Контакт

Свет

Почина „Kралот на хамбургерите“

Објавено пред

Ал Бернардин, човекот кој ги воведе на менито неколку популарни јадења во Мекдоналдс, починал на 81 година во болница во Фримонт, на 22-ви декември во Калифорнија, пишува во вотроник Telgraph

Aл Бернардин се прослави во 1971 г., кога како сопственик на еден објект на Мекдоналдс во Фримонт на менито на својот ресторан ставил хамбургер од 100 грама со слоган „Денеска Фримонт, утре цел свет“, што се покажа многу визионерски потег.Бернардин, исто така, е творецот и на овошните пити кои денес се продаваат во сите ресторани на Мекдоналдс како и на смрзнатиот помфрит што се смета за еден од најостроумните новитети во синџирот на ресторани на копманијата. Дотогаш,  рестораните мораа да чуваат резерви компир во своите подруми, и да се губи време на нивното чистење.

Свет

Критично во Италија: почитување на мерките или карантин

Објавено пред

Во последните 24 часа во Италија се евидентирани повеќе од 25 илјади новоинфицирани со коронавирус, а тестирани се 198 илјади лица, пишува агенцијата Анса.

Починаа 205 лица.

Шефот на владиниот советодавен научен и технички комитет, Агостино Миоко, рече дека само со ригорозно придржување кон новиte мерки за ограничување на ширењето на Ковид-19 може да се избегне нов карантин.

„За две недели, ќе знаеме дали овие мерки беа доволни за нас или ќе мора повторно да воведеме целосно затворање“, рече тој за весникот „Кориера дела сера“.

Тој оцени дека новите мерки на владата се во согласност со епидемиолошката состојба, која рапидно се влошува.

Прикажи повеќе...

Европа

Берлинскиот аеродром Тегел заминува во историјата

Објавено пред

Берлинскиот аеродром Тегел, изграден како привремен аеродром за само три месеци во 1948 година, се затвора во ноември.Новиот меѓународен аеродром Берлин / Бранденбург, од другата страна на градот, се отвора во сабота за сообраќај на патници, скоро една деценија подоцна од планираното.

За време на блокадата на Западен Берлин од Советскиот сојуз, аеродромот Тегел беше изграден од француските окупаторски сили за рекордно време. Берлин планира да отвори истражувачки и индустриски парк на местото на аеродромот Тегел.

Аеродромот беше затворен во 2008 година и неговиот простор сега е претворен во голем парк.Третиот аеродром во Берлин, Шенефелд, поранешниот главен аеродром во Источен Берлин, во иднина ќе служи како дополнителен терминал на новиот аеродром Берлин /Бранденбург, кој е изграден во близина.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Ирска опаѓа бројот на заразени со коронавирус

Објавено пред

Ирска е една од ретките земји што, со воведување на ригорозни мерки, регистрираше пад на бројот на новоинфицирани со коронавирус за скоро три недели, а според последните податоци во средата имало 675 нови случаи, што е најмалку од 9 октомври.

Министерството за здравство во средата објави шест смртни случаи од Ковид-19, пренесува Ројтерс.

Владата на премиерот Мајкл Мартин минатата среда го врати највисокото ниво на ограничувања во борбата против коронавирусот и ги затвори сите продавници на шест недели, освен оние за набавка, во рестораните се служи само храна за носење, а граѓаните се ограничени да се движат на најмногу пет километри. Две недели порано, сите ресторани беа затворени, а бројот на семејни посети беше ограничен.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија19 минути

АЕК ќе спроведува физибилити студија за влијанието на 5G мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации наскоро ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија која ќе изработи физибилити студија за влијанието...

Македонија32 минути

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање за Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени, самоизолацијата е задолжителна при тестирање за Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па се...

Свет46 минути

Во нападот во Ница убиени се три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија3 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија3 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет3 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија3 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија4 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа13 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија14 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија14 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија16 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет17 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија21 час

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија21 час

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија22 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија22 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија22 часа

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија23 часа

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Македонија24 часа

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот, ќе се одржи...

Досие