Контакт

Свет

Чеченија го осуди инцидентот во Москва

Објавено пред

Претседателот на Чеченија, Рамазан Кадуров, ги осуди терористичките напади врз московската подземна железница, во кои загинаа околу 40 лица, а повеќе од 65 беа повредени. Писма со сочувство испратија и претседателот на Украина, Јушченко и генералниот секретар на НАТО, Расмунсен

„Не смееме да бидеме индиферентни во борбата против ова зло кое не повредува сите“, изјави Кадуров и додаде дека Москва е потресена од терористички напади кои имаат за цел да создадат хаос, да предизвикаат страв и недоверба и да ја поткопаат економијата во Русија.Чеченскиот претседател потсети дека илјадници луѓе загинале во терористички напади во Чеченија, вклучувајќи го и првиот чеченски претседател, Ахмад Кадуров, кој настрада  во експлозија на бомба на стадион во главниот град Грозни во 2004 година. „Во овој тежок момент со цела одговорност тврдам дека ќе се бориме се додека терористите не бидат целосно уништени бидејќи невозможно е да се искорени злото само со убедување“, нагласи Кадуров и додаде дека виновниците за нападот мораат да бидат пронајдени и казнети.

Сочуство изрази и украинскиот претседател, Виктор Јушченко, до неговиот колега, Дмитри Медведев, по трагичната загуба на повеќе од 40 луѓе, во утринските експлозии. „Со длабока тага Украина ја дочека веста за трагедијата што се случи како резултата на експлозиите во московското метро, што предизвика бројни жртви. Нашата земја го дели чувството на неповратна загуба која ја зафати Русија“, вели во писмото со сочувство, претседателот Јушченко. Тој изрази жалење и сочуство и до фамилиите на настраданите. Генералниот секретар на НАТО, Андрес Фог Расмунсен, исто така изрази жалење по денешните екплозии во москва. Тој вели дека нема оправдување за терористичките напади против невини цивили.

Тој изрази сочувство на семејствата на настрданмите и им посака побрзо оздравување на повредените.

„НАТО останува посветена на соработката со Русија во борбата против меѓународниот тероризам“, вели Расмунсен.

Според информациите објавени на интернет страница што ја користат чеченските екстремисти, токму тие се одговорни за денешните терористички напади, објави дописникот на Си Ен Ен, иако засега нема официјална потврда за ваквите тврдења.

„Нема сомневање дека експлозиите во Москва се терористички чин“, изјави московскиот обвинител Јури Семин, додека шефот на руската Федерална служба Александар Вортников ги потврди сомнежите дека бомбите ги активирале жени самоубијци.

Рускиот претседател, Дмитриј Медведев, побара од безбедносните служби да се борат против тероризмот „без колебање, до крај“.

Медведев додаде дека Русија ќе делува бескомпромисно за да ги искорени терористите и нареди безбедносните служби да бидат распоредени низ земјата, но истакна дека човековите права мора да бидат почитувани за време на полициската истрага. Аналитичарите велат дека денешните напади се одмазда за неодамнешната воена операција во Чеченија во која загинаа повеќе од 20 радикални исламисти.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Почина поранешниот француски претседател Валери Жискар Дестен

Објавено пред

Почина поранешниот француски претседател Валери Жискар Дестен, пренесуваат француските медиуми. Како што се наведува тој починал поради компликации поврзани со Ковид-19.

Жискар, кој имаше 94 години и беше лидер на Франција од 1974 до 1981 година, неодамна беше хоспитализиран во Турс, во западна Франција.

Тој беше познат по тоа што управуваше со модернизација на француското општество за време на неговото претседателствување, вклучително и дозволување развод со заедничка согласност и легализирање на абортусот, и беше еден од архитектите на европската интеграција.

Прикажи повеќе...

Свет

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Објавено пред

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на џамиите, најави министерот за внатрешни работи, Жерар Дарманин.

Тој на Твитер напиша дека една од акциите ќе биде проверка на 76 џамии.

Дарманин истакна дека резултатот од тие акции, ако бидат утврдени врски со екстремизам, би можело да биде и затворање на одделни џамии.

Прикажи повеќе...

Регион

Силен земјотрес ја погоди Турција

Објавено пред

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција.

Управата за катастрофи и вонредни ситуации АФАД соопшти дека нема непосредни извештаи за жртви или материјални штети од потресот, кој бил на длабочина од 20 километри во 8.45 часот по локално време.

Турција, која се наоѓа на трусно подрачје, оваа година веќе ја погодија два силни земјотрси – еден минатиот месец го потресе западниот пристаништен град Измир, при што загинаа 117 луѓе и вториот во провинцијата Елазиг, кога загинаа 41 човек.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет19 минути

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион24 минути

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа11 час

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет12 часа

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт13 часа

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија13 часа

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија14 часа

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Македонија17 часа

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Свет17 часа

Во Виена развиен најбрз тест за Ковид-19 во светот

На Виенскиот универзитет за технологија (ТУ Виен) е развиен нов метод на тестирање за коронавирус, кој е исклучително чувствителен и...

Македонија19 часа

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија19 часа

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија20 часа

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија20 часа

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија20 часа

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет20 часа

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион21 час

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Свет21 час

Интерпол предупредува на опасноста од лажни вакцини

Интерпол предупредува дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19. Како што е...

Регион21 час

Во Хрватска 3.539 новозаразени и 55 починати од Ковид-19

Според официјалните податоци, во Хрватска денес има 3.539 новозаразени лица со Ковид-19, а 55 пациенти починале. Хоспитализирани се 2.408 пациенти,...

Македонија22 часа

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се примени 30 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 16 града

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира во 16 града. Од партијата најавија дека на протестите ќе биде испратена порака до премиерот Зоран...

Досие