Контакт

Свет

Медведев забрани продажба на оружје на Иран

Објавено пред

Рускиот претседател ја забрани продажбата за Иран на С-300, и друга воена технологија, објави во среда прес-службата на Кремљ, нагласувајќи дека таа одлука е во согласност со резолуцијата 1929 на Советот за безбедност при ОН донесена на 9-ти јуни 2010 г. во врска со ембаргото за Иран

Претходно во среда, началникот на Генералштабот на Руската Федерација, Николај Макаров, објави дека Русија нема да го достави ракетниот систем С-300 на Иран. „Со декретот, меѓу другото, се забранува и движење низ територијата на Русија (вклучувајќи го и воздушниот простор), извозот од територијата на Русија во Иран, како и транспорт за Иран со користење на поморските и воздушните пловила под руско знаме, на секакво вид борбени средства, тенкови, оклопни возила, артилериски системи со голем калибар, борбени авиони, борбени хеликоптери, воени бродови, ракети или ракетни системи, како што се дефинирани за целите не Регистерот на ОН за конвенционални оружја, против-воздушни  ракетни системи С-300, материјал поврзан со сето претходно наведено, вклучувајќи и резервни делови“, се наведува во соопштенето од кабинетот на рускиот претседател Дмитриј Медведев што го пренесуваат руските агенции во среда попладне.Договорот за снабдување на Иран со против-воздушниот систем С-300 беше потпишан меѓу Москва и Техеран на крајот од 2007 г. Според договорот, Русија требаше да го снабди Иран со пет батерии од против-воздушниот ракетен систем (ЗРС) C-300ПМУ-1 во износ од околу 800 милиони американски долари. Овој ракетен систем е дизајниран да ги одбрани главните индустриски и административни објекти, воени бази и командни центри од напади од воздух но и од космосот. Системот може да униши балистички цели, но постои теоретска можност за напад врз цели на земјата. Со последните модификации овој систем е модифициран и може да уништува непријателски авиони на оддалеченост од 150 километри и височина до 27 километри.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Бајден му го препушти на Сенатот прашањето за отповикување на Трамп

Објавено пред

Одлуката за тоа како ќе продолжи процесот на судење на поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, новиот американски претседател Џо Бајден ќе му ја препушти на Сенатот, соопшти портпаролот на Белата куќа, Џен Псаки.

„ Убедени сме дека Сенатот може да ја исполни својата уставна должност додека работи за американскиот народ. Претседателот Бајден ќе им ги остави механизмите, временската рамка и другите детали за тоа како Конгресот ќе го продолжи процесот на отповикување“, рече Псаки на брифингот за печатот во Белата куќа.

Претседателот на Претставничкиот дом, Ненеси Пелоси, сè уште не го испратила текстот за отповикувањето до Сенатот, а според правилата на тоа тело, судењето на поранешниот претседател ќе започне ден по приемот на одлуката за отповикување.

Бајден претходно ги повика сенаторите да не дозволуваат судењето во Трамп да ги забави преостанатите активности во првите денови од неговиот мандат, како што се гласање за неговата администрација и донесување закони.

Прикажи повеќе...

Свет

Индонезија: Земјотрес со јачина од 7,1 степени го погоди островот Талауд

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 7,1 степен според Рихтеровата скала го погоди индонезискиот остров Талауд.Државната агенција за метеорологија, климатологија и геофизика (БМКГ) соопшти дека земјотресот се случил на 134 километри северо-источно од округот Мелонгуана на островот Талауд. Регистриран е на длабочина од 154 километри.

Засега нема извештаи за можни повредени или материјална штета и не е издадено предупредување за цунами.Земјотресите се вообичаени во Индонезија. Земјотрес со јачина од 7,5 степени и цунами во 2018 година, ги погоди заливот Палу и островот Сулавеси, при што загинаа 4.340 луѓе.

Прикажи повеќе...

Свет

Евакуирано населението од област во Шангај откако се откриени три нови случаи на Ковид-19

Објавено пред

Властите во Шангај започнаа со евакуација на населените места во близина на реката Бунд, откако официјалните лица открија најмалку три нови случаи на ковид-19.

Официјалните лица не наведоа колку луѓе биле протерани од таа област во централниот дел на Шангај, но тие го зголемиле бројот на тестови со цел веднаш да спречат малите фокуси да се претворат во големи, објави Гардијан.

Заразени се две лица кои работат во болници, а исто така се и соседи, додаваат официјални лица, додека кај нивните контакти е пронајден трет случај.

Се дезинфицираат градските автобуси, пред жителите на иселената населба да бидат однесени во хотел, а некои патишта се затворени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија2 часа

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Свет3 часа

(Видео) Избувна пожар во индискиот Институт за серуми, најголемиот светски производител на вакцини

Пожар избувна во производствен капацитет што му припаѓа на најголемиот светски производител на вакцини, Институтот за серуми во Индија (СИИ),...

Македонија3 часа

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија4 часа

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија4 часа

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Македонија5 часа

Министерството за здравство: Состојбата со коронавирусот е стабилна

Во согласност со неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец се бележи стабилизација на епидемијата во земјата,...

Европа5 часа

Научниците од „Оксфорд“ подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Научниците од Универзитетот „Оксфорд“ се подготвуваат што побргу да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе може да се борат...

Свет6 часа

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден давајќи ѝ на Демократската...

Македонија7 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска, наместо до 18, ќе работат до 21 часот. Во согласност со одлуката на...

Свет18 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет19 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет21 час

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија21 час

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт22 часа

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија22 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија23 часа

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет24 часа

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија24 часа

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија1 ден

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Досие