Контакт

Свет

Мјанмар го ослободи осудениот Американец

Објавено пред

Властите во Мјанмар го ослободија Американецот, кој го преплива езерото за да се сретне со опозициската лидерка Аунг Сан Су Чи, јавуваат светските медиуми

Американецот Џон Јето, кој беше осуден на седум години принудна работа, властите на Мјанмар го предадоа на претставниците на Амбасадата на САД во Мјанмар.Американскиот сенатор Џим Веб, кој вчера допатува во Мјанмар побара од властите Јето да биде ослободен. Најверојатно Јето во САД ќе допатува заедно со сенаторот Веб, а предвидено е да полетаат со воен авион од Бангкок.Џон, кој беше обвинет за кршење на прописите за безбедност и имиграција и осуден на седум години принудна работа, додека Су Чи која поголем дел од животот го помина во куќен притвор, поради средбата со Јето, беше обвинета поради кршење на Законот за внатрешна безбедност и осудена на три години затвор, но по наредба на воена хунта казната и беше намалена на 18 месеци куќен притвор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Законот за Брегзит во британскиот Парламент до Божик

Објавено пред

Британскиот премиер Борис Џонсон има намера да го врати договорот за Брегзит во парламентот пред Божик, изјави денеска заменикот-министер за финансии Риши Сунак, додавајќи дека владата потоа ќе го претстави и новиот буџет.

„Најважната работа во овој нов мандат е да се заврши Брегзит … Ние ќе ја напуштиме Европската унија за неколку недели, до крајот на јануари. Нашата намера е да го донесеме Предлог-законот за повлекување пред парламентот пред Божик“, рече Сунак за Би-Би-Си.

Говорејќи за ветувањата на премиерот Џонсон дека владата ќе го зголеми финансирањето за Националната здравствена служба на Велика Британија, Сунак рече дека Британците се согласни оти тоа е приоритет, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Регион

Микотакис ги повикува Германија и земјите од ЕУ да земат мигранти од грчките острови

Објавено пред

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ги повика Германија и другите земји од ЕУ да земат мигранти и баратели на азил директно од грчкиот остров Лезбос.

„Идејата е дел од процедурите за азил да се спроведуваат во други земји“, рече Микотакис за германскиот весник „Билд“.

Тој додаде дека европскиот систем на азил и миграција мора да се подобри, како што вети Европската комисија, додавајќи дека товарот на проблемот мора да се подели повеќе.

Околу 39.000 мигранти живеат во и околу центрите на Лезбос, Хиос, Лерос и Кос, со капацитет за 7.500 луѓе.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Најмалку четири лица загинаа во земјотресот на Филипините

Објавено пред

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,9 степени кој го погоди островот Минданао во јужниот дел на Филипините, соопштија локалните власти.

Полицијата јави дека меѓу жртвите е шестгодишно девојче кое загина кога ѕид се срушил врз неа.

Најмалку три лица загинаа, а неколку се повредени при рушење на трикатна зграда, каде на приземјето имало продавница, јавија медиумите во земјата.

Уште неколку лица можно е да се заглавени под урнатините, а спасувачките операции беа привремено стопирани поради речиси 90 помали земјотреси што следеа по главниот удар.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Мицкоски за ексамбасадорот кој репетираше пушка: „Го знам од детството, но ќе предложам негово разрешување“

На следната седница на Извршниот Комитет, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе предложи разрешување на ексамбасадорот, Томислав Димитровски, кој е...

Македонија1 час

Заев: Судскиот совет да провери зошто се чувале предмети во фиока

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, во воведот од неговиот говор рече дека го радува глетката од преполната сала...

Свет3 часа

(Видео) Најмалку четири лица загинаа во земјотресот на Филипините

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,9 степени кој го погоди островот Минданао во јужниот дел на...

Топ5 часа

Седум возила учествуваa во сообраќајна несреќа што се случи утрово во Скопје

Утрово во 06.45 часот на крстосница од булеварот „Александар Македонски“, улицата „16-та Македонска Бригада“ и улицата„Интернационални Бригади“ се случила сообраќајна...

Спорт7 часа

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија. Волкановски утринава во Лас Вегас го...

Економија7 часа

Почнува наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Свет22 часа

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија1 ден

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ1 ден

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија1 ден

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Македонија1 ден

(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при...

Македонија1 ден

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија1 ден

(Видео) Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија1 ден

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ1 ден

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Европа1 ден

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на...

Свет1 ден

Северна Кореја изведе нова нуклеарна проба

Северна Кореја ја инофмрира светската јавност за нов „важен тест“, направен на космодромот Сохе во земјата, пренесоа руските медиуми. „На...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева го злоупотребила буџетот на СЈО за роднини и пријатели

Катица Јанева , под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на...

Македонија2 дена

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ2 дена

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Досие