал да ја отвори вратата

Објавено пред

Вистинска драма поминаа патниците на британската ТУИ на летот од Пафос за Манчестер, кои требаше да летаат за Манчестер во понеделник, на 15 август, околу 17 часот.

dobivaj vesti na viber

Прво, поради работното време на екипажот, авионот полетал од Кипар со 6 часа доцнење. Споменатиот лет го управувал авион SmartLynx A321, а поради проблематичен патник, екипажот решил принудно да слета на аеродромот во Загреб, јавува хрватската авијација.

Патниците изјавиле дека среде летот, патникот конзумирал бел прав, според многу извештаи тоа е кокаин и се молел меѓу столовите на подот во кабината. Пред да се упати кон излезот за итни случаи, тој им викнал „се гледаме во рајот“ на патниците, а потоа се обидел да ја отвори вратата на авионот.

Неколку патници го собориле дотичниот на подот и го спречиле да го стори тоа.

Авионот слетал на загрепскиот аеродром во 1 часот по полноќ, а патниците се пожалиле на организацијата на нивното пристигнување во Загреб. Тврдат дека никој не ги пречекал и дека ноќта ја минале на подот на патничкиот терминал, без храна и пијалок.

Дури рано, велат, биле пренесени во околните хотели, по што биле известени дека летот за Манчестер од Загреб ќе полета во вторник, на 16 август, во вечерните часови.

ТУИ им се извини на сите патници. Споменатиот патник бил изнесен од авионот под полициска придружба и не го продолжил патувањето за Манчестер следниот ден.

Во вторникот, во 20 часот и 30 минути, авионот полетал од Загреб за Манчестер, каде што патниците пристигнале со приближно 26 часа доцнење,пренесе Блиц.рс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

ВМРО-ДПМНЕ: Пари за луксуз власта има, а за Охридски маратон нема, ВМРО-ДПМНЕ и Пецаков ќе го организираат маратонот

Се што фатија СДСМ се уништија. Секоја традиција поврзана со државата и историјата на државата, па макар било и спортска...

Свет20 минути

САД подготвуваат нова воена помош за Киев од 800 милиони долари

Американската администрација на претседателот Џозеф Бајден подготвува околу 800 милиони долари дополнителна воена помош за Украина и би можела да...

Европа29 минути

Авион принудно слетал во Загреб поради патник кој викал и сакал да ја отвори вратата

Вистинска драма поминаа патниците на британската ТУИ на летот од Пафос за Манчестер, кои требаше да летаат за Манчестер во...

Европа34 минути

(Видео) Големото невреме кое ја зафати Европа однесе најмалку 13 животи

Најмалку тринаесет лица загинаа во четвртокот во силните бури во Европа, а единствената позитивна работа е што помогнаа во гаснењето...

Регион12 часа

Вучиќ: Зад нас е тежок ден, се надевам дека по некое чудо ќе дојдеме до компромисно решение

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва од Брисел, каде што учествуваше на разговорите меѓу Белград и Приштина, изјави дека ова...

Свет15 часа

Стотици писатели ќе ги читаат книгите на Ружди на улица во Њујорк

Стотици писатели ќе се соберат во Њујорк за да ги читаат делата на Салман Ружди, по примерот на настанот првпат...

Европа16 часа

Зеленски: ОН мора да обезбедат заштита на нуклеарната централа Запорожје

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека ОН мора да обезбедат заштита...

Македонија18 часа

Македонскиот тим од историската комисија: Најголема лага е дека текстовите за заедничко чествување ќе се применат во образованието

Македонскиот тим во Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања упати реакција во врска со објавените решенија на комисијата,...

Македонија18 часа

Агенцијата за млади и спорт со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон

Агенцијата за млади и спорт соопшти дека со владина поддршка ја презема организацијата на Охридскиот маратон. „Како традиција, која Охрид и...

Економија20 часа

Дизелот поскапува за 2 денара, цените на бензините остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија20 часа

Пецаков: Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд

Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд, обзнани градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков....

Македонија21 час

Бугарското МНР ја охрабрува Комисијата за историски прашања да продолжи со работата

Министерството за надворешни работи во Бугарија ја поздравува досегашната активност на Мешовитата комисија за образовни и историски прашања меѓу Софија...

Македонија22 часа

СДСМ: Деструктивниот Мицкоски сонува власт, избори ќе има во 2024 година и на тие ВМРО-ДПМНЕ ќе изгуби

Откако им пропаднаа сите обиди за блокада и дестабилизација на државата, Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат со деструктивното однесување на...

Македонија23 часа

За еден ден поднесени се над 50 барања за проценка на штети од невремето во Неготино

За еден ден поднесени се над 50 барања од граѓани кои претрпеле штети од невремето кое пред два дена го...

Свет24 часа

Конашенков предупредува: Украинците планираат артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол

Украина планира утре да изврши артилериски напади на територијата на нуклеарната централа Запорожје од Никопол, тврди денеска портпаролот на руското...

Македонија24 часа

Портокалова фаза во цела држава, се препорачува ослободување од работа на најранливите категории население

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Свет1 ден

Гори природен парк во Португалија, над 1.000 пожарникари го гаснат пожарот

Повеќе од 1.200 пожарникари учествуваат во гаснењето на големиот шумски пожар во португалскиот природен парк „Сера да Естрела“, кој се...

Свет1 ден

Тешка автобуска несреќа во Мароко – 23 загинати, 36 повредени

23 лица загинаа, а 36 се повредени во автобуска несреќа источно од Казабланка, една од најсмртоносните несреќи во Мароко во...

Свет1 ден

Советникот на Зеленски: Се подготвуваме за руски напад врз Киев на 24 август

Олексиј Арестович, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави дека Украина се подготвува за руски ракетен напад врз Киев, кој...

Економија1 ден

Масовни протести поради економската криза во Аргентина

Илјадници незадоволни Аргентинци го блокираа центарот на Буенос Аирес за време на насилните улични протести, барајќи од владата да ги...