Контакт

Свет

СЗО: Вирусот на свинскиoт грип се’ уште активен во некои делови од светот

Објавено пред

Новиот тип грип А(H1N1) брзо се шири во северна Африка, јужна Азија и во некои делови на Европа, соопшти во петок Светската здравствена организација

Според извештајот, пандемијата до сега во светот однела скоро 14.000 животи. Во Индија има најмногу заболени во текот на декември, а во соседен Непал и во Шри Ланка вирусот дури сега почна да се шири. Брзо ширење на новиот вирус на свинскиот грип е забележано во Мароко, во Алжир и во Египет, како и во некои европски земји како Романија, Турција, Украина и Швајцарија, стои во соопштението на организацијата.„Пандемскиот вирус А(H1N1) се уште доминира во европските земји во однос на вирусот на сезонскиот грип, а слично е и во северна Африка и во делови на Азија. Во Јапонија, Кина и Монголија од ноември се регистрирани помал број на заболени. Од октомври бројот на заболени е намален и на двата американски континенти, каде вирусот прв пат е забележан во април минатата година“ соопшти СЗО.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Закани за обезглавување до претседател на општина во Франција

Објавено пред

Претседателот на општина Брон во Лион, Жереми Брод, денеска доби закани за обезглавување.

Графитите „Жереми Брод, ќе ти ја отсечеме главата“ и навредливите пораки испратени до општинската полиција ноќеска беа напишани на еден ѕид, пренесува порталот од Лион, „Прогрес“.

Како што се наведува, 20-ина лица учествувале во пишување на графитите.

На овие закани реагира и министерот за внатрешни работи, Жерард Дерманин, кој на својот „Твитер“ напиша дека дал наредба да се преземат законски и други средства за заштита на Брод.

Прикажи повеќе...

Свет

Шведска ги повика повозрасните граѓани да излезат од изолација

Објавено пред

На повозрасните Швеѓани, на возраст над 70 години, и на другите ризични групи сега им се препорачува да ги следат истите упатства за коронавирусот како и остатокот од населението, соопштија властите. Досега им се советуваше да избегнуваат секаков близок контакт со луѓе со кои не живеат.

Со месеци на повозрасните Швеѓани и на другите ризични групи им се советуваше да избегнуваат да одат во продавници, вклучително и во супермаркети и аптеки.

Јохан Карлсон, шеф на Шведската агенција за јавно здравје, рече дека препораките помогнале да се намали ширењето на вирусот кај ранливите групи. Но, тој рече дека имало физички и ментални здравствени последици за тие групи. Со оглед на времетраењето на пандемијата, додаде тој, неразумно е тие да продолжат да го носат тој товар.

„ Ќе има ризик за поединци. Ќе видиме дека неколку луѓе ќе се разболат, но мора да најдеме рамнотежа“, нагласи тој.

Советот за општата популација вклучува избегнување големи собири – како што се ресторани, често миење раце, социјално дистанцирање и работа од дома доколку е можно.

Упсала, северно од Стокхолм, стана првиот регион што во вторникот воведе поостри локални правила, при што сите жители се советуваат да избегнуваат физички контакт со оние со кои не живеат.

Шведска не воведе строги правила какви што можеа да се видат во другите држави во Европа. Стапката на инфекција во Шведска се зголемува, но другите делови на Европа се погодени посилно.

Втора блокада е во сила во Чешка за да се надмине големиот бран. Белгија, Холандија, Франција и Велика Британија се исто така жаришта бидејќи земјите генерално се борат да овозможат достапни кревети на одделот на интензивна нега.

Прикажи повеќе...

Свет

Алиев не исклучува културна автономија за Нагорно-Карабах

Објавено пред

Азербејџанскиот претседател, Илхам Алиев, не ја исклучува можноста за давање културна автономија на Нагорно-Карабах.

„Постојат многу видови самоопределување, постојат разни видови заедници“, рече Алиев додавајќи дека постои културна автономија, што може да се види во примерот на развиените европски земји, каде што луѓето имаат одредени права во рамките на нивните општини во рамките на нивните заедници.

„Како и на секое место во Азербејџан, и Ерменците што живеат во нашата земја исто така може да имаат такви контакти“, рече азербејџанскиот претседател во интервју за јапонската медиумска група „Никеи“, што беше прикажано денес на азербејџанскиот државен канал „Аз ТВ“.

Алиев додаде дека Баку никогаш нема да дозволи создавање друга ерменска држава на територијата на Азербејџан.

Тој исто така рече дека Азербејџан никогаш нема да се согласи да одржи референдум за самоопределување на Нагорно-Карабах.

„Нема да има референдум во Нагорно-Карабах. Никогаш нема да се согласиме на тоа. Ние не се согласивме за време на преговорите и сега кога ги вративме повеќето територии, тоа не доаѓа предвид“, рече Алиев.

Тој посочи дека правото на самоопределување е важен фактор на меѓународното право, но дека не треба да го нарушува територијалниот интегритет на Азербејџан.

„Ерменците веќе постигнаа самоопределување. Тие имаат независна ерменска држава“, истакна Алијев.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

Нови 640 заболени и 12 починати од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на...

Свет56 минути

Шведска ги повика повозрасните граѓани да излезат од изолација

На повозрасните Швеѓани, на возраст над 70 години, и на другите ризични групи сега им се препорачува да ги следат...

Свет2 часа

(Видео) Жена се заканувала дека ќе се разнесе на железничка станица во Лион

Желелезничката станица „Пар-Диу“ во Лион е евакуирана поради пријава за бомба, а во тек е полициска акција, соопшти полицијата додавајќи...

Македонија4 часа

Македонскиот државен врв на разговор со претседателот на Европскиот парламент: Подготвени сме за успешна приказна

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска остварија...

Македонија5 часа

Обвинение за поранешниот градоначалник​ на општина Чашка

Основното јавно обвинителство Велес поднесе обвинение против поранешниот градоначалник на општина Чашка за злоупотреба на службената положба и овластување. Тој...

Европа6 часа

И покрај дневниот рекорд од над 11.000 заразени, Германците уверени дека вирусот може да се спречи

Централниот германски епидемиолошки институт „Роберт Кох“ денеска ја оцени актуелната епидемиолошка состојба и рекордниот број на новозаразени во земјата од...

Македонија8 часа

Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до регионот, порача Заев на онлајн средба со Борел

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни...

Регион8 часа

Во Хрватска повеќе од 1.500 новозаболени, десетмина починати во Загреб

Хрватскиот кризен штаб објави нови податоци според кои има повеќе од 1.500 новозаболени од коронавирус, а во Загреб има десетмина...

Свет9 часа

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија10 часа

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет10 часа

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Македонија11 час

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет23 часа

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија1 ден

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ1 ден

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија1 ден

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет1 ден

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија1 ден

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија1 ден

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија1 ден

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Досие