Контакт

Свет

„Приусот“ не му застанувал

Објавено пред

Американските сообраќајни институции и компанијата Тојота испратиле истражители во Сан Диего да откријат што во понеделникот причинило да дојде до нагло забрзување на еден „приус“ кој го возел 61-годишник

Американскиот министер за сообраќај Реј Лахуд во вторник изјавил дека на вместото на инцидентот  заминале двајца истражители од Националната управа за безбедност на патиштата, а во Калифорнија веќе од понеделникот била екипа истражители од сообраќајната полиција.Тојота  издаде соопштение дека исто така испратила свои истражители.Џон Сикес во понеделникот возел по автопат која неговиот „приус“ одеднаш почнал неконтролирано да забрзува, а тој безуспешно се обидел да закочи. Сиот во паника тој веднаш го завртел бројот за итни случаи. Веднаш крај него дошло полициско возило преку чиј мегафон при веќе голема брзина му било објаснувано како да ја употреби рачната и обичната кочница и така да го забави  возилото. Кога автомобилот доволно бил забавен, возачот го изгаснал моторот и полека успеал сосема да застане, додека полициското возило пред него го расчистувал патот. Целиот инцидент, според калифорниската сообраќајна полиција траел околу 90 минути. Сикес изјавил дека тој го однел својот автомобил во салон на Тојот откако дознал за јавниот повик за повлекување на 8,5 милиони возила на јапонскиот автопроизводител , но таму ми рекле дека неговиот модел не бил на списокот. Неконтролираното забрзување на возила на Тојота е доведено во поврзаност со најмалку пет смртни случаи од 2007 г. досега, а се истражуваат уште 47 вакви случаи.

Под истрага и „корола“

Американското министерство за сообраќај на 18-ти февруари отвори истрага за периодот од 2009 и 2010 г. за моделот „тојота корола“, кај кој се јавиле потенцијални проблеми хидрауликата. Со прелиминарната истрага се се испитуваат околу 500 илјада возила. И Toyota Motor Corp. претходно потврди  дека примиле жалби за проблеми со хидрауликата на моделот „корола“ и како една од опциите што ги разгледуваат е повлекувањето на овие возила од американскиот пазар.Националната комисија за безбедност во сообраќајот на САД соопшти дека има примено околу 150 поплаки од возачите за истиот проблем за овој модел.Според американското министерство, бројката на жалби е мала во споредба со бројката продадени возила, а во истрагата ќе бидат земени предвид околу 363 илајди возила „тојота корола“ продадени во 2009 г, и 136 илјади „короли“ продадени само во јануари 2010 г.Во жалбите, возачите навеле дека ја губат контролата над управувачот на автомобилот, особено при поголеми брзини на отворен пат. Од производителот одговорија дека засега не им е јасно зошто се јавиле овие проблеми, но наведуваат дека може да биде поврзана со системот за сопирање или со гумите. Тие додаваат дека компанијата води внатрешна истрага но сè уште не била направен прелиминарнито извештај, но „Тојота“ изјави подготвеност да доколку се најдат дефекти целосно да бидат обесштетени сопствениците на таквите возила.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Фаучи ѝ се извини на Велика Британија поради изјавата дека прерано ја одобрила вакцината

Објавено пред

Водечкиот американски експерт за заразни болести, Ентони Фаучи, се извини за изјавата дека британските власти прерано ја одобриле вакцината против Ковид-19.

Тој рече дека има „голема верба“ во регулаторите на државата.

Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и заразни болести на САД, предизвика контроверзии со претходната изјава дека британските здравствени регулатори не ги проучувале податоците на испитувањето толку внимателно како што ги проучувала Управата за храна и лекови на САД.

Тој доцна синоќа рече дека сакал да каже дека американските власти работат поинаку од нивните британски колеги, а не подобро, но неговите коментари не се веродостојно пренесени.

Фаучи за „Би-би-си“ изјави: „Имам голема верба и во научната заедница и во регулаторите во Велика Британија, и секој што ме познава мене и мојот став кон тоа со децении, знае дека е така“.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска 68 починати и речиси 4.000 новозаразени со Ковид-19

Објавено пред

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 3.995 нови случаи на коронавирус, а 68 лица починале.

Вкупно 2.427 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 262 пациенти се на апарати за дишење, пренесува „Јутарњи лист“.

Вчера, Хрватска имаше нови 4.534 случаи на инфекција со коронавирус, а беа тестирани 11.166 примероци.

Од 25 февруари 2020 година, кога беше регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, евидентирани се вкупно 143.370 лица заразени со коронавирус, од кои 2.032 починаа, а вкупно 117.148 лица закрепнаа, од кои 3.639 во последните 24 часа.

Во моментов има 59.417 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 790.883 лица, од кои 10.626 во последните 24 часа.

Прикажи повеќе...

Европа

Бaшеле: Белорусија да ги ослободи незаконски уапсените демонстранти

Објавено пред

Високиот комесар на ОН за човекови права Мишел Бaшеле ги повика белоруските власти да ги ослободат сите лица кои биле незаконски уапсени на протестите по изборите.

Изборите се одржаа на 9 август, а на нив победи Александар Лукашенко.

Бaшеле повика на истрага на околу 2.000 жалби за тортура или малтретирање во единиците за притвор, објави „Ројтерс“.

Повеќе од 900 лица, вклучително и опозициски кандидати, адвокати, новинари и активисти, се соочуваат со кривични пријави за учество во масовни протести, рече Бaшеле пред Советот за човекови права во Женева.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион51 минута

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Македонија1 час

Данска и Холандија го поддржуваат ветото на Софија, тврди бугарски весник

Данска и Холандија се двете земји кои се приклучија кон бугарското вето за Северна Македонија, изјави дипломатски извор за бугарскиот...

Топ2 часа

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион2 часа

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија3 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија3 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија3 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион3 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет4 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа17 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија18 часа

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија19 часа

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија19 часа

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија22 часа

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен23 часа

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ23 часа

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет24 часа

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет1 ден

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија1 ден

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет1 ден

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Досие