Контакт

Свет

Радиолошка бомба и’ се заканува на Британија

Објавено пред

Велика Британија се соочува со опасност од нуклеарни напади од Ал Каеда, откако е забележано засилено криумчарење на радиолошки материјал, објави денеска Дејли Телеграф, според владин извештај

Во текстот се предупреува дека терористите на Ал Каеда кои делувале во Авганистан најверојатно до сега се оспособени да направат бомба.Британските власти стравуваат дека терористите би можеле иимпровизираното атомско оружје да го транспортираат по реката Темза и да го активираат во центарот на Лондон, а потенцијални мети се и Бристол, Ливерпул, Глазгов и Белфаст.Според лондоски Тајмс, во Британија истовремено се објавени три извештаи за тоа дека земјата може да спречи сериозен терористички напад.Анализите се објавени пред меѓународниот собир посветен на атомското оружје што почнува во Вашингтон следниот месец.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

СЗО апелира до сите земји внимателно да ја планираат ски-сезоната

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) препорача сите земји да пристапат внимателно кон планирањето за претстојната зимска празнична сезона, со цел да се спречат отворените ризици од ширење на коронавирусот поради собирање на повеќе луѓе во мал простор во зимските ски-центри.

СЗО избегна да даде некои одредени препораки за владите кои сè уште не донеле одлука дали ќе дозволат зимски туризам оваа сезона, објави „Ројтерс“.

„Апелираме до сите земји многу, многу внимателно да ги проценат ризиците од масовни собири во зимските ски-центри“, рече експертот за итни случаи на СЗО, Мајк Рајан.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Австријците постари од 65 години ќе добијат бесплатни заштитни маски

Објавено пред

Во Австрија, лицата постари од 65 години ќе добијат десет бесплатни заштитни маски ФФП2 од државата со цел да се заштитат од коронавирус.

Министерството за здравство ќе добие одобрение, според барањето на владата, во кое АПА имаше увид, да ги направи овие маски достапни за постарата популација.

Трошоците за оваа акција, која треба да биде одобрена од австрискиот парламент, се проценува на 24 милиони евра.

Целта е да и се овозможи на постарата популација, која е ризична група, полесен пристап до ефикасни маски.

Прикажи повеќе...

Свет

Асистент за кетеринг крадел од британската кралица

Објавено пред

Асистент во службата за кетеринг во Бекингамската палата Адам Канто признал дека украл медали и фотографии од резиденцијата на британската кралица.

Канто (37) пред судот за прекршоци на Вестминстер се изјаснил за виновен по три точки од обвинението за кражба помеѓу 11 ноември 2019 и 7 август 2020 година, пренесе Би-би-си.

Полицијата пронашла значајна количина украдени предмети во неговата соба во Ројал мевс, во Бакингамската палата. Нему ќе му биде изречена пресуда на судот во Саутварк Краун.

За време на пандемијата на Ковид-19, улогата на Кантов била променета така што повеќе чистел отколку што имал пристап до канцелариите и другите простории, во кои обично немал пристап, било кажано на судот.

Некои украдени предмети во вредност од 10.000 до 100.000 фунти ставени се на продажба на иБеј, рекол обвинителот Симон Моган.

Вкупно 37 предмети се понудени на продажба значително под нивните вистински вредности на иБеј, рекол Моган, а Канто заработил 7.741 фунта.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Волонтерите од Воено-медицинскиот центар и студентите од шеста година се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воено-медицинскиот центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во...

Регион2 часа

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една...

Свет3 часа

„Модерна“ бара од САД и ЕУ да ја одобрат нејзината вакцина

Фармацевтската компанија „Модерна“ побара од регулаторите на САД и Европа да ја дозволат употребата на нејзината вакцина против коронавирус. Компанијата...

Свет3 часа

Азар: Првите вакцини против коронавирус во САД ќе стигнат пред Божиќ

Првите две вакцини против новиот коронавирус би можеле да им бидат достапни на Американците пред Божиќ, изјави американскиот министер за...

Свет3 часа

Си-ен-ен: Кина од почетокот криела податоци за коронавирусот, покажувала помали бројки

Си-ен-ен објави ексклузивни документи за кои наведува дека покажуваат значајни пропусти од страна на Кина на почетокот на епидемијата на...

Свет4 часа

Американски експерти: Ким е вакциниран против Ковид-19, вакцината му ја дала Кина

Кина му обезбедила експериментална вакцина против коронавирус на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и неговото семејство, тврди американскиот аналитичар Хери Казианис,...

Свет4 часа

САД: Осуден на смрт пред 20 години не може да биде погубен бидејќи нема инјекција

Судот во Јужна Каролина донесе одлука да се одложи извршување на смртната казна со вбризгување инјекција на осуденикот Ричард Бернард...

Македонија5 часа

Меркел: Северна Македонија се надеваме годинава да ги почне преговорите, Албанија ќе почека

Северна Македонија сè уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското...

Македонија13 часа

Нови 336 заболени и 32 починати од Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95 -Куманово...

Свет15 часа

(Видео) Пензионери излегоа на улиците на Минск против Лукашенко

Стотина пензионери протестираа денеска во Минск барајќи оставка од долгогодишниот авторитарен претседател Александар Лукашенко. Безбедносните сили во еден момент спречија...

Регион16 часа

Руската вакцина „спутник V“ ќе стигне во Србија до крајот на неделата

Првиот дел од руската вакцина „спутник V“ ќе пристигне во Србија до крајот на оваа недела, соопшти владината прес-служба на...

Македонија17 часа

Групата за процена во ЦУК: Да се продолжи кризната состојба

Денеска, во Центарот за управување со кризи се одржа втора седница на групата за процена во ЦУК. Со седницата на...

Свет17 часа

Се самоуби телохранителот на Путин

Припадник на руската Федерална служба за безбедност изврши самоубиство денеска додека бил на должност во Кремљ, соопшти полицијата. „Вработен изврши...

Свет19 часа

Во Јапонија повеќе луѓе починале поради самоубиства отколку од Ковид-19

Експертите предупредуваат дека пандемијата би можела да доведе до криза на менталното здравје кај луѓето. Масовната невработеност, физичката дистанца и...

Македонија22 часа

Филипче: Состојбата во болниците се стабилизира, очекуваме повеќе исписи од приеми на болни

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово одржа состанок со директорите на ковид-центрите од клиниките во комплексот „Мајка Тереза“ на кој...

Македонија23 часа

Престануваат да важат мерките против загадувањето во Тетово, Куманово и Кавадарци

Мерките против загадувањето кои пред два дена беа воведени во Тетово, Куманово и Кавадарци, престануваат да важат, соопшти Владата. „Согласно...

Европа23 часа

Во поранешниот берлински аеродром наскоро ќе се вакцинираат по 4.000 луѓе дневно

Големиот натпис „Добре дојдовте“ сè уште виси пред берлинскиот аеродром Тегел, кој месецов беше затворен засекогаш. Но, наскоро се очекува...

Економија23 часа

За време на пандемијата 15.000 лица останале без работа

За време на пандемијата без работа останале околу 15.000 лица во Македонија, истакна министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се...

Економија24 часа

Бензините и дизелот поскапуваат

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 1 и за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Со денешната...

Македонија1 ден

Плевнелиев: Скопје да даде гаранции за реформи, Софија да се откаже од ветото

Oднecите меѓy Софија и Скопје треба итно да деескалираат со одлучен чекор направен од двете страни, вели поранешниот бугарски претседател...

Досие