Контакт

Свет

Ахмадинеџад: ОН да формира комисија за 11 септември

Објавено пред

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска побара од Обединетите нации (ОН) да формира специјална комисија која би ги испитала околностите околу нападите во САД на 11-ти септември

Ахмадинеџад  ја повтори својата претходно дадена изјава дека мнозинство на луѓето во светот веруваат дека САД стојат зад терористичките напади во 2001 година.„Јас не сакам да судам, но зарем не мислите дека е време за комисија која ќе ги утврди фактите“, рече Ахмадинеџад на пресконференција во Њујорк, повторувајќи ги обвинувањата што ги изнесе вчера на генералната дебата во ОН за вмешаност на американските власти во нападите на Њујорк и Вашингтон.Тој воедно ги критикуваше САД за војните во Ирак и Авганистан, како претерана реакција поради нападите на Светскиот трговски центар и на Пентагон.Обвинувањата на Ахмадинеџад денеска ги осудија САД и Европската унија©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

САД го осудија обидот за напад на Ријад, ветија заштита на стабилноста на кралството

Објавено пред

САД во неделата го осудија обидот за воздушен напад на Ријад за време на викендот и рекоа дека секој што ќе се обиде да ја наруши стабилноста на кралството ќе одговара, пренесува „Араб њуз“.

„Се чини дека цел на нападот во главниот град на Саудиска Арабија во саботата, кој беше спречен од воздушната одбрана, беа цивили“, рече Стејт департментот.

„Ваквите напади се во спротивност со меѓународното право и ги поткопуваат сите напори за унапредување на мирот и стабилноста. Додека работиме на деескалација на тензиите во регионот преку принципиелна дипломатија, вклучително и со ставање крај на војната во Јемен, исто така ќе му помогнеме на нашиот партнер Саудиска Арабија да се одбрани од нападите на нејзината територија.

Велика Британија исто така го осуди нападот, со кој беше нарушен регионалниот мир.

„Силно ги осудуваме овие напади и стоиме покрај нашите саудиски партнери“, рече министерот за надворешни работи, Доминик Рааб.

Нападот се случи неколку дена откако САД ги означија милициите на Хутите во Јемен, поддржани од Иран, како странска терористичка организација. Јеменците во неделата почнаа кампања на социјалните медиуми за да ги истакнат злосторствата на Хутите и да ги убедат другите земји да го следат примерот на САД.

Десетици јеменски новинари, активисти за човекови права, интелектуалци и официјални лица ги осудија злоупотребите на човековите права на Хутите, користејќи го хаштагот #HouthiTerrorismInYemen, и споделија фотографии и видеа кои покажуваат како Хутите ги разнесуваат куќите на своите противници.

„Хутите водеа бројни војни против цивилите. Дури и сега, тие сè уште ги напаѓаат Таиз, Мареб, Ал-Бајда, итн. Тие инсистираат на власт врз Јеменците, заснована врз теоријата за божественото право на владеење, идеологијата што Западот ја отфрли пред многу векови “, рече активистот Мохамед Абдулах Касем.

Прикажи повеќе...

Свет

Крајбрежната стража на Индонезија заплени ирански и панамски танкер

Објавено пред

Индонезија соопшти во неделата дека нејзината крајбрежна стража ги запленила танкерот „МТ хорс“, кој пловел под знаме на Иран, и панамскиот танкер „МТ Фреја“ поради сомневање за нелегално пренесување гориво, пренесува „Ројтерс“.

Во соопштението на портпаролот на крајбрежната стража, Висно Прамандита, се вели дека танкерите, запленети во водите крај провинцијата Калимантан, биле придружени до островот Батам, во провинцијата Ријау Ајленд, за понатамошна истрага.

„Танкерите, откриени во 5:30 часот наутро по локално време, го криеја својот идентитет не покажувајќи ги своите национални знамиња, исклучувајќи ги системите за автоматска идентификација и не одговарајќи на радио повиците“, се вели во соопштението. „Имаше и излевање нафта околу ‘МТ Фреја’“.

Меѓународната поморска организација бара од пловните објекти да користат транспондери за безбедност и за транспарентност. Екипите можат да ги исклучат уредите ако постои опасност од пирати или слични опасности, но транспондерите честопати се исклучуваат за да се сокрие локацијата на бродот за време на недозволени активности.

Иран, кој не ја коментираше заплената, е обвинет за прикривање на целта на продажбата на нафта со оневозможување на системите за следење на неговите цистерни, што ја отежнува проценката на извозот на сурова нафта на Техеран, кој се спротивставува на санкциите од САД.

Во 2018 година, поранешниот претседател Доналд Трамп го повлече Вашингтон од иранскиот нуклеарен договор и повторно воведе санкции за Иран со цел извозот на нафта во Техеран да се сведе на нула. Иран минатата година го испрати „MT хорс“ во Венецуела за да испорача 2,1 милиони барели ирански кондензат.

Прикажи повеќе...

Свет

Гинцбург: Вакцината „спутник V“ можат да ја примат болни од карцином

Објавено пред

Во упатството за вакцината „спутник V“ не е наведено дека нејзината употреба е забранета кај пациенти заболени од карцином, изјави директорот на центарот „Гамалеја“, Александар Гинцбург, пренесува за „Спутник“.

Само е наведено дека треба да се користи со претпазливост кај оваа група на пациенти по консултација со лекар. Ова не е поврзано со безбедносните прашања на вакцината ‘спутник V’, туку со фактот дека онколошките пациенти имаат разни третмани со хемотерапија, кои вклучуваат употреба на цитостатици, што може да ја намали имунолошката функција“, објасни Гинцбург.

Според него, употребата на вакцината „спутник V“ не може да предизвика рак, бидејќи се базира на докажана и добро проучена платформа за човечки аденовирус, за разлика од голем број други препарати засновани на аденовирус на шимпанза и РНК-платформа, чии долгорочни ефекти не се проучени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија3 часа

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Македонија4 часа

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за попис

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за попис на населението. Oд кабинетот на Пендаровски информираат...

Македонија4 часа

Царовска: Законска обврска е да ја организираме матурата за учениците кои се пријавија за полагање

Министерството за образование и наука има законска обврска да ја организира матурата за учениците коишто планираат да го продолжат образованието,...

Топ5 часа

Возач итно пренесен во болница откако со автомобил се забил во банкина кај „Мавровка“

Автомобил марка „пежо“ удри во банкината на крстосницата кај трговскиот центар „Мавровка“. Според очевидци, инцидентот се случил околу 11 часот...

Македонија6 часа

Новиот британски вид на коронавирусот не е детектиран според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика...

Топ7 часа

Казни од по 2.000 евра за скопјани затекнати на групна прослава во стан во Капиштец

Скопското основно јавно обвинителство поднесе предлог за казни од по 2.000 евра за лица кои не ги почитувале мерките против...

Свет7 часа

Во пукање во Индијанаполис петмина мртви, меѓу кои и бремена жена

Пет лица, вклучително и 19-годишна бремена жена, се убиени во пукање во северниот дел на Индијанаполис. Еден малолетник е тешко...

Топ7 часа

Притвор за тренер по џудо од Прилеп кој сексуално злоупотребувал малолетни ученички

Прилепското основно јавно обвинителство поведе постапка против маж на возраст од 46 години, за кој постои сомнение дека сторил продолжено...

Регион8 часа

Брисел денеска расправа за дистрибуција на вакцините за Западен Балкан

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на денешниот состанок ќе разговараат за ажурирањето на стратегијата за дистрибуција...

Европа8 часа

Од денес заострени мерки во Австрија, задолжителна маската ФФП2

Откако дневниот број на новоинфицирани во Австрија остана на постојано високо ниво, но и поради појавата на британскиот вид коронавирус,...

Свет9 часа

Бајден ја укина одлуката на Трамп и си донесе своја – нема влез во САД

Претседателот на САД, Џо Бајден, повторно воведе рестрикции за влез во САД за повеќето луѓе кои не се Американци, а...

Свет9 часа

Документарен филм од 2017 година фрла ново светло на приказната за потеклото на коронавирусот

Институтот за вирусологија во Вухан, познат по своите истражувања на вирусите кај лилјаците, веќе долго време се наведува како можен...

Спорт23 часа

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Спорт1 ден

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Македонија1 ден

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион1 ден

Детето од Хрватска кое почина од Ковид-19 развило многу редок синдром сличен на Кавасаки

Регионот го потресе веста дека 11-годишно момче починало во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“...

Регион1 ден

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Топ1 ден

(Видео) Пронајдено оружје во Блаце кое потекнува од 2001 година

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје пронашле оружје...

Регион1 ден

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Досие