Контакт

Свет

Патријархот Кирил се враќа во Москва со нови надежи

Објавено пред

Рускиот патријарх Кирил вчера пристигнал на аеродромот Внуково во Русија, со што официјално завршила неговата десетдневна посета на Украина

Како што објави официјалниот сајт на РПЦ, при посетата патријархот ги посетил Киев, Донецката област, Крим и западните делови на државата. „Се случуваше дури, оние кои беа излегле со плакати против мене, кога ќе ме видеа, со плач да се поклонат, да ги склопат рацете и да побараат благослов“, раскажувал патријархот Кирил при вчерашната средба со новинарите.Посетата на Украина ја одбележаа многу политички интриги во однос на отвореното прашање дали да се создаде и посебна црква во Украина која ќе биде независна од Московската патријаршија.„Ќе се молам и ќе работам на тоа, Украина духовно да се обедини, да се помират противниците, антируското расположение никогаш да не достигне врв во Украина. Исто така ќе се заложам и антиукраинското расположение да не го достигне врвот во Русија“, рекол тој.Во руските медиуми беше забележителна и една информација која зборуваше дека патријархот Кирил може да стане граѓанин на Украина. „Ете пример за тоа како средствата за масовна комуникација поинаку ги интерпретираат информациите. При средбата со духовниот врв во Украина ме запрашаа дали би можел половина година да живеам во Русија, а другата половина во Украина. Јас одговорив дека патријархот е задолжен за сите места кои се под неговата јурисдикција и дека не сум обврзан да работам само од Москва. Додадов дека ако украинската власт е спремна да ми додели државјанство со можност да не го губам моето руско државјанство јас ќе прифатам. Но кога ми кажаа дека на политички план не стојат така работите, јас само запрашав дали за Патријархот неможе да се направи некаков исклучок“, рекол рускиот патријарх.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Холандската полиција откри тајна соба за тортура, се наоѓала во контејнери за испорака

Објавено пред

Властите во Холандија откриле тајна просторија за тортура, скриена во контејнери за испорака. Собата била обложена со звучна изолација и полна со опрема која може да се користи при злоупотреба и измачување на луѓе.

Полицајците на 22 јуни спровеле рација во место на холандско-белгиската граница и уапсиле шест мажи осомничени за киднапирање. Пронашле шест контејнери за превоз, кои се претворени во затворски ќелии, како и залихи на оружје, објави Си-ен-ен.

„ Во секоја ќелија се наоѓаа лисици кои беа зацврстени за таванот и подот“ се наведува во соопштението на полицијата.

Во еден контејнер имало стоматолошка столица со ремени за нозе и раце.

„ Резервоарот на бродот со стоматолошка столица, исто така, содржеше торби со предмети за кои претпоставуваме дека биле наменети за тортура или барем да создадат притисок врз жртвите“, се додава во соопштението.

Во контејнерите имало и камери за надѕор. Полицијата открила и три украдени комбиња за испорака, две БМВ, седум пиштоли и кинеска варијанта на пушката АК-47.

Властите соопштија дека истрагата започнала во април, за време на која полицајците пристапувале до криптираната социјална мрежа „Енкрочат“ за да ги следат движењата и плановите на групата осомничени за киднапирања. На овој начин, полицијата открила кои се планираните жртви и успеала да ги предупредува и да ги заштити.

„Ентрочат“, кој нудел безбедна услуга за размена на пораки преку мобилна апликација, бил „криминален пазар“ што го користеле 60.000 луѓе ширум светот за да ја координираат дистрибуцијата на нелегална стока, перење пари и планирање на убиства, според британската Национална агенција за криминал (NCA).

За време на рацијата полицијата уапси шест мажи поврзани со контејнерите за тортура. Сите уапсени се од Холандија, а судот во Амстердам им одреди 90-дневен притвор.

Прикажи повеќе...

Свет

Голем успех: Прв човек во светот излекуван од ХИВ само со лекови

Објавено пред

Триесет и четиригодишен маж од Бразил е првиот човек излекуван од ХИВ само по пат на интензивна експериментална терапија со лекови.

Бразилецот на кого му беше дијагностициран ХИВ во 2012 година е првата личност која има долгорочна ремисија на ХИВ по една година лекување со антиретровирусни лекови (АРВ).

Заедно со него, други четири пациенти примале ист лек, но тој бил единствениот излечен, па експертите кои го воделе проектот предупредуваат дека се потребни дополнителни истражувања за да се потврди ефикасноста на овој третман, пишува „Телеграф“.

Споменатиот маж од Бразил е трето лице кое досега се излечило од оваа болест, а другите две лица веќе немале ХИВ по извршената трансплантација на матични клетки

Прикажи повеќе...

Свет

Болсонаро: Коронавирусот е како дожд, сите ќе бидат мокри на крај

Објавено пред

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој се зарази со коронавирус, ја спореди болеста со дождот, наведувајќи дека на крајот сите ќе бидат мокри.

Болсонаро, кој ја потценуваше сериозноста на коронавирусот уште од почетокот на пандемијата, нарекувајќи го мал грип, рече дека не е изненаден што се заразил.

Тој додаде дека неговите симптоми биле благи и дека се чувствува добро, јавува „Би-би-си“.

Болсонаро беше фотографиран без маска на прославата на Денот на независноста во американската амбасада, а неколку бразилски министри во моментов се во изолација додека ги чекаат резултатите од тестот.

Бразил е една од најзагрозените земји во светот со скоро 1,7 милион заразени и околу 67.000 смртни случаи од коронавирус.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет36 минути

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет1 час

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет1 час

Во САД над 3 милиони заразени со ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, се повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија2 часа

Задолжителен тест за граѓани на Србија, Косово, БиХ и Црна Гора при влез во земјава, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион2 часа

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите кои од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија Александар...

Свет13 часа

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион16 часа

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија17 часа

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Регион19 часа

Грчки медиуми: Повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19

Грчките медиуми пренесуваат дека повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19, а тоа е и половина од новите...

Македонија19 часа

Нови 120 заболени и петмина починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија20 часа

(Видео) Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас упати поддршка до Заев

Претседателот на грчката партија СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, упати видеопорака со поддршка на претседателот Зоран Заев,...

Македонија20 часа

Јово Вангеловски обвинет за злоупотреба на службената положба

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен предлог против поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски,...

Македонија21 час

Заболените од коронавирус и оние во самоизолација до утре може да се пријават за да гласаат

Утре истекува рокот за пријавување на лицата што се позитивни на Ковид-19 или се во домашна изолација, а кои сакаат да гласаат...

Свет22 часа

Шведска, сепак, воведува мерки против коронавирусот

Во Шведска денеска стапуваат во сила строги правила за почитување на мерките за физичка дистанца во угостителските објекти. Минималното растојание...

Македонија22 часа

Филипче: На денот на изборите ќе биде безбедно да се гласа

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, истакна дека во изминатите четири месеци тој и колегите од Комисијата за заразни...

Свет24 часа

Секој десетти заболен од Ковид-19 во Англија е медицински или социјален работник

Десет проценти од сите инфекции на Ковид-19 во Англија забележани меѓу 26 април и 7 јуни биле меѓу здравствени или...

Регион1 ден

Црна Гора воведе карантин за сите што доаѓаат од Србија

Националното координативно тело за заразни болести во Црна Гора најави неколку епидемиолошки мерки за целата земја и особено за северот...

Македонија1 ден

Управниот суд ја отфрли тужбата на Наќе Чулев против Владата

Владата соопшти дека како тужена страна го доби решението од Управниот суд, со кое тужбата на тужителот Министерство за внатрешни...

Свет1 ден

Мелбурн ставен во карантин поради коронавирусот

Вториот по големина австралиски град, Мелбурн, ќе биде ставен под карантин поради коронавирусот, пренесе агенцијата АФП. Засега нема повеќе информации...

Свет1 ден

Коронавирусот може да се пренесе преку воздухот, тврдат 239 научници во отворено писмо до СЗО

Ако е точно дека коронавирусот се пренесува преку воздухот, тоа значително ќе влијае на мерките за нејзина контрола, пишува „Њујорк...

Досие