Контакт

Свет

Спасувачките екипи на Хаити ја завршуваат активната фаза

Објавено пред

Меѓународните спасувачки тимови кои работат во Порт о Пренс, ја завршуваат активната фаза на операциите за пронаоѓање преживеани

Досега се спасени 121 лице, соопштиле од службата за кооридинирање на хуманитарните прашањња во Женева. Според шефот на рускиот спасувачки тим во Хаити,како што пренесуваат странските медиуми Салават Мингалеев, завршуваат спасувачките акции и главното сега е хуманитарна и медицинска мисија. Од утре руските спасувачи ќе работат само по барање за извлекување луѓе од урнатините.„Сега во градот треба да работи тешка механизација за да се расчистат урнатините“, изјавил тој.Од силите на ОН во главниот град на Хаити беше побарано вчера да откријат пари од под урнатините на банките. Според претставник на ОН, властите сакалњ наскоро да ги отворат банките, но за таа цел требало да се најде место.Советот за безбедност на ОН Советот за безбедност на Обединетите нации едногласно ја прифатил Резолуцијата, според која, уште 3.500 странски војници и полицајци ќе бидат испратени во Хаити, со цел да се помогне во зачувувањето на безбедноста во земјата и во справувањето со последиците од катастрофалниот земјотрес што минатата недела ја погоди таа сиромашна карипска држава.Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун им предложил на членовите на Советот за безбедност да го зголемат бројот на мировни сили на Светската организација на Хаити за 2.000. Освен тоа, тој препорача и бројот на странски полицаји да се зголеми за 1.500.Војниците и полицајците ќе им се приклучеле на 9.000 соработници на силите за безбедност на ОН кои веќе се распоредени во Хаити.САД испратиле уште 800 маринци кои се вклучени во распределувањето на хуманитарната помош со што бројот на американски персонал во Хаити е 11.000 луѓе. Зголемениот број војници од САД е да се спречи и избувнување улични безредија.„Тие нема да патролираат низ улиците на градовите туку ќе бидат задолжени само за обезбедување при распоредување на хуманитарната помош“, соопштиле претставници од мисијата на ОН за стабилизација на Хаити.Претставници на мисијата негирале дека во Порт о Пренс почнале „масовни грабежи“.„Извештаите дека градот е под контрола на банди, за што известуваат некои медиуми, се лага“, изјавил претставник на мировниот контигент.Американски војници зазеле позиции крај главната болница во Порт о Пренс што се наоѓала во близина на претседателската палата. Здравствените власти побарале помош за да можат да продолжат да се грижат за многубројните жртви од земјотресот. Болницата ќе била обезбедувана во следните пет дена по што војниците ќе преземат други задачи. Според „Лекари без граници“, бројот на повредените е половина милион луѓе.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Претседателот на Азербејџан: Ќе го решиме конфликтот по воен и политички пат

Објавено пред

Претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев изјави дека земјата сака да го реши конфликтот околу регионот Нагорно-Карабах со политички и воени средства.

Обраќајќи се на нацијата, Алиев повтори дека силите на етничките Ерменци треба да ја напуштат територијата за да запрат конфликтите, пренесува „Ројтерс“.

Судирите во регионот Нагорно-Карабах започнаа на 27 септември меѓу ерменските и азербејџанските сили.

Договорот за хуманитарното примирје беше склучен на 10 октомври во Москва, тој беше потврден во Париз на 17 октомври, а повторно беше договорен во неделата, и денес стапи на сила, пренесува ТАСС.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватскиот премиер негативен на коронавирус

Објавено пред

Премиерот Андреј Пленковиќ се тестираше за присуство на коронавирус во неделата и тестот беше негативен, потврди портпаролот на хрватската Влада, Марко Милиќ.

Премиерот се тестираше откако во саботата се одржа состанок во Владата, на кој присуствуваше и министерката за туризам и спорт, Николина Брњац на која вчера и беше дијагностициран коронавирус.

„Во согласност со препораките на епидемиолозите, премиерот Андреј Пленковиќ вчера изврши тест за присуство на коронавирус.Наодот е негативен”, објави владиниот портпарол Марко Милиќ.

Во саботата, Владата одржа состанок за подготовка на Националната стратегија за развој на Република Хрватска до 2030 година и Националниот план за обновување и издржливост, како и за борбата против Ковид-19, а учествуваше и министерката Брњац.

Брњац одлучи да се тестира во недела откако ги почувствувала симптомите на болеста. Таа е во добра здравствена состојба со лесна клиничка слика, изјави владиниот портпарол.

Самоизолација им беше изречена на министерот за труд, пензиски систем, семејство и социјална политика Јосип Аладровиќ и министерот за економија и одржлив развој Томислав Чориќ, коишто седеа покрај министерката Брњац. На другите присутни им беше дадена мерка за пасивен надзор и препорака за засилен здравствен надзор, со задолжително тестирање на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Регион

17-годишно девојче почина од коронавирус во Сплит

Објавено пред

17-годишно девојче кое имало други респираторни проблеми заедно со инфекцијата почина како резултат на инфекција со коронавирус во болницата во Сплит. Лекарите не можеле да ја реанимираат.

На девојчето му се слошило во саботата додека било со своето семејство во куќа во близина на Сплит, поради што семејството повикало брза помош. И била укажана прва помош во локалниот здравствен дом, по што била пренесена во Клиничката болница во Сплит, каде лекарите не биле во можност да ја спасат.

Тестирањето покажало дека е позитивна на Ковид-19, а претходно имала проблеми со дишењето првенствено поради астма.Точната причина за смртта ќе се утврди со обдукција, која треба да се изврши во Клиничката болница во Сплит.

Неофицијално се знае дека целиот клас на гимназијата во Сплит, на кој присуствувал 17-годишно девојче, е во самоизолација.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион39 минути

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така од вечерва стапува на сила забрана за движење...

Европа2 часа

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирус силно ја погоди австриската економија, па следната година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа2 часа

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ2 часа

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет3 часа

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија3 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија14 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет14 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија16 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија17 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион18 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион21 час

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа21 час

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион23 часа

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ24 часа

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија1 ден

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија1 ден

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија2 дена

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија2 дена

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Досие