Контакт

Свет

Валдис Домбровскис повторно премиер на Латвија

Објавено пред

Досегашниот латвиски премиер Валдис Домбровскис доби уште еден мандат на истата функција во новата влада која ќе мора да спроведе остри економски мерки со кои е условена меѓународната финансиска помош на Латвија, пренесе Ројтерс.

На 2.октомври блокот за Единство , на изборите освои 33 од 100 места во парламентот и на денешната првата седница на новиот парламент латвискиот претседател Валдис Затлерс го именуваше Домбровскис за  шеф на новата влада.

Триесет и деветгодишниот Валдис Домбровскис , со својот блок ја освои изборната победа и покрај 18 месечното намалување на производството и зголемувањето на даноците кои беа услов Латвија на добие меѓународна помош од 7,5 милијарди евра.

Идната среда се очекува парламентот да ја потврди новата влада./крај/рт/ми©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Ирак предаде останки од 55 војници загинати во војната со Иран во ‘80-тите

Објавено пред

Ирак во неделата му ги предаде на Иран посмртните останки на 55 војници убиени за време на војната меѓу двете земји од 1980 до 1988 година, пренесува „Анадолија“.

Казим Јасери, директор на граничниот премин „Шаламхех“ во ирачката провинција Басра, изјави дека останките на иранските војници се пронајдени во област помеѓу Ирак и Иран во која се водеа битките.

„Претставниците на Меѓународниот комитет на Црвениот крст учествуваа во церемонијата на примопредавање на телата“, додаде Јасери.

Стотици ирански и ирачки војници кои беа убиени во војната 1980-88 година за првпат беа разменети меѓу двете земји во 2003 година, и втора размена имаше во 2008 година.

Прикажи повеќе...

Свет

ФБИ истражува дојава: При упадот бил украден лаптоп на Пелоси, со намера да им се продаде на Русите

Објавено пред

Американскoто ФБИ истражува дојава дека жена можеби украла лаптоп од канцеларијата на Ненси Пелоси за време на упадот во зградата на Конгресот, со цел да го продаде на Русија.

Против засега неименуваната жена е поднесена кривична пријава, пренесува Си-ен-ен.

Сепак, неофицијално, се работи за 22-годишната Рилеј Џун Вилијамс од Пенсилванија, која е обвинета за влегување во зградата за време на опсадата на Конгресот и за кражба на лаптопот на спикерката на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси.

Наводниот сведок им рекол на истражителите дека пријателите на Вилијамс објавиле видео на кое се гледа како таа го краде уредот, додавајќи дека има информации според кои таа сакала да го испрати компјутерот на пријател во Русија, кој потоа планирал да го продаде на руска разузнавачка служба.

Сепак, според сведокот, планот пропаднал од непознати причини, а Вилијамс или сè уште го поседува уредот или во меѓувреме го уништила.

Како што се наведува, целиот случај е сè уште под истрага, а Вилијамс не е уапсена.

Прикажи повеќе...

Свет

ОН го поздравија претседателскиот указ за одржување избори во Палестина

Објавено пред

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, го поздрави претседателскиот указ издаден од претседателот на Палестинската саноуправа, Махмуд Абас, за одржување на палестинските избори, пренесува „Мидл Ист монитор“.

Во изјавата издадена од портпаролот на генералниот секретар, Стефан Дујарик, се вели: „Одржувањето избори во окупираниот Западен Брег, вклучително и Источен Ерусалим и Појасот Газа, ќе биде клучен чекор кон единството на Палестинците, давајќи им нов легитимитет на националните институции, вклучително и демократски избрани парламент и влада во Палестина.

Во соопштението се додава дека генералниот секретар ги повикува палестинските власти да го олеснат, зајакнат и поддржат политичкото учество на жените во текот на целиот изборен циклус.

Генералниот секретар исто така се надева дека одржувањето на изборите ќе придонесе за почеток на процесот кон преговарачко решение за две држави засновано на линиите пред 1967 година и во согласност со релевантните резолуции на ОН, билатералните договори и меѓународното право.

Во меѓувреме, во изјавата се потврдува дека ОН се подготвени да ги поддржат напорите на палестинскиот народ да може да ги остварува своите демократски права.

Во петокот, Абас издаде претседателски указ за одржување претседателски и парламентарни избори на Палестинскиот национален совет. Последните претседателски избори се одржаа во 2005 година, а парламентарните во 2006 година.

Иако меѓународната заедница ги призна резултатите од првите избори, ги отфрли резултатите од вторите и покрај тоа што беа едни од најтранспарентните во целиот регион.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за одблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет59 минути

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија1 час

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ2 часа

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Македонија3 часа

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Македонија4 часа

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние што се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени од Ковид-19...

Европа4 часа

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката „Гармиш-Партенкирхен“ е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус. Во болницата во Гармиш-Партенкирхен 73 пациенти и...

Свет4 часа

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион5 часа

Во Хрватска вакцинирани речиси 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се речиси 46.000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави...

Свет6 часа

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија...

Свет6 часа

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е да не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано...

Свет6 часа

Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет17 часа

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ17 часа

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет18 часа

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Свет19 часа

(Видео) Навални приведен по слетувањето во Москва

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен. Неговиот авион беше пренасочен од...

Регион19 часа

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав....

Македонија23 часа

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија23 часа

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Македонија1 ден

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Досие