Контакт

Свет

Во Лондон почна конференцијата за Авганистан

Објавено пред

Британскиот премиер Гордон Браун на почетокот од конференцијата за Авганистан најави дека меѓународната заедница на талибаните ќе им понуди финансиски средства за да ги охрабри да се откажат од насилството и да се вклучат во мировниот процес

Премиерот Гордон Браун отворајќи ја конференцијата истакнал дека овој меѓународен фонд би понудил своевидна стопанска алтернатива за бунтовниците кои ќе го отфрлат насилството. „Меѓутоа, во однос на оние бунтовници кои ќе го одбијат ова, нема да имаме поинаква алтернатива, отколку воено да ги гониме“, изјавил Браун, како што пренесува BBC.Британскиот министер додал дека пораката на меѓународната заедница за Ал Каеда мора да биде јасна, а таа според Браун е дека терористите ќе бидат поразени, и тоа не само на бојното поле, туку и „во срцата и во главите на сите луѓе на светот“. Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи најави дека во Лондон на бунтовниците ќе им биде понуден нов мировен договор, а на нивните лидери дури и министерски места. На меѓународната конференција за Авганистан во Лондон која е во заедничка организација на британската и авганистанската влада, учествуваат и авганистанскиот претседател Хамид Карзаи, генералниот секретар на ОН  Бан Ки-Мун, генералниот секретар на НАТО, Андрес Фог Расмунсен и државната секретарка на САД, Хилари Клинтон.Кaко што пишува Reuters, целта на лондонската конференција е да се обнови и утврди поддршката на меѓународната заедница за напорите на властите да ја обноват и изградат земјата. Водачите на талибаните пред конференцијата порачаа дека тоа е „губење време“„Имаше и во минатото слични конференции, но ниедна не го реши авганистанскиот проблем а тоа ќе се случи во Лондон“, соопшти во средата Советот на талибанската команда, пренесоа агенциите.На конференцијата, присуствуваат уште претставници на 60 земји, присутен и македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски, кој попладнево треба да се сретне со алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Димитрис Друцас.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Во Ирска опаѓа бројот на заразени со коронавирус

Објавено пред

Ирска е една од ретките земји што, со воведување на ригорозни мерки, регистрираше пад на бројот на новоинфицирани со коронавирус за скоро три недели, а според последните податоци во средата имало 675 нови случаи, што е најмалку од 9 октомври.

Министерството за здравство во средата објави шест смртни случаи од Ковид-19, пренесува Ројтерс.

Владата на премиерот Мајкл Мартин минатата среда го врати највисокото ниво на ограничувања во борбата против коронавирусот и ги затвори сите продавници на шест недели, освен оние за набавка, во рестораните се служи само храна за носење, а граѓаните се ограничени да се движат на најмногу пет километри. Две недели порано, сите ресторани беа затворени, а бројот на семејни посети беше ограничен.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Словенија 2488 новозаразени со коронавирус за 24 часа

Објавено пред

Во Словенија се потврдени 2488 нови инфекции со коронавирус во последните 24 часа, според сè уште неофицијалните податоци емитувани од Словенечката телевизија.

Ова е втор најголем број на новоинфицирани, по рекордни 2.605 новозаразени претходно и е потврда дека состојбата на епидемијата се уште е на работ на контрола, пренесуваат медиумите.

Официјалните податоци за бројот на тестови и состојбата на болниците ќе бидат објавени на прес-конференција во текот на денот.

Словенечката влада вечерва ќе разговара за епидемиолошката состојба, но засега не се очекува ново заострување на мерките, кои веќе вклучуваат забрана за движење во текот на ноќта и надвор од општинските граници, задолжително носење маски и на отворено, часови преку Интернет и многу други. Институтот Јожеф Штефан, кој го проектира и анализира развојот на епидемијата за Владата, објави дека 5,5 проценти од населението е заразено во вториот бран на епидемијата на Ковид-19 досега и дека во моментов се заразени повеќе од официјално потврдената бројка – односно секој 29 жител на Словенија.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Кина повторно расте бројот на заразени со Ковид-19

Објавено пред

Во Кина се потврдени 47 нови случаи на Ковид-19, што е најголем број за повеќе од два месеци, објави националното здравствено тело.

Од новите случаи, 23 биле локални инфекции, додека другите биле т.н. увезени инфекции со потекло од странство.

Вкупниот број на потврдени случаи на Ковид-19 во Кина сега е 85.915, додека бројот на смртни случаи остана непроменет, 4.634.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија4 минути

АЕК ќе спроведува физибилити студија за влијанието на 5G мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации наскоро ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија која ќе изработи физибилити студија за влијанието...

Македонија17 минути

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање за Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени, самоизолацијата е задолжителна при тестирање за Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па се...

Свет31 минута

Во нападот во Ница убиени се три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија2 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија3 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет3 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија3 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија4 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“ со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа13 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија14 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија14 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија16 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет17 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија20 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија21 час

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија21 час

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија22 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија22 часа

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија22 часа

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Македонија24 часа

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот, ќе се одржи...

Досие