Контакт

Свет

Обама бара од Сенатат да го ратификува договорот START со Русија

Објавено пред

Американскиот претседател Барак Обама не остана настрана од жестоката дебата меѓу неговата администрација и Сенатот за брза ратификација на новиот договор со Русија ткн. START 2

Како што пренесуваат американските медиуми, претседателот Барак Обама ги повикал законодавците да не го одложуваат гласањето за документот кој тој го нарекува „национален императив за безбедноста“ на САД.Во средината на септември, Меѓународниот комитет на Сенатот го усвои документот и го предаде за разгледување пред целиот состав на законодавниот дом со резолуција која препорачува ратификација на договорот.Републиканскиот сенатор Џон Кајл во вторникот издаде соопштени во кое изрази сомневање дека Сенатот ќе го разгледа договорот до јануари. Според него, сенаторите се премногу зафатен со други работи, а освен тоа кај сенаторите имало се уште прашања по содржината на документот. Оваа изјава предизвика панична реакцијата од страна на администрацијата на претседателот Обама, и покрај тоа што претходно републиканците ја објавија својата поддршка за договорот. Гласот на сенаторот Кајл е од круцијално значење за демократите, затоа што неколку републикански сенатори изјавија дека го поддржуваат неговото мислење, сметаат американските аналитичари.Демократите бараа за START да се разговара пред ноемвриските избори за конгресот. Инаку демократите го одложуваа гласањето во надворешнополитичката комисија затоа што сакаа да обезбедат поширока поддршка од републиканците. Некои републиканци се противат на договорот, затоа што тврдат дека не нуди „адекватни процедури кои би осигурале дека Русија ќе ги исполни своите обврски“. Тие, исто така, страхуваат дека Москва би можела да го искористи договорот за да го ограничи американскиот план за поставување на противракетен штит. Меѓу републиканците има и такви кои од демократите побарале гаранции дека ќе обезбедат повеќе пари за одржување на постоечкиот нуклеарен арсенал.По завршувањето на прелиминарните конгресни избори од 2-ри ноември, на кои републиканците ја намалија предноста на демократите кои се мнозинство, судбината на договорот START останува нејасна, сметаат, пак, руските политички аналитичари. Имено, републиканците пред изборите блокираа голем број иницијативи на администрацијата на Обама, па се претпоставува дека со новиот сооднос на силите и новите републикански сенатори американскиот претседател и неговиот кабинет ќе се справуваат уште потешко.За да Сенатот во новиот состав го ратификуваа договорот, Обама треба да придобие најмалку 14 републиканци.„Тоа не е прашање на политиката, тоа е прашање на националната безбедност. И, тоа не е прашање кое може да се одложува… Тоа не е идеја ниту на демократите, ниту на републиканците, тоа е идеја за јакнење на националната безбедност на САД“, рекол Обама на брифингот со новинарите акредитирани во Белата куќа, пренесува Reuters.Во Сенатот Обама напомнал дека идејата за намалување на стратешките офанзивни оружје била поддржувана и од демократските и од републиканските претседатели на САД. За време на неговиот говор, како што наведува американскиот печат, во салата присуствувале истакнати републиканци, поранешните државни секретари Медлин Олбрајт, Џејмс Бејкер, Хенри Кисинџер, поранешните први луѓе на Пентагон, Вилијам Коен и Вилијам Пери, кои го поддржуваат новиот договор за намалување на стратешкото офанзивно оружје.Обама во апелот нагласил и дека без овој договор, САД нема да можат да вршат инспекции врз рускиот нуклеарен арсенал.„И ако ние го одлагаме ова прашање, ќе ослабе лидерството на САД во доменот на нераспространувањето на нуклеарното оружје“, додал американскиот претседател.Обама изразил уверување дека договорот може да биде поддржан од потребните 67 гласа за негова ратификацијата, односно од две третини од сенаторите.Претседателите на Русија и САД го потпишаа новиот договор за стратешко офанзивно оружје на 8-ми април 2010 г. во Прага. Страните имаат намера во рок од седум години да го намалат вкупниот број боеви глави до 1.550 што е една третина во однос на постоечките 2.299 одредени со Москавскиот договор од 2002 г. и повеќе од двапати од долниот лимит за стратешки системи за испорака. Со новиот договор, исто така, се предвидуваат и нови процедури, со кој се олеснува контролата на почитувањето на договорот. Договорот мора да бидат одобрени од страна на двата дома на рускиот парламент, како и на американскиот Сенатот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Објавено пред

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на владата за воведување полициски час. Сепак, причините за вандализмот виден од Ротердам до Амстердам веќе не се толку јасни, особено што демонстрантите се тинејџери, пренесува „Ројтерс“.

Полицијата во Ротердам дури испукала неколку предупредувачки истрели и употребила солзавец.

Немирите започнаа минатиот викенд кога луѓето излегоа на улиците во знак на протест против новите построги мерки во борбата против коронавирусот.

Началникот на полицијата Вилијам Велдерс изјави дека околу 70 лица биле уапсени синоќа до 22 часот, а водени топови биле користени против демонстрантите во Ротердам, додека солзавец бил употребен во Харлем за да се растера толпата.

Полицијата додаде дека напишале скоро 6.000 казни за кршење на забраната за движење во периодот од 21.00 до 4.30 часот.

Немирите на протестите од претходните денови во Холандија според многумина се најлошите сцени на насилство во таа земја во последните четири децении. Досега полицијата уапси околу 250 лица низ целата земја.

Прикажи повеќе...

Свет

Ентони Блинкен е номиниран за државен секретар на САД

Објавено пред

Одделението на американскиот Сенат за надворешни работи ја одобри номинацијата на Ентони Блинкен за државен секретар, откако американскиот претседател, Џо Бајден го предложи на оваа должност.

Со тоа, отворен е патот Блинкен да биде изгласан во Сенатот оваа недела и официјално како нов државен секретар.

Пред него, на позицијата државен секретар на САД беше Мајк Помпео од редовите на Републиканците.

Прикажи повеќе...

Свет

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Објавено пред

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор ги охрабрил приврзаниците на упад во Капитол Хил на почетокот на јануари.

Девет демократи од Претставничкиот дом, во улога на обвинители, поминаа низ ходниците низ кои демонстрантите се движеа низ Конгресот на 6 јануари, носејќи обвинение до Сенатот, пренесува Ројтерс.

По пристигнувањето во салата на Сенатот, пратеникот Џејми Раскин, демократ од државата Мериленд, го прочита обвинението.

„Доналд Трамп изврши злосторство и прекршок затоа што поттикна насилство против американската влада“, рече Рискин.

Потребно е двотретинско мнозинство во Сенатот за да се осуди Трамп, а бидејќи тоа тело е поделено на 50 републиканци и 50 демократи, 17 републиканци ќе мораат да се свртат против Трамп и да гласаат дека е виновен, под услов сите демократи исто така гласаат против поранешниот претседател, според Гласот на Америка.

Додека Рискин го читаше обвинението, присуствуваа 30 демократи и само тројца републиканци.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 минута

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет11 час

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет13 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија14 часа

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет14 часа

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Топ15 часа

Џудо-федерацијата лани му ја одзела лиценцата на тренерот осомничен за полови злоупотреби на ученички

Четириесет и шестгодишниот тренер по џудо од Прилеп, кој се сомничи за полови злоупотреби на малолетнички што му биле ученички,...

Македонија18 часа

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија19 часа

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Европа19 часа

Руските научници тврдат: Ова е прва микроскопска слика од британскиот вид на коронавирус

Научници од „Роспотребнадзор“, руската федерална агенција и надзорно тело во јавното здравство, тврдат дека први направиле микроскопска слика од британската...

Македонија19 часа

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за попис

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за попис на населението. Oд кабинетот на Пендаровски информираат...

Македонија20 часа

Царовска: Законска обврска е да ја организираме матурата за учениците кои се пријавија за полагање

Министерството за образование и наука има законска обврска да ја организира матурата за учениците коишто планираат да го продолжат образованието,...

Топ20 часа

Возач итно пренесен во болница откако со автомобил се забил во банкина кај „Мавровка“

Автомобил марка „пежо“ удри во банкината на крстосницата кај трговскиот центар „Мавровка“. Според очевидци, инцидентот се случил околу 11 часот...

Македонија22 часа

Новиот британски вид на коронавирусот не е детектиран според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика...

Топ22 часа

Казни од по 2.000 евра за скопјани затекнати на групна прослава во стан во Капиштец

Скопското основно јавно обвинителство поднесе предлог за казни од по 2.000 евра за лица кои не ги почитувале мерките против...

Свет22 часа

Во пукање во Индијанаполис петмина мртви, меѓу кои и бремена жена

Пет лица, вклучително и 19-годишна бремена жена, се убиени во пукање во северниот дел на Индијанаполис. Еден малолетник е тешко...

Топ22 часа

Притвор за тренер по џудо од Прилеп кој сексуално злоупотребувал малолетни ученички

Прилепското основно јавно обвинителство поведе постапка против маж на возраст од 46 години, за кој постои сомнение дека сторил продолжено...

Регион23 часа

Брисел денеска расправа за дистрибуција на вакцините за Западен Балкан

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на денешниот состанок ќе разговараат за ажурирањето на стратегијата за дистрибуција...

Европа23 часа

Од денес заострени мерки во Австрија, задолжителна маската ФФП2

Откако дневниот број на новоинфицирани во Австрија остана на постојано високо ниво, но и поради појавата на британскиот вид коронавирус,...

Свет24 часа

Бајден ја укина одлуката на Трамп и си донесе своја – нема влез во САД

Претседателот на САД, Џо Бајден, повторно воведе рестрикции за влез во САД за повеќето луѓе кои не се Американци, а...

Свет24 часа

Документарен филм од 2017 година фрла ново светло на приказната за потеклото на коронавирусот

Институтот за вирусологија во Вухан, познат по своите истражувања на вирусите кај лилјаците, веќе долго време се наведува како можен...

Досие