Контакт

Свет

Убиени осум лица во Вирџинија

Објавено пред

Осамен напаѓач, како што наведуваат американските медиуми, убил осум лица во близина на Апоматокс во југоазападна Виџинија, по што се сокрил во билската шума каде е опколен о дполицијата, јави Asssociated Press

Според полициски извори на агенцијата, на местото на инцидентот пристигнале повеќе од стотина полицајци,а потерата по напаѓачот предизвикала блокада на поголемиот дел од југозападното рурално подрачје на сојузната држава Вирџинија. Напаѓачот стрелал кон полицискиот хеликоптер кој принудно слетал, откако бил погоден во резервоарот. Во хајката во вторник навечер биле вклучени  икучиња трагачи и уште еден хеликоптер на американската Национална гарда со термо-камера.„Тие го претражуваат подрачјето, а тоа ќе продолжи се’ додека осомниченито не биде уапсен“, изјавил полицскиот наредник Том Молнар.Убиствата почнале во вторник попладне, кога прво бил пронајден повреден човек на локален пат. Полицаецот кој одел да го истражи случајот, морал да се повлече бидејќи врз него било стрелано, соопштила полициската портпаролка, Корин Гелер.Засега полицијата нема информации за поврзаноста на осомничениот за убиствата и жртвите. Апоматокс се наоѓа во округ со 15 илајди жители, околу 160 километри од Ричмонд, главниот град на Вирџинија. Ова место е познато од историјата, кога командантот на силите н аКонфедерацијата, генералот Роберт Ли му се предал на командантот на силите на Унијата, генералот Грант на крајот од американската Граѓанска војна од 1862-65 г.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Србија рекордни 512 новозаразени со коронавирус, еден починат

Објавено пред

Според последните информации во Србија се регистрирани 512 нови случаи на инфекција со коронавирус, а едно лице починало.

Во последните 24 часа биле тестирани 7.425 лица.

На респираторни машини се приклучени 27 пациенти.

Претходниот рекорд во Србија беше поставен на 26 јули, кога беа заразени 467 лица.

Прикажи повеќе...

Европа

Германија поради коронавирусот инвестира 500 милиони евра во вентилација

Објавено пред

Германската влада инвестира 500 милиони евра во подобрување на системите за вентилација во јавните згради со цел да се спречи ширењето на коронавирусот што е можно поефикасно.

Ова се однесува на јавните канцеларии, музеите, театрите, универзитетите и училиштата. Приватните компании сè уште не ги исполнуваат потребните услови.

Главната цел е унапредување на постојните системи за климатизација без инсталирање нови, што чини повеќе.

Можно е да се добијат максимум 100.000 евра за секоја надградба. Финансирање е достапно и за сензорите за јаглерод диоксид кои покажуваат кога воздухот во просторијата е нездраво застоен, пренесува „Себиз“.

Владата сака да воведе барем мобилни прочистувачи на воздухот во училиштата кои немаат централни системи за климатизација, но многу ќе зависи од тоа дали просториите можат да се проветруваат со отворање прозорци.

Препорака на германската влада е да се отвораат прозорците најмалку пет минути на секој час.

Вирусите се шират со ситни капки, аеросоли, кои ги издишуваат инфицираните луѓе, особено кога киваат или кашлаат, а истражувањата покажуваат дека аеросолите можат да останат во воздухот на просторијата најмалку осум минути.

Со доаѓањето на зимата, ризикот од ширење на коронавирусот е поголем бидејќи луѓето поминуваат повеќе време во затворени простории, пишуваат новинските агенции, а пренесува порталот Capital.ba

Прикажи повеќе...

Свет

Еврејска група ја осуди аукцијата на говорите на Хитлер во Германија

Објавено пред

Видна европска еврејска организација жестоко ја критикуваше одлуката на една аукциска куќа во Минхен да продаде неколку рачно напишани белешки за говорот на нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер, велејќи дека тоа им пркоси на логиката, пристојноста и хуманоста за да ги пласира на пазарот, пренесува „Асошиејтед прес“.

Рабинот Менахем Марголин, лидер на Европската еврејска асоцијација со седиште во Брисел, рече дека претстојната продажба на ракописите е особено загрижувачка поради неодамнешните бројки кои покажуваат зголемен антисемитизам во Германија и може да ги охрабри неонацистите.

„Не можам да ја сфатам неодговорноста и нечувствителноста, во таква налудничава атмосфера, за продажба на предмети како што бесмислиците на најголемиот убиец на Евреите во светот на купувачот со највисока понуда. Ваквите аукции помагаат да се легитимизираат почитувачите на Хитлер кои живат од вакви работи“, рече тој во изјавата.

„Понудените белешки од говорите, кои датираат од пред Втората светска војна, се насочени кон нацистичките партиски организации и соработници на различни функции и се однесуваат на подготвување на Германија за војна и за еврејскиот проблем“, вели Бернхард Пачер, директор на аукциската куќа „Херман хисторика“.

Тој ја бранеше продажбата, велејќи дека трудовите припаѓаат во некој музеј или во рацете на истражувачи како историски документи.

„Ова се рачно напишани белешки од Адолф Хитлер со кои, ако го анализирате она што го напишал, можете да докажете дека тој јавно зборувал за војна, за решавање на еврејскиот проблем “, изјави Пачер.

„Ако ги уништиме овие работи и тие не одат во музеј за експертите да работат на нив, ќе им го препуштите толкувањето на она што се случуваше на десничарските нацистички апологети, кои ќе речат дека Хитлер никогаш не го рекол тоа. Човекот ги подготвуваше Германците дека ќе има војна, а оние што не сакаа да го видат тоа, беа тотално слепи – сето тоа го пишува таму “.

Аукциската куќа во минатото се најде на удар на критики за продажбата на предмети од нацистичката ера и тврди дека многу се потрудила да се осигура дека тие нема да бидат продадени на неонацисти, посочувајќи дека обично ги купуваат музеи и истражувачки институции.

Во 2016 година понуди на аукција една од униформите на Хитлер за 275.000 евра, а претходно продаде машина за пишување и десетици други предмети во сопственост на нацистичкиот лидер.

Минатата година еден швајцарски магнат за недвижнини роден во Либан ги купи капата на Хитлер, посребрено издание на „Мојата борба“ и други предмети што ги понуди аукциската куќа за да ги задржи подалеку од рацете на неонацистите, и ги донираше на една еврејска група.

Аукциската куќа се занимаваше и со многу други предмети во сопственост на познати историски личности, вклучително и посребрената и позлатена четка за заби на Наполеон Бонапарта, сабјата што му припаѓала на британскиот поморски херој, адмиралот Хорацио Нелсон, и меч што некогаш му припаѓал на славниот италијански заводник Џакомо Казанова.

Марголин го нарече ланскиот потег на бизнисменот „чудо“, но рече дека не можеме секогаш да се надеваме на чуда и ја повика аукциската куќа да ги повлече говорите од претстојната продажба.

Почетните цени на белешките за говорот се движат помеѓу 2.500 евра и 7.500 евра, што Пачер рече дека може да биде пречка за да бидат купени од десничарски екстремисти.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет31 минута

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија1 час

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија2 часа

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија3 часа

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија3 часа

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион4 часа

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет5 часа

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија5 часа

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет6 часа

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија6 часа

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Свет7 часа

(Видео) Трамп напушти интервју зашто новинарката не носела маска

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло го прекина интервјуто за емисијата „60 минути“ на „Си-би-ес њуз“ и не се врати на...

Свет7 часа

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против...

Македонија7 часа

Администрацијата ќе работи од дома или со ротации

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на...

Регион18 часа

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради Ковид-19 по секоја цена

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во...

Свет18 часа

Папата Франциско првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциско првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир...

Македонија20 часа

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Македонија20 часа

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот

Владата, на денешната 13. седница, ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време...

Македонија22 часа

408 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на...

Македонија23 часа

Филипче: Мерките за заштита од Kовид-19 мора итно да се донесат

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека мерките за заштита од Kовид-19, кои се во Собранието, мора итно да се...

Македонија1 ден

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Досие