Контакт

Свет

Сенаторот Едвард Кенеди погребан на гробиштата Арлингтон

Објавено пред

Последниот „патријарх“ на Кенедиевци во саботата навечер по европско време беше погребен крај неговите браќа Џон и Роберт. Сите тројца оставија неизбришливи траги во САД и светот

Припадници на почесната гарда на американската армија го изнесоа ковчегот со телото на сенаторот прекриен со американското знаме на гробиштата на ритчето во близината на неговите убиени браќа, поранешниот американски претседател Џон Фицџералд Кенеди и сенаторот Роберт Кенеди. Кардиналот Теодор Мекарик, инаку близок на сенаторот Едвард Кенеди го служеше кусиот погребен обред, на кој биле присустни дваесетина челнови на семејството Кенеди и потрпетседателот на САД, Џо Бајден.Погребот бил заппочнат во квечерина и завршилоткако веќе се спуштил мрак со истрелување на почесните плотуни. Гробот бил одбележан сано со едноставен бел крст и мала мермерна полча со едноставен натпис „Едвард Мур Кенеди 1932-2009“, исто како и на гробот на Раоберт кенеди, пренесуваат американските медиуми.Пред закопот во Арлингтон, погребната поворка на патото од воздушната база Едвардс запре на сенатската страна на Капол каде Тед Кенеди мина 47 години како сенатор. На скалилата на Каптол биле собрани илјадници грашани а уште четири ијлјади на платото пред зградата, според соопштението на полицијата. Меѓу нив имаше сенатори, конгресмени и персонал на Конгресот.Илајдниците собрани во чест на Кенеди се молеа и ја пееја „Аmerica the Beatiful“.  На последното испраќање и заупокоената литургија во во римокатоличката базилика  „Наша Богородица на вечното спасение“ во Бостон, на сенаторот Кенеди м беше оддадено признание и чест како на политичка икона, чвоек кого рагедиите и историјата го повикале да ја продлжи семејната традиција и да стане ментор на идните генерации на Кенедиеви. Претседателот Барак Обама одржа посмртен говор во кој спомена дека „Кенеди беше највдахнувачката личност во политичкито живот на Америка, која не дозволуваше партискиот живот да му влијае врз хуманоста. Она што ќе го паметиме се неговите историски достигнувања, а она што ќе ни дестосаува е неговото големо срце“.Пред обама зборуваа двата сина на сенаторот, близанците Едвард џуниор и Патрик Кенеди кои рекоа дека ќе го паметат нивнито такто како семеен човек кој ги сакал разговорите на семејните собирања и трастен човек кој сакал живото да се живее енергично и целосно. Меѓу 1.500-тината, на псоледното испраѓање на Едвард Кенеди присуствуваа и поранешните претседатели Џорџ В. Буш, Бил Клинтон и Џими Картер, сенатори од двете партии, директорот на CIA Лион Панета, претседателот на Вроховниот суд, Стефен Брејер, пасторот и активист за правата на афроамериканците Џеси Џексон, глумецот Џек Николсон, пејачот Тони Бенет. Својот уметнички прилог во церемонијата го дадоа и оперскиот тенор Пласидо Доминго и челистот Јо јо Ма.Сенаторот Едвард Кенеди почина на 77-годишна возраст од тумор на мозокот, кој му беше дијагностициран пред 15 месеци.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

(Видео) Силно невреме во Црна Гора

Објавено пред

Силно невреме проследено со пороен дожд синоќа го погоди поголемиот дел од Црна Гора, а во Подгорица поплавени се неколку улици и причинета е помала материјална штета, јавија локалните медиуми.

Невремето почнало синоќа после полноќ, а до раните утрински часови имало пороен дожд и силен ветер кој откорнал дрвја и гранки.

 

Doke je bilo struje

Posted by Podgoricki vremeplov on Tuesday, August 4, 2020

Поради невремето, отежнат бил сообраќајот во Подгорица, а некаде е и во целосен прекин.

Метеоролозите за денеска најавија променливо облачно време, а се очекува на места пороен дожд и грмежи, јавија црногорските медиуми.

Вчера и во текот на ноќта силно невреме имаше и во делови од Македонија, Србија и Хрватска.

Прикажи повеќе...

Свет

Вакцината нa „Новавакс“ успешно произведува антитела

Објавено пред

Компанијата „Новавакс“ соопшти дека нејзината експериментална вакцина против Ковид-19 произведувала антитела против новиот коронавирус и е безбедна, според првичните податоци од малото клиничко испитување во рана фаза.

Компанијата за биотехнологија со седиште во Мериленд соопшти дека нивната вакцина, NVKS-CoV2373, произвела повисоки нивоа на антитела кај здрави доброволци од оние што се пронајдени кај пациенти кои прележале Ковид-19, пренесува „Ројтерс“.

Додавањето на супстанција наменета за зајакнување на имунолошкиот одговор на организмот го зголеми ефектот на вакцината, велат од компанијата.

Директорот на истражувањето, Грегори Глен, изјави за „Ројтерс“ дека компанијата наскоро ќе започне многу поголеми клинички испитувања во доцна фаза и потенцијално може да собере доволно податоци за да добие регулаторни одобренија уште во декември.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците се преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Објавено пред

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии кои што разнесоа магацин и бројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги извлекуваат телата на починатите и на повредените од под урнатините, а според тамошните медиуми, во болниците нема веќе место за згрижување на повредените.

Според министерот за здравство Хасан Хамид, болниците се полни со повредени лица, така што во хотелите во центарот на Бејрут ќе бидат сместени пациенти на кои не им е потребна операција.

Делот од градот каде се случи експлозијата е уништен, а голем број на згради се сериозно оштетени. Експлозијата била еднаква на земјотрес со јачина од 3,5 степени, според германскиот геонаучен центар ГФЗ, а се слушнала и се чувствувала до Кипар, на повеќе од 200 километри преку Медитеранот, пренесува АП.

Силни сигнали од експлозијата во Бејрут беа откриени и од станиците на Меѓународниот систем за следење на спроведувањето на Договорот за забрана на нуклеарни тестови во Тунис и Германија.

Во експлозијата во магацин за пиротехника загинаа над 100 лица, а повеќе од 4.000 се повредени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет27 минути

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците се преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии кои што разнесоа магацин и бројни објекти на пристаништето. Спасувачите...

Македонија30 минути

СДСМ: Почнуваме сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и Влада која движи брзо напред по европскиот пат, патот на економијата...

Свет49 минути

(Видео) Над 100 починати и 4.000 повредени во експлозијата во Бејрут

Според последните информациите коишто ги пренесуваат медиумите, бројот на жртвите од експлозијата во Бејрут се искачи над 100, додека над...

Македонија49 минути

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60...

Свет2 часа

(Видео) Трамп: Бејрут е нападнат, тоа беше бомба

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека генерали на американската армија му пренеле дека експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку...

Свет2 часа

(Видео) Над 2.000 тони амониум нитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

Над 2.750 тони амониум нитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика страотна...

Македонија12 часа

Експретседателот на кривичниот суд, Владимир Панчевски, осуден на три ипол години затвор

Поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби...

Свет14 часа

Вознемирувачки видеа од Бејрут, за секунда срамнети со земја огромни згради

Стравотни снимки од експлозијата што попладнево се случи во Бејрут се споделуваат во јавноста, а очевидци раскажуваат за драматични сцени...

Македонија17 часа

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Топ18 часа

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија19 часа

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија19 часа

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија19 часа

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија19 часа

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Македонија20 часа

Собранието им ги верификува мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан ниту, пак, против, верифицирани им се мандатите на сите 120 пратеници, со...

Македонија20 часа

42-годишен маж спасен на Клиниката за кардиологија со стентирање на трауматска трансекција на торакалната аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт кога на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање...

Македонија21 час

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав, која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Свет23 часа

В година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирусот врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да почне со тестирање на вакцината против коронавирусот врз деца во јануари-февруари в...

Регион23 часа

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ23 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Досие