Контакт

Свет

Верниците заминуваат на аџилак

Објавено пред

Илијадници верници денеска, на првиот ден од аџилакот, почнаа да се собираат недалеку од Мека, Саудиска Арабија.

Се проценува дека на аџилакот ќе учествуваат околу 2,5 милиони верници, а властите соопштија дека 1,7 милиони муслимани добија виза за доаѓањето на аџилак.

Властите на Саудиска Арабија не забележаа поголем инцидент на почетокот од аџилако, како ни во петокот за време на молитвата во Големата џамија во Мека.

На аџилак, еден од петте столбови на исламот, треба да отиде секој муслиман барем еднаш во животот./кра/бе/ит©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Киргистан бара 500.000 дози вакцина против Ковид-19 од Русија

Објавено пред

Киргистан побара од Русија 500.000 дози вакцина против новиот коронавирус, рече киргистанскиот министер за здравство, Алимкадир Бејшеналиев, во интервју за националниот радиодифузер „Биринчи“.

„Раководството на Киргистан испрати писмо до рускиот претседател Владимир Путин. Побаравме 500.000 дози вакцина“, рече Бејшеналиев, додавајќи дека земјата добила согласност од руското Министерство за здравство и дека прашањето ќе се реши во блиска иднина.

Според Бејшеналиев, епидемиолошката состојба во земјата останува тешка и потребно е да се започне со масовна вакцинација за да се врати во нормален живот.

Бејшеналиев вчера рече дека Киргистан нема намера да ја прими пратката со вакцини од „Фајзер“ против Ковид-19 бидејќи во земјата немаат соодветни ладилници за складирање на вакцината. Според министерот, еден фрижидер за одржување на потребната температура чини околу 4.000 американски долари.

„Потребни се уште два милиони долари за чување на вакцината на ‘Фајзер’“, додаде тој.

Од појавата на коронавирусот на почетокот на минатата година, Киргистан потврди 83.430 случаи и 1.392 смртни случаи.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Египет и Катар ќе ги обноват дипломатските врски

Објавено пред

Египетското Министерство за надворешни работи информира дека Каиро се согласил да ги обнови дипломатските врски со Доха, пренесува „Спутник“.

„Арапската Република Египет и државата Катар разменија две официјални белешки денес, 20 јануари, според кои двете земји се согласија да ги обноват дипломатските односи“, се вели во соопштението.

Соопштението доаѓа во пресрет на заедничката декларација на Катар и земјите од Заливот, заедно со Египет, за решавање на сите несогласувања со Доха по тригодишниот конфликт.

Минатата недела Египетската управа за цивилно воздухопловство објави продолжување на воздушниот сообраќај со Катар и укинување на воздушното ембарго претходно наметнато на авиокомпаниите во земјата.

Во 2017 година Обединетите Арапски Емирати, Саудиска Арабија, Бахреин и Египет ги прекинаа дипломатските врски со Катар обвинувајќи го за мешање и спонзорирање на тероризмот. И неколку други земји подоцна го сторија тоа, а други ги намалија дипломатските врски со Доха и воведоа целосна блокада на земјата.

Доха постојано ги негира обвинувањата тврдејќи дека незадоволството на нејзините соседи од економските успеси на нацијата е причината зад нивните непријателски политики.

Прикажи повеќе...

Свет

Судот во Москва го одложи судењето на Навални за 5 февруари

Објавено пред

Судот во Москва го одложи почетокот на судењето на критичарот на Кремљn, Алексеј Навални, обвинет за клевета на ветерани од Втората светска војна, соопштија неговите адвокати.

Адвокатката Олга Михаилова рече дека судењето е одложено за 5 февруари, бидејќи Навални беше ставен во карантин поради пандемијата на коронавирус откако се врати од Германија.

Судот пресуди дека рочиштето мора да се одржи во негово присуство, рече таа, додавајќи дека ја поддржува одлуката.

Во твит во јуни, Навални рече дека ветераните и другите кои се појавија во провладиното видео се срамота за земјата и предавници.

Видеото ги промовираше уставните амандмани донесени минатото лето со кои се дозволува рускиот претседател Владимир Путин да остане на функцијата до 2036 година.

44-годишниот Навални бил задржан на аеродромот во Москва откако се врати од Германија каде што бил пренесен во август на лекување од труење.

Тој е обвинет за кршење на условите за условно ослободување врз основа на казната изречена во 2014 година за измама со тоа што двапати месечно не се јавувал пред руските власти, како што требало.

Тој е во притвор до 15 февруари. Првите 14 дена мора да ги помине во карантин поради пандемија на коронавирус.

Судот ќе одлучи на 2 февруари дали условната казна од три и пол години изречена за измама треба да се промени во затвор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет41 минута

(Видео) Трамп ја напушти Белата куќа

Доналд Трамп ја напушти Белата куќа и со тоа му го отстапи местото на новиот претседател на САД, Џо Бајден....

Свет3 часа

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет4 часа

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија5 часа

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ5 часа

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет5 часа

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет6 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија6 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет19 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет19 часа

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија20 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија20 часа

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија22 часа

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија1 ден

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија1 ден

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија1 ден

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија1 ден

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет1 ден

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Македонија1 ден

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Досие