Контакт

Свет

Палестински пат низ еврејски населби

Објавено пред

Западен Брег – Израел

До каде ќе одат и Израел и Палестина во своите барања и однесување во однос на дивите еврејски населби на Западниот Брег, не може да се разбере, ниту, пак, да се реши без да се имаат предвид верските права на Израелците. Експертите на Кризната група предупредуваат на важноста на политичкиот и социјален феномен на камповите кој доколку се игнорира ќе може трајно да ги поткопа шансите на кревкиот израелско-палестински мирПишува: Катерина НЕШКОВАИзраел попушта во барањата за дивонаселените еврејски населби на Западниот Брег оградени со ѕид, а кои изминативе години се најголемата пречка за меѓусебен дијалог меѓу Израел и Палестина. Официјалните власти во неделата, прв пат после девет години, отворајќи патен коридор ги намалија рестрикциите за движење на Палестинците низ главниот град на Западниот брег.Патот ќе можат да го користат само оние Палестинци мотористи кои живеат во близина на областа Хеброн.Но, сега инает води палестинската страна. Хусеин Ал Арај, гувернер на Хеброн, ги повика своите сограѓани Палестинци да не го користат патот бидејќи Израел со оваа мерка само настојува да го прикрие дивото населување на Западниот Брег кое почна во 80-тите години и сè уште трае и покрај повиците на САД тоа да престане.“Оваа одлука на Израел е смислена за да го одвлече вниманието од дивото населување. Ги повикувам Палестинците да не го користат патот бидејќи на тој начин ја помагаат кампањата на Израел да го подобри својот имиџ”, изјави во неделата Ал Арај.Инаку, патот кој го дозволија израелските власти и натаму ќе биде контролиран од безбедносните сили. Тој беше затворен во 2000 г. после неколкудневни насилства.До каде ќе одат и Израел и Палестина во своите барања и однесување во однос на дивите еврејски населби на Западниот Брег, пред две недели анализираше и Меѓународната кризна група. Оттаму тврдат дека прашањето на населување на Западниот Брег не може да се разбере, ниту, пак, да се реши без да се имаат предвид верските права на Израелците.МОЌТА НА НАЦИОНАЛНО-РЕЛИГИОЗНИТЕ КАМПОВИБењамин Нетанјаху е врзан во јазол. Израел се соочува со голем меѓународен притисок за разместување на дивите населби од една страна, а, од друга, тој е во изразито десничарска коалиција во која голема моќ имаат токму водачите од камповите на Западниот Брег. Она што како решение ќе произлезе од разговорите меѓу Вашингтон и Ерусалим ќе биде само еден чекор во долгиот процес како да се стопира натамошното населување, потоа за евакуација на населението, како и за постигнување трајно решение со Палестинците.Експертите на Кризната група предупредуваат на важноста на политичкиот и социјален феномен кој доколку се игнорира ќе може трајно да ги поткопа шансите на кревкиот израелско-палестински мир. Израел од страна на новата решителна администрација на американскиот претседател Барак Обама постојано е под притисок да ги прекине сите населувачки активности. Кризната групата констатира дека прашањето на дивите населби се изменило во последните години, особено што луѓето што живеат во нив веќе формирале семејни заедници, а во нив, пак, големо влијание и моќ стекнале религиозни, националистички, особено ултраортодоксни Израелци. Распоредени во повеќе населби на Западниот Брег, тие својата сила ја црпат од демографските трендови, но и од тоа што израелската армија сè повеќе е зависна од работната сила на локалното население во населбите, а пак, политичарите се зависни од нивните гласови.“Верските права имаат сè повеќе изразена улога во територијалниот компромис со противничката страна. Населувањето на брегот е поддржано од државните институции и тоа ја одвраќа владата од преземање каква било акција на своја рака за растурање или, пак, уништување на таа структура, што би било превисока цена”, анализира Николас Пелхам, постар консултант на Кризната група со седиште во Ерусалим.Ултраортодоксните и национално-религиозни кампови, според пописите, го зголемиле своето учество во вкупниот број население во овој дел во последните шест години за дури 37 отсто. Иако не се обединети во единствен блок, нивните политичари држат околу 50 места во Кнесетот (израелскиот парламент), или околу 40 отсто од владината коалиција. Кризната група тврди дека процентуално, бројката на ваквите групи во Израел сè повеќе расте и, што е најбитно, нивната моќ е поголема од тоа што тие претставуваат како бројка. Тие ги имаат клучните позиции во војската, во владата, во правосудството и образованието, како и во администрацијата и постојано бараат начин како да ги засилат своите позиции во однос на територијалните отстапки што се прават, без разлика дали за тоа имаат или немаат поддршка од државата. Сепак, велат во Меѓународната кризна група, нивната позиција треба да се разбере ако се има предвид дека решението што го заговараат и Израел и Палестина е нивните населби да бидат разместени.МЕРКИ ЗА ИСЕЛУВАЊЕДоговорот меѓу Израел и Палестина околу границите јасно би посочувал кои од населбите би можеле да останат, а кои не. Како и да е, во меѓувреме исто така ќе треба да се направат неколку чекори со кои се доцни со години. Но, религиозните десничари во Израел имаат длабоки корени, па дури и воена интервенција не може да се справи со нивниот отпор. “Но, затоа пак, тоа може да го стори американскиот притисок”, велат во Меѓународната кризна група. Експертите на администрацијата на Обама која треба да покаже цврстина на Израел им предлагаат начини со кои може да се реши проблемот.Како решение се предлага што поскоро да се донесе законската обврска за евакуација на населбите, а која би можела да влијае дел од населението и доброволно да го напушти регионот. Според Меѓународната кризна група, владата на Нетанјаху треба да донесе закон со кој за оние кои ќе прифатат евакуација ќе се предвиди финансиска помош. На тој начин, ќе се изолираат оние членови од кампот кои тврдо стојат на ставот дека и натаму сакаат да живеат во дивите населби на Западниот Брег.За оние кои сопственоста над земјиштето им е повредна од нивниот прилог кон државата, според Кризната група, треба да се истражи под кои услови тие би можеле да живеат под палестинска власт и до која мера Палестинците можат да ги прифатат нив.Меѓународните фактори, вклучувајќи ги и САД, треба да пронајдат начин како овие религиозни групи да се почувствуваат како дел од преговарачкиот процес. Јасната понуда од палестинските водачи дека го гарантираат и штитат пристапот на Евреите во светите еврејски градови кои се под нивна контрола може да преставува позитивен сигнал до религиозните групи за тоа какви ќе бидат постконфликтните односи меѓу двата народа, посочуваат од Меѓународната група во последниот извештај посветен на израелско-палестинските односи.Во исто време, велат експертите, владата ќе треба да ги спроведува своите закони поефективно и конзистентно без разлика дали станува збор за дивите населби на Западниот Брег или, пак, за актите на насилство и провокации против Палестинците.“Повлекувањето од Газа во 2005 г. навистина одеше прилично добро, но би било погрешно доколку се претпоставува дека тоа што се случуваше во Газа може беспрекорно да се спроведе и на Западниот Брег. Разликите во бројките, потоа заднината и населението кое е воено расположено треба да претставуваат предупредување дека е потребно поголемо внимание на ова прашање во текот на разговорите со Палестинците”, му препорача на Израел Роберт Малеј, директор на програмата за Блискиот Исток на Меѓународната кризна група.Тој предлага и конкретна мерка. Владата, за разлика од планот за Газа, би требало многу порано да почне со изградба на алтернативни домови за раселените внатре во територијата на Израел.И претходно, преку меѓународен притисок или анализи на експерти беше барано Израел да ги помести дивите населби. Тоа досега не се случи. Потегот од неделата да се допушти низ населбите да поминуваат Палестинци, западните сили го толкуваат како напредок.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Вечерва нов земјотрес во Албанија

Објавено пред

Нов земјотрес со магнитуда од 5 степени според Рихтеровата скала, вечерва ја стресе Албанија.

Земјотресот е на длабочина од 30 километри, а епицентарот е на 4 километри северно од Драч.

Претходно денеска, Албанија ја погодија два последователни потреси од 5,8 и 5,3 степени според Рихеровата скала, од кои посилниот беше почувствуван и во делови од Македонија.

Според последните информации, над 50 лица завршиле со повреди, а причинета е и материјална штета.

Прикажи повеќе...

Свет

Пукање во кафуле во Јужна Каролина, има мртви

Објавено пред

Две лица се убиени, а осум се повредени кога врз нив бил отворен оган во посетено кафуле во американската држава, Јужна Каролина.

Како што јави, „Си-ен-ен“, повикувајќи се на полициски извори, пукањето се случило во предградието на градот Ланкастер.

Полицијата засега не изнесе никакви детали за мотивите за нападот, а не е познато ниту дали некој е приведен.

Прикажи повеќе...

Регион

Десетици повредени во земјотресот во Албанија, граѓаните вознемирени истрчаа на улиците

Објавено пред

Најмалку 49 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,8 степени што денеска го стресе западниот дел од Албанија, објавија локаните медиуми.

Земјотресот е регистриран на 13 километри северно од Драч, околу 16 часот.

Портпаролката на Министерството за здравство, Етиола Колја Налбани изјави дека според првичните информации најмалку 30 лица се повредени, од кои дел се здобиле со потешки повреди, пренесе „АП“. Локалните медиуми, сепак известуваат за 49 повредени лица кои биле примени во болница во Тирана.

По вториот земјотрес со јачина од 5,3 степени, луѓето истрчаа на улиците.

„Сите наши соседи истрчаа врескајќи. Му благодариме на Бога што не траеше долго, околу 20 секунди. На десеттиот кат беше ноќен комшмар. Не паметам посилен земјотрес од овој“, изјави за „Ројтерс“, 67-годишен пензионер од Тирана.

Една постара зграда во Тирана е евакуирана бидејќи по потресот се појавиле пукнатини, а делови од фасадата почнале да паѓаат.

 

Во Драч и Тирана има оштетени куќи, а одредени домаќинства на кратко останале без електрична енергија.

Албанскиот премиер, Еди Рама, поради земјотресот ја откажа посетата за Њујорк, на годишниот состанок на Обединетите Нации.

Ова е најсилниот земјотрес што ја стресол Албанија во последните 30 години, наведе „Ројтерс“.

Земјотресот беше почувствуван и во Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион6 часа

Вечерва нов земјотрес во Албанија

Нов земјотрес со магнитуда од 5 степени според Рихтеровата скала, вечерва ја стресе Албанија. Земјотресот е на длабочина од 30...

Регион10 часа

Десетици повредени во земјотресот во Албанија, граѓаните вознемирени истрчаа на улиците

Најмалку 49 лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,8 степени што денеска го стресе западниот дел од Албанија,...

Македонија12 часа

Јовановски и Јанева повикани на распит во Обвинителството

Осомничените во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и Катица Јанева се повикани на распит во Обвинителството. Првоосомничениот Бојан Јовановски е повикан...

Топ13 часа

Нападнат вработен на Kомплексот клиники „Мајка Тереза“

Вчера во полициската станица бил пријавен физички напад што се случил на Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот го пријавил 61-годишен...

Топ14 часа

Фатени двајца крадци кои ограбиле пет маркети во Охрид

МВР соопшти дека поднеле кривични пријави против две лица кои се сомничат за пет кражби во Охрид. Едниот е на...

Топ17 часа

(Видео) Во координирана полициска акција во 24 градови пронајдени и одземени поголеми количества дрога и оружје

По претходно изготвен план за преземање на конкретни мерки и активности, со наредби од судија на претходна постапка, вчера од...

Свет19 часа

Зариф: САД се очајни, со санкциите сакаат да ги спречат Иранците да добиваат лекови

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат...

Свет19 часа

„Фејсбук“ укина илјадници апликации

Компанијата „Фејсбук“ објави дека укинала десетици илјади апликации, кои биле потенцијална опасност за приватноста на корисниците, а тоа го покажала...

Топ19 часа

Кривична пријава против Јосифовски поради хакирање на Централниот регистар

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија, Љубомир Јосифовски, поради...

Топ19 часа

Автомобил удри во жена во Маџари

Тешко повредена 41-годишна жена од Скопје, откако во неа удрил автомобил „Фолксваген пасат“ на ул.„Перо Наков“. Б.Ѓ. се здобила со...

Свет20 часа

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена...

Македонија1 ден

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата1 ден

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет2 дена

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ2 дена

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија2 дена

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Македонија2 дена

(Видео) Одложено судењето на Латас, предметот „Тотал“ сѐ уште во доказна постапка

Денешното рочиште за случајот „Тотал“, каде што обвинет е новинарот и поранешен уредник, Драган Павловиќ-Латас, е одложено за 17 октомври...

Свет2 дена

Во светот се одржуваат големи климатски протести, ќе се протестира и кај нас

Глобален протест против климатските промени за денеска е најавен во 139 земји и се очекува ова да биде најмасовниот во...

Свет2 дена

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа, еден загинат и петмина повредени

Еден човек загина, а петмина се повредени при пукање во Вашингтон, во близина на Белата куќа, пренесуваат американските медиуми. Не...

Свет2 дена

Пентагон на Трамп ќе му претстави воени опции за Иран

Воени опции како одговор на иранскиот напад врз саудиската рафинерија, денеска, ќе му бидат претставени на американскиот претседател Доналд Трамп....

Досие