Контакт

Свет

Уште 20 лица се обучувале во Јемен за терористички напади

Објавено пред

Обвинетиот неуспешен атентатор од 25-ти декември, тврди дека уште 20 лица се обучувани во Јемен за изведување терористички напади, како нападот што тој се обиде да го изврши врз американски авион, пренесоа американските медиуми

Дваесети итри годишен Нигериец Умар Фарук Абдулмуталаб, кој во петокот се изјасни невин по сите шест точки од обвиеннието за тероризам пред сојузниот суд во Детроит, за време на испрашувањето изјавил дека уште 20 кандидати терористи се подготвувани во Јемен за ракување на истите експлозивни компоненти и иста техника за кревање во воздух авиони, какви што тој употреби во својот неуспешен обид за уривање на авионот над Деторит, јавила американската телевизија CBS. Телевизијата во информацијата се повикува британски разузнавачки извори, кои биле запознати со испрашувањето на Абдулмуталаб во САД. Американските власти, пак, досега не објавија ништо од сознанијата за испрашувањето на Нигериецот, соопштувајќи сеамо дека тој им дал вредна информација. Абдулмуталаб уште веднаш по апсењето призна дека бил обучуван за терорист во Јемен. Нигериецот кој бил обучуван од јеменската Ал Каеда, Умар Фарук Абдулмуталаб, е обвинет за: обид за употреба на оружје за масовно уништување, обид за убиство во простор под посебна воздухопловна надлежност на САД, смислен обид да се уништи и урне авион и по две точки за поседување разорни направи заради вршење насилно кривично дело. За употребата на оружје за масовно уништување, 23-годишниот Умар, може да добие казна доживотен затвор.За среќа, наместо експлозија се случи експлозивот за кој се покажа дека се 90 грама од силниот воен PETN (пантаеритритол), кој е безбијан кристална супстанција и спаѓа во истата група со нитроглицеринот. Но во обвинението било наведено дека тој кај него имал уште една високо експлозивна мaтерија позната како TATP (триацетон трипероксид). Како што забележуваат експертите во американските медиуми, тоа е еден од најчувствителните експлозиви кои во последно време почесто се бараат и се употребуваат на Блискиот исток.

Регион

Во Бугарија 1.948 лекари се заразиле со Ковид-19

Објавено пред

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 2.243 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата. Во тој период биле тестирани 7.659 примероци, a 42 лица починале.

Најголем број на новоинфицирани има во Софија, 913, пренесува Тасс. Меѓу заразените има и 1.948 лекари.

Од почетокот на епидемијата во Бургаска, заразени се вкупно 40.132 лица, од кои 1.136 починале.

Прикажи повеќе...

Свет

Повлечена потерницата за апсење на Моралес

Објавено пред

Судството во Боливија ја повлече потерницата за апсење на поранешниот претседател Ево Моралес, кој се наоѓа во егзил во Аргентина. Одлуката е донесена една недела по победата на приврзаникот на Моралес, Луис Арсе на претседателските избори.

„Неговите права (Моралес) се повредени, пред сè, правото на одбрана затоа што не беше уредно повикан“, рече претседателот на судот во Ла Паз, Хорхе Кино.

На 6 јули, Канцеларијата на главниот обвинител на Боливија побара поведување на кривична постапка против Моралес за бунт и тероризам. Тогаш на Моралес му беше одреден притвор.Во неодамнешното интервју за АФП по претседателските избори во Боливија, Моралес рече дека неговото враќање во земјата не зависи од него.

Поранешниот претседател на 10 ноември 2019 година беше принуден да поднесе оставка под притисок на армијата и протестот на опозицијата, која протестираше против резултатите од претседателските избори на кои Моралес тврди дека победил, иако според Уставот немаше право на нов мандат.Моралес, кој беше претседател од 2006 до 2019 година, беше првиот претставник на Индијанците кој стана шеф на државата, а тој се здоби со репутација, меѓу другото, затоа што потекнуваше од народот.

Прикажи повеќе...

Свет

Норвешка воведува нови ограничувања на јавни собири и божиќни забави

Објавено пред

Норвешка воведе ограничување на јавни собири од 50 лица, далеку под претходниот максимум од 200 лица, а во исто време побара најмногу пет гости да ги посетуваат луѓето во нивните приватни домови.

Соопштението на премиерката Ерна Солберг дојде пред традиционалните божиќни забави што ги одржуваа компании, здруженија и приватни лица низ Норвешка. Традиционално се собираат во пресрет на Божиќ кога Норвежаните го слават Јуле.

Новите ограничувања стапуваат на сила на полноќ и ќе важат до почетокот на декември, но може да се продолжат доколку е потребно.Норвешка има 17.908 потврдени случаи на Ковид-19 и 279 смртни случаи, пренесува Асошиејтед Прес.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 минута

Во Бугарија 1.948 лекари се заразиле со Ковид-19

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 2.243 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот...

Свет32 минути

Норвешка воведува нови ограничувања на јавни собири и божиќни забави

Норвешка воведе ограничување на јавни собири од 50 лица, далеку под претходниот максимум од 200 лица, а во исто време...

Свет38 минути

Кина воведува санкции за американските компании

Кина одлучи да воведе санкции за неколку американски компании поради нивната улога во продажба на оружје на Тајван.Портпаролот на кинеското...

Европа1 час

Чешка воведува седумдневен полициски час

Чешката влада одлучи од утре да воведе седумдневен полициски час во земјата, од 21 до 5 часот наутро, и дополнително...

Македонија10 часа

Министерот Спасовски позитивен на коронавирус

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски вечерва на социјалните мрежи објави дека добил позитивен тест за Ковид-19. „Би сакал да...

Свет12 часа

СЗО: Луѓето се уморни, но не смееме да се откажеме

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека човештвото не смее да се откаже од борбата...

Европа13 часа

Во Белгија се бара заразени лекари да продолжат со работа за да го спасат системот од колапс

Од докторите заразени со коронавирус во белгискиот град Лиеж е побарано да продолжат да работат за да се избегне колапс...

Македонија15 часа

15 починати и 247 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на...

Македонија19 часа

Филипче: Коморбидитетите и доцното доаѓање во болница се причина за зголемената смртност

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека зголемениот процент на смртност од Ковид-19 се должи на коморбидитетите и доцното доаѓање...

Македонија19 часа

Караџовски: Ја разгледувавме и опцијата да се прават тестови преку Фондот во приватните лаборатории

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да може да се тестираат на Ковид-19 во приватните лаборатории, а на...

Европа19 часа

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека секој од нас ќе се зарази...

Свет20 часа

Во Мелбурн нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Економија20 часа

Бензините поевтинуваат

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат половина денар, а цената...

Свет20 часа

Мадуро тврди дека венецуелските научници создале лек против Ковид-19 без несакани ефекти

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека неговата земја дизајнирала високоефективен антивирусен лек, што го десеткува коронавирусот без никакви несакани...

Топ21 час

(Видео) Пронајдени речиси 100 килограми хашиш во Охрид – пресечен меѓународен транспорт на дрога

Полицијата вчера пресече меѓународен транспорт на хашиш во количина од речиси 100 килограми. Уапсен е турски државјанин, кој дрогата требало...

Македонија21 час

Домашните слави да се празнуваат исклучиво во кругот на семејството, апелира Комисијата за односи со верските заедници

Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број семејства во државата ги чествуваат домашните...

Регион23 часа

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така што од вечерва стапува во сила забраната за...

Економија24 часа

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирусот силно ја погоди австриската економија, па в година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа1 ден

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ1 ден

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Досие