Контакт

Свет

Го нарачал сопственото убиство па го обвинил претседателот

Објавено пред

Адвокат е убиен во главниот град на Гватемала со три куршума во главата и по еден во вратот и грбот, а за сопствената смрт претходно го обвинил политичкото раководство на државата предизвикувајќи политичка криза

Интересно е што Родриго Розенберг всушност сам го нарачал платениот убиец кој го извршил својот дел од договорот откако адвокатот претходно ја снимил својата видеопорака. Во неа тој го обвинува претседателот на Гватемала Алваро Колом и неговите соработници.Снименото сведочење во траење од 18 минути било презентирано на погребот на адвокатот Розенберг, а потоа поставено е на интернет и предизвика политички бранувања во оваа средноамериканска држава.Розенберг инаку самиот ја смислил пеколната одмазда за претседателот, пишуваат весниците во Гватемала Сити. Истрагата што ја спровеле претставници на Обединетите нации, дошла до резултат дека адвокатот кој бил во депресија поради приватни проблеми, а истовремено бил гневен на власта, самиот го изрежирал сопственото убиство. Карлос Кастресана кој ја предводел истражната комисија на ОН рекол дека заклучиле дека 47-годишниот Розенберг, школуван на престижниот американски универзитет Харвард, ја смислил целата ситуација.„Тој решил да си го жртвува животот во замена за промени во државата. Друго објаснување нема“, рекол Кастресана. Левичарскиот гватемалски претседател Колом соочен со протестите на кои се бараше неговата оставка, со олеснување рекол дека по завршувањето на истрагата државата може да продолжи да функционира. Откако бил претставена, видеопораката постојано била емитувана на телевизиските станици, снимена на ДВД, а постигнува и рекордна гледаност на YouTube. На снимката адвокатот гледа во камерата и вели дека неговиот живот е во опасност заради корупциските афери на претседателот и неговата сопруга, како и на високите државни функционери. „Ако ја гледате оваа снимка, тоа значи дека ме убил Алваро Колом“, вели Розенберг на снимката. Но истрагата покажала дека тој бил во голема депресија поради тешкиот развод, смртта на неговата мајка и убиството на неговиот клиент Хаиле Муса и неговата ќерка Мархори која била љубовница на Розенберг, а за што исто така го обвинува претседателот Колом. Тој ги замолил двајцата браќа Франциско и Естуардо Валдез Паиз и братучед на неговата прва жена да најдат платен убиец, тврдејќи дека има проблеми со уценувачи. Тоа не било тешко со оглед на тоа дека Гватемала е држава со најголема стапка на убиства во светот, па за 40 илјади долари лесно се нашол платеник.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Болсонаро: Коронавирусот можеби е биолошко оружје, заклучувањето на државите е лудо

Објавено пред

„Пандемијата на Ковид-19 може да биде резултат на истекување вештачки произведен вирус од воена лабораторија“, рече бразилскиот претседател Жаир Болсонаро за време на разговорот со своите приврзаници.

Тој исто така рече дека е лудо тоа што државите се повторно заклучени поради спречување ширење на вториот бран на коронавирусот.

Болсонаро го изјави тоа по повод одлуката на многубројни јужноамерикански земји да преземат построги мерки со цел да се спречи ширењето на вирусот, пренесува „Ројтерс“.

Болсонаро е инаку познат по тоа што ги критикува мерките, вклучително и останувањето дома и заклучувањето на земјата.

Прикажи повеќе...

Свет

Речиси 2.000 луѓе во Пакистан протестираат против Франција

Објавено пред

Речиси 2.000 верници, кои го славеа Мавлид, роденденот на пророкот Мухамед, излегоа на улиците во градот Лахоре во источен Пакистан.

Собраните, предводени од исламски партии, скандираа антифранцуски пароли, носеа транспаренти и ги блокираа главните патишта на патот кон храмот „Суфи“, јави АП.

Десетици луѓе бесно ги газеа знамињата на Франција и бараа бојкот на француските производи.

Во Мултан, град во источната пакистанска провинција Пенџаб, илјадници луѓе ја запалија фигурата на францускиот претседател Емануел Макрон и побараа Пакистан да ги прекине врските со Франција.

Подоцна денес се планираат неколку митинзи во Пакистан, вклучително и во главниот град Исламабад, каде што е ангажирана полиција за да се спречат можните демонстрации пред француската амбасада.

Други исламистички протести се очекуваат во целиот регион, вклучително и во Либан и Појасот Газа.

Во Авганистан членовите на исламистичката партија Хезб-и-Ислами го запалија знамето на Франција.

Нејзиниот водач Гулбудин Хекматијар го предупреди Макрон дека ако не ја контролира ситуацијата, тие ќе одат во трета светска војна, а Европа ќе биде одговорна.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Словенија 1.798 нови случаи на коронавирус и рекорден број починати

Објавено пред

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.798 нови случаи на коронавирус од 6.368 теста, а 23 лица починаа, објави словенечката влада.

Според новите официјални податоци, бројот на вкупно потврдени инфекции од почетокот на епидемијата се зголеми на 32.503, а во моментот се активни 20.980 случаи, објави Министерството за здравство.

Сè уште постои загрижувачко зголемување на бројот на пациенти во болниците и оние со посериозна состојба, така што во моментот се хоспитализирани 703 пациенти, од кои 122 се на одделите за интензивна нега.

Бројот на активни случаи, како и бројот на луѓе во болниците, е најголем досега.

Бројот на смртни случаи за еден ден е најголем досега, а бројот на смртни случаи од почетокот на епидемијата се искачи на 315.

Владата синоќа, поради драматичната состојба со ширењето на вирусот, ги продолжи за уште една недела строгите мерки што го запреа социјалниот живот, а економските активности продолжуваат со примена на мерките за заштита.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија2 часа

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија3 часа

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Регион3 часа

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија4 часа

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно4 часа

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа4 часа

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа5 часа

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Европа6 часа

(Видео) Огромен метеж во Париз, луѓето повторно празнеа полици пред новото затворање

Десетици илјади парижани синоќа предизвикаа масовен сообраќаен метеж во обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Свет18 часа

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија19 часа

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија19 часа

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет21 час

(Видео) Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија22 часа

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија23 часа

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија23 часа

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија1 ден

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија1 ден

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија1 ден

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет1 ден

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Досие