Контакт

Свет

Палестински пат низ еврејски населби

Објавено пред

Западен Брег – Израел

До каде ќе одат и Израел и Палестина во своите барања и однесување во однос на дивите еврејски населби на Западниот Брег, не може да се разбере, ниту, пак, да се реши без да се имаат предвид верските права на Израелците. Експертите на Кризната група предупредуваат на важноста на политичкиот и социјален феномен на камповите кој доколку се игнорира ќе може трајно да ги поткопа шансите на кревкиот израелско-палестински мирПишува: Катерина НЕШКОВАИзраел попушта во барањата за дивонаселените еврејски населби на Западниот Брег оградени со ѕид, а кои изминативе години се најголемата пречка за меѓусебен дијалог меѓу Израел и Палестина. Официјалните власти во неделата, прв пат после девет години, отворајќи патен коридор ги намалија рестрикциите за движење на Палестинците низ главниот град на Западниот брег.Патот ќе можат да го користат само оние Палестинци мотористи кои живеат во близина на областа Хеброн.Но, сега инает води палестинската страна. Хусеин Ал Арај, гувернер на Хеброн, ги повика своите сограѓани Палестинци да не го користат патот бидејќи Израел со оваа мерка само настојува да го прикрие дивото населување на Западниот Брег кое почна во 80-тите години и сè уште трае и покрај повиците на САД тоа да престане.“Оваа одлука на Израел е смислена за да го одвлече вниманието од дивото населување. Ги повикувам Палестинците да не го користат патот бидејќи на тој начин ја помагаат кампањата на Израел да го подобри својот имиџ”, изјави во неделата Ал Арај.Инаку, патот кој го дозволија израелските власти и натаму ќе биде контролиран од безбедносните сили. Тој беше затворен во 2000 г. после неколкудневни насилства.До каде ќе одат и Израел и Палестина во своите барања и однесување во однос на дивите еврејски населби на Западниот Брег, пред две недели анализираше и Меѓународната кризна група. Оттаму тврдат дека прашањето на населување на Западниот Брег не може да се разбере, ниту, пак, да се реши без да се имаат предвид верските права на Израелците.МОЌТА НА НАЦИОНАЛНО-РЕЛИГИОЗНИТЕ КАМПОВИБењамин Нетанјаху е врзан во јазол. Израел се соочува со голем меѓународен притисок за разместување на дивите населби од една страна, а, од друга, тој е во изразито десничарска коалиција во која голема моќ имаат токму водачите од камповите на Западниот Брег. Она што како решение ќе произлезе од разговорите меѓу Вашингтон и Ерусалим ќе биде само еден чекор во долгиот процес како да се стопира натамошното населување, потоа за евакуација на населението, како и за постигнување трајно решение со Палестинците.Експертите на Кризната група предупредуваат на важноста на политичкиот и социјален феномен кој доколку се игнорира ќе може трајно да ги поткопа шансите на кревкиот израелско-палестински мир. Израел од страна на новата решителна администрација на американскиот претседател Барак Обама постојано е под притисок да ги прекине сите населувачки активности. Кризната групата констатира дека прашањето на дивите населби се изменило во последните години, особено што луѓето што живеат во нив веќе формирале семејни заедници, а во нив, пак, големо влијание и моќ стекнале религиозни, националистички, особено ултраортодоксни Израелци. Распоредени во повеќе населби на Западниот Брег, тие својата сила ја црпат од демографските трендови, но и од тоа што израелската армија сè повеќе е зависна од работната сила на локалното население во населбите, а пак, политичарите се зависни од нивните гласови.“Верските права имаат сè повеќе изразена улога во територијалниот компромис со противничката страна. Населувањето на брегот е поддржано од државните институции и тоа ја одвраќа владата од преземање каква било акција на своја рака за растурање или, пак, уништување на таа структура, што би било превисока цена”, анализира Николас Пелхам, постар консултант на Кризната група со седиште во Ерусалим.Ултраортодоксните и национално-религиозни кампови, според пописите, го зголемиле своето учество во вкупниот број население во овој дел во последните шест години за дури 37 отсто. Иако не се обединети во единствен блок, нивните политичари држат околу 50 места во Кнесетот (израелскиот парламент), или околу 40 отсто од владината коалиција. Кризната група тврди дека процентуално, бројката на ваквите групи во Израел сè повеќе расте и, што е најбитно, нивната моќ е поголема од тоа што тие претставуваат како бројка. Тие ги имаат клучните позиции во војската, во владата, во правосудството и образованието, како и во администрацијата и постојано бараат начин како да ги засилат своите позиции во однос на територијалните отстапки што се прават, без разлика дали за тоа имаат или немаат поддршка од државата. Сепак, велат во Меѓународната кризна група, нивната позиција треба да се разбере ако се има предвид дека решението што го заговараат и Израел и Палестина е нивните населби да бидат разместени.МЕРКИ ЗА ИСЕЛУВАЊЕДоговорот меѓу Израел и Палестина околу границите јасно би посочувал кои од населбите би можеле да останат, а кои не. Како и да е, во меѓувреме исто така ќе треба да се направат неколку чекори со кои се доцни со години. Но, религиозните десничари во Израел имаат длабоки корени, па дури и воена интервенција не може да се справи со нивниот отпор. “Но, затоа пак, тоа може да го стори американскиот притисок”, велат во Меѓународната кризна група. Експертите на администрацијата на Обама која треба да покаже цврстина на Израел им предлагаат начини со кои може да се реши проблемот.Како решение се предлага што поскоро да се донесе законската обврска за евакуација на населбите, а која би можела да влијае дел од населението и доброволно да го напушти регионот. Според Меѓународната кризна група, владата на Нетанјаху треба да донесе закон со кој за оние кои ќе прифатат евакуација ќе се предвиди финансиска помош. На тој начин, ќе се изолираат оние членови од кампот кои тврдо стојат на ставот дека и натаму сакаат да живеат во дивите населби на Западниот Брег.За оние кои сопственоста над земјиштето им е повредна од нивниот прилог кон државата, според Кризната група, треба да се истражи под кои услови тие би можеле да живеат под палестинска власт и до која мера Палестинците можат да ги прифатат нив.Меѓународните фактори, вклучувајќи ги и САД, треба да пронајдат начин како овие религиозни групи да се почувствуваат како дел од преговарачкиот процес. Јасната понуда од палестинските водачи дека го гарантираат и штитат пристапот на Евреите во светите еврејски градови кои се под нивна контрола може да преставува позитивен сигнал до религиозните групи за тоа какви ќе бидат постконфликтните односи меѓу двата народа, посочуваат од Меѓународната група во последниот извештај посветен на израелско-палестинските односи.Во исто време, велат експертите, владата ќе треба да ги спроведува своите закони поефективно и конзистентно без разлика дали станува збор за дивите населби на Западниот Брег или, пак, за актите на насилство и провокации против Палестинците.“Повлекувањето од Газа во 2005 г. навистина одеше прилично добро, но би било погрешно доколку се претпоставува дека тоа што се случуваше во Газа може беспрекорно да се спроведе и на Западниот Брег. Разликите во бројките, потоа заднината и населението кое е воено расположено треба да претставуваат предупредување дека е потребно поголемо внимание на ова прашање во текот на разговорите со Палестинците”, му препорача на Израел Роберт Малеј, директор на програмата за Блискиот Исток на Меѓународната кризна група.Тој предлага и конкретна мерка. Владата, за разлика од планот за Газа, би требало многу порано да почне со изградба на алтернативни домови за раселените внатре во територијата на Израел.И претходно, преку меѓународен притисок или анализи на експерти беше барано Израел да ги помести дивите населби. Тоа досега не се случи. Потегот од неделата да се допушти низ населбите да поминуваат Палестинци, западните сили го толкуваат како напредок.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Националната гарда сè побројна на улиците во Вашингтон

Објавено пред

Националната гарда е забележана на улиците на Вашингтон по деновите на насилни немири низ десетици американски градови додека американскиот претседател Доналд Трамп размислува за распоредување дополнителни трупи за да се справат со немирите, пренесува РТ.

Голем број оклопни воени возила и возила со војници вчера вечер беа видени во близина на Белата куќа во видеата објавени на социјалните мрежи нешто повеќе од еден час пред да стапи на сила новиот полициски час во градот во 19 часот.

Целата Национална гарда на Вашингтон – околу 1.700 војници – беше повикана во главниот град доцна во неделата за да ѝ помогне на полицијата да се справи со толпите демонстранти кои изразија бес поради смртта на Џорџ Флојд од рацете на полицијата во Минеаполис.

Присуството на гардата на улиците се очекуваше да биде побројно во понеделникот, меѓутоа, бидејќи безбедносните сили претходните ноќи се бореа да ги контролираат непослушните толпи, во еден момент ја принудија Белата куќа да активира режим на ограничено движење.

Додека немирите поради полициската бруталност зафаќаат град по град – честопати преминувајќи во подметнување пожари, грабежи и судири со полицијата – американскиот претседател Доналд Трамп размислува да се повика на Законот за бунт, правен акт од 19 век што ќе му овозможи да распореди активни трупи за да ги смири хаосот и немирите, пренесува „Ен би си њуз“.

Законот последен пат беше активиран за време на немирите во 1992 година во Лос Анџелес.

Во изненадувачко обраќање до нацијата, Трамп рече дека ќе ја распореди војската за да ги запре немирите во Вашингтон и дека ќе интервенира о на други места ако локалните власти не успеат да го вратат редот по деновите немири. Според сите индикации, тој допрва треба да се повика  на Законот за бунт.

Активни војници и воена полиција веќе се преместени во област надвор од Вашингтон и се ставени под засилен статус на подготвеност, но сè уште не се распоредени, објави Ројтерс, повикувајќи се на висок официјален претставник на одбраната.

Трамп е фрустриран од државните гувернери затоа што не зазедоа поагресивен пристап, тврдејќи дека тие мораа да доминираат на немирите, и додавајќи: „Мора да уапсиш луѓе, мора да следиш луѓе, мора да ги ставиш во затвор 10 години и никогаш повеќе нема да видите вакви работи. “

Од понеделникот, над 17.000 војници на Националната гарда се распоредени во најмалку 23 држави и во Вашингтон за да управуваат со превирањата.

Прикажи повеќе...

Свет

Сопругата на полицаецот кој го задави Флојд побара развод

Објавено пред

Кели Човин (45) е сопруга на поранешниот полицаец од Минеаполис, Дерек Чавин (44), кој е обвинет за убиство на Џорџ Флојд (46) за време на насилното апсење. Кели, шокирана од делото на нејзиниот сопруг, поднела барање за развод.

Три дена по убиството, Кели го напуштила сопругот, кого го запознала додека работела како радиолог во болница. Тие се венчале во 2010 година, а за неколку дена требало да прослават 10-годишнина од бракот. Претходно Кели била во брак со Кујаи Ксионг, со кого има два возрасни сина.

Кели живеела три години во бегалски камп, а во Америка пристигнала како дете, каде што научила да зборува англиски. Имињата на нејзините родители не се познати.

Пред две години, таа учествувала во Изборот за госпоѓа на Минесота, каде што се натпреваруваат постари кандидатки и победила. Набргу потоа, таа отишла во Лас Вегас за да учествува на Изборот за дама на Соединетите Држави, но не победила.

Била мис и имала диплома од радиологија, а во болницата во Минеаполис работела 13 години. Нејзината последна работа била во агенција за недвижнини, додека во моментот е невработена.

Иако не работи никаде, Кели изјави дека се откажува од своето право на привремена или трајна алиментација од нејзиниот сопруг. Кели не сака да дава изјави за медиумите во моментот.

Чавин го притискал вратот на Флојд со коленото точно осум минути и 46 секунди. Од моментот кога Флојд престанал да реагира, тој го притискал уште две минути и 53 секунди. Дерек е обвинет за убиство од трет степен и за убиство без умисла, а во Минесота за тоа е предвидена казна до 25 години затвор.

Прикажи повеќе...

Свет

Дмитриј Кулеба: Во Берлин ќе се разговара за можноста за вршење притисок врз Москва

Објавено пред

Делегацијата на Украина на берлинските консултации за активностите на Нормандиската четворка ќе бара начини да ја принуди Русија да заземе конструктивен став за Донбас, изјави украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба, за ICTV.

„Нашите партнери се отворени за какви било конструктивни идеи и пред сè ќе разговараме за тоа што може да се случи со договорите од Минск ако Русија не заземе конструктивен став. Ќе разговараме за начините да ја убедиме Русија да заземе конструктивен став“, рече Кулеба, кој ќе ја предводи делегацијата на Украина на консултациите денеска.

Во исто време, тој ја истакна потребата да се фокусираат на позитивните работи и напори за решавање на проблемите наместо на создавањето проблеми и зголемување на тензиите.

Кулеба додаде дека Украина планира да ги извести своите партнери не само за политичките аспекти на напорите за решавање на ситуацијата во Донбас, туку и за регионалната безбедност.

„Нашите партнери ќе добијат што е можно посигурни и прецизни информации, особено од министерот за одбрана, кој е дел од нашата делегација“, рече Кулеба, додавајќи дека Украина се обидува да го реши конфликтот дипломатски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на врабортени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион2 часа

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија3 часа

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион3 часа

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет4 часа

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет5 часа

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт5 часа

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа5 часа

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет6 часа

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет17 часа

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет17 часа

СЗО: Нема докази дека коронавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Македонија18 часа

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје, по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења, која беше објавена...

Македонија22 часа

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија23 часа

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија24 часа

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија1 ден

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија1 ден

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион1 ден

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија1 ден

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Досие