Контакт

Свет

Расмунсен сака односите меѓу НАТО – Русија да се на повисоко ниво

Објавено пред

Новиот генерален секретар на НАТО изјави дека сака да ги покрене односите на Алијансата со Русија на ново, повисоко ниво

„Целта ми е да отидеме подалеку од ’нормалните односи’ затоа што тие понекогаш претпоставуваат многу реални постигнувања, за да минеме кон ’соработката како норма’ во односите меѓу Русија и НАТО“, рече Андерс Фог Расмусен во своето прво интервју за руска агенција откако ја презеде функцијата. Расмусен на ноинарот на агенцијата Интерфакс на прашањето за приближување на руските соседи Грузија и Украина на Алијансата, му одговара дека засега двете држави се далеку од присоединувањето кон НАТО.„Условите за членство во Алијансата се доволно тешки и не можат веднаш да бидат исполнети, како од Грузија, така и од Украина“, рекол Расмунсен.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Големи затворски казни за две жени поради обид за напад врз Нотр Дам

Објавено пред

Француски суд осуди две жени поврзани со исламските екстремисти на минимум 25 години затвор, поради тоа што пред три години спровеле неуспешен обид за напад со автомобил бомба пред катедралата Нотр Дам во Париз.

Според пишувањето на француски „Фигаро“, едната од жените ја охрабрила другата да и се придружи, претставувајќи се на интернет како екстремистички милитант кој се вратил од Сирија и на тој начин сакал да најде жена, пренесува „Ројтерс“.

Во зората на 4. септември, полицијата пронашла сив автомобил марка „пежо“ без регистарски таблички во кој имало седум контејнери со плин и три канистри со бензин. Автомобилот бил паркиран на левиот брег на Сена близу катедралата, а врз основа на догорчињата од цигари и ќебето натопено во бензин, истражителите заклучиле дека станува збор за неуспешен обид да се предизвика експлозија.

Отпечатоците од прсти укажале на две лица, Инес Мадани и Орнела Жилигман, кои го паркирале возилото откако видео во кое преземаат одговорност за нападот испратиле до Рашид Касим, француски член на Исламска држава.

Мадани, која се претставувала како машки џихадист, е осудена на 30 години затвор, додека Жилигман, инаку мажена жена и мајка на три деца, е осудена на 25 години.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп: 1.000 американски војници остануваат на Блискиот Исток

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека околу 1.000 американски војници на кои претходно им наредил да се повлечат од Сирија, сепак, ќе останат на Блискиот Исток за да спречат да се оживее таканаречената Исламска држава.

Тој во писмено соопштение објави дека војниците ќе бидат прераспоредени и ќе останат во регионот, пренесува АП.

Нивната улога ќе биде да ја следат ситуацијата и да спречат евентуално повторување на 2014 година, кога припадниците на ИД организирани во Сирија преминаа во соседен Ирак и ја презедоа контролата врз северот и западот на земјата.

Трамп потврди дека мал број американски војници ќе останат на сириската база на југот на земјата.

Прикажи повеќе...

Свет

„Тасс“: Курдите со контраофанзива повратија град заземен од турската војска

Објавено пред

Курдските Eдиници за заштита на народот ја заземаа контролата врз Рас ал-Аин, откако започнаа контраофанзива, по офанзивата на турските трупи и нивните сојузници кои го окупираа овој пограничен град на 12. октомври.

Според агенцијата „Тасс“, која се повикува на локални медиуми, Курдите и вооружените единици на сириската опозиција кои ја поддржуваат Турција во нејзината воена операција, водат интензивни борби на периферијата на неколку градови.

Курдските единици во моментов го напаѓаат блискиот град Тел Халаф, кој го контролира т.н. Слободна сириска армија.

Извештаи за конфликти доаѓаат и од пограничниот град Кобане, кој се наоѓа на источниот брег на реката Еуфрат.

Вчера, курдските трупи го спречија планот на турските сојузници да пресечат стратешка рута до границата и да го поврзат сирискиот економски центар Алепо со градот Ал Хасака во провинцијата со истото име.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Судење ,,ТНТ“: Вештак тврди дека и со Нокиа 3310 може да се прислушува

Во кривичниот суд утрово продолжи судењето за предметот ,,ТНТ” на СЈО. Беше сослушан вештакот Орце Симев предложен од обвинетите. Вештакот...

Македонија51 минута

Пендаровски до ЕУ: Дајте ни шанса и дозволете ни да покажеме дека сме подготвени

Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска очекува одлука од Европската Унијија, а не сигнал. Тој во интервју за австрискиот весник „Die...

Дијаспора2 часа

Македонски организации во Бугарија: Ја повикуваме Софија да го запре говорот на омраза

,,За жал не може да се каже дека прифатената позиција на Владата и парламентот на Република Бугарија изненадува – таа...

Македонија2 часа

Поранешни вработени во „Охис“ на протест пред Собрание, бараат неисплатени плати

Вработени во „Охис“ ја блокираа улицата пред Собранието. Бараат исплата на 24 неисплатени плати. Велат дека протестираат секој вторник и...

Европа3 часа

(Видео) Се судрија полицијата и демонстрантите во Барселона

Илјадници каталонски сепаратисти излегле на улиците во Барселона и се обиделе да го блокираат барселонскиот аеродром по пресудата на деветмина...

Регион3 часа

Пожар во бегалски камп на Самос, се евакуираат мигрантите

Грчките власти евакуираат преполн прифатен центар за мигранти и азиланти на егејскиот остров Самос, каде избувна голем пожар по судир...

Македонија3 часа

Османи во итна посета на Луксембург и Брисел на консултации со ЕУ

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска, патува за Луксембург и Брисел на последни консултации и разговори...

Спорт14 часа

Ајакс со еколошки гест – до Лил ќе патуваат со воз наместо со авион

Холандските шампиони, Ајакс, се решија за еколошката опција за патувањето за следниот меч во Лигата на шампионите против францускиот Лил,...

Македонија16 часа

Пронајден затвореникот кој утрово им побегна на затворските чувари додека купувале сендвич

Полицијата го пронајде и уапси затвореникот кој утрово успеа да им помогне на затворските чувари додека купувале сендвич. Од МВР...

Македонија17 часа

Димитров во Брисел: Европа да ја согледа важноста и да донесе визионерска одлука

Во рамки на првиот ден од работната посета на Брисел, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, за првпат се обрати...

Македонија18 часа

Утре состанок на историчарите на Македонија и Бугарија, Владата останува посветена на Договорот

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска имаше средба со нашите историчари, членови на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и...

Топ19 часа

Маж пронајден починат покрај локален пат

Вчера напладне покрај пат во селото Рогачево, Тетовско, бил пронајден починат маж од Скопје. Се работи за лице на 67-годишна...

Македонија19 часа

Бојан Јовановски повторно пренесен во болница поради проблеми со желудникот

Oбвинетиот Бојан Јовановски, познат како Боки 13, повторно е пренесен во болница поради проблеми со желудникот. Јовановски бил пренесен на...

Македонија19 часа

Бактеријата мрса се шири во градинка во Кисела Вода

Бактеријата мрса, која е отпорна на антибиотици, била пронајдена кај три дечиња и кај воспитувачка во градинката „Весели цветови“ во...

Економија21 час

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба на решението за рудникот „Иловица-Штука“

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба до Управниот суд против решението на второстепената државна комисија од 5 септември, со кое ја одби...

Македонија23 часа

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС....

Свет24 часа

(Видео) Шест години затвор за мајка што лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции иако воопшто не било...

Топ1 ден

Планинар падна од карпа, со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден кога вчера, качувајќи се по патека кон врвот на Илинден, се...

Топ1 ден

Истрага за случајот во Богданци: се опијаниле, па со стол сакал да го убие соседот

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен жител на Богданци поради постоење основано сомневање дека...

Македонија1 ден

Катица Јанева се враќа во притворот во Шуто Оризари

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, денеска од болница ќе биде вратена во истражниот затвор во Шуто Оризари. Јанева, која е...

Досие