Контакт

Свет

Вкупно шест загинати во престрелки меѓу Тајланд и Камбоџа

Објавено пред

Уште еден тајландски војник загина на тајландски-камбоџанската граница, каде што во саботата наутро се обновени судирите меѓу војските на двете земји кои беа прекинати во петокот, пренесуваат локалните медиуми.

dobivaj vesti na viber

Според официјален претставник на армијата на Талјанд, полковникот Санесен Коекамнет, борбата започнала рано утрото по локално време траела еден час. Полковникот Коекамнет говорејќи во саботата наутро на националната телевизија изјави дека во моментов на владино ниво се водат преговорите за преземање мерки за спречување на судирите. На овие преговори учествувале командантите на воените окрузи на двете земји и командири на областа од регионот каде што се случил инцидентот. Сепак, талјандските медиуми објавија дека во саботата наутро во спорната погранична област се’ уште се слушаат истрели од автоматско оружје и експлозии од гранати.

Во саботата, Камбоџанската армија соопшти дека заробила пет тајландски војници. Полковникот Кеокамнет рече дека станува збор за четворица војници за негираше дека биле заробени, нарекувајжи го „емисари испратен да преговараат со камбоџанската страна за прекин на огнот“ Во петокот, во оваа спорна област четири часа траеше интензивна размена на оган со автоматско оружје, ракетен и артилериски оган. Според некои податоци, кои се објавуваат во медиумите во саботата, за време на судирите загинаа шест лица од двете страни, два талјандски и три камбоџански војника и еден тајландски фармерНа тајландски страна оштетени се најмалку десет згради, вклучувајќи и две административни згради, локално училиште и седум цивилни куќи. Во текот на вечерта од четвртокот и во петокот наутро од областа на судирите на тајландски страна беа евакуирани повеќе од три илјади цивили. На страната на Камбоџа, како што објавија тамошните медиуми, немало цивилни жртви. Камбоџанските власти се’ уште не соопштуваат официјално за жртви. И двете страни меѓусебно се обвинуваат за отпочнување на конфликтот. Чести се престрелките меѓу војските на Тајланд и Камбоџа во регионот каде се протега спорната границата, но досега стануваше збор за краткотрајни пррестрелки без жртви. Тие обично беа надминувани со лична средби на командантите на воените единици кои размениле оган. Во моментов, сепак, односите меѓу Тајланд и Камбоџа се мошне напнати. Територијалниот спор околу земјиштето на кое се наоѓа древниот храм Преа Вихеар (Пхра Вихан) кој е на списокот на светско културно и историско наследство на УНЕСКО, ги доведе двете царства на работ од војна. Во последните неколку седмици, и од двете страни на границата трупаат армиски сили, вклучувајќи и оклопни единици. Судирите на границата се случуваат неколку дена на масовни протести на националистичкото движење „Жолтите кошули“, кои започнаа во Бангкок на 25-ти јануари. Демонстрантите бараат од владата одлучна акција да се „исчисти окупираната од Камбоџа тајландска територија“ која е во рацете на армијата на соседната држава и на доселениците. Тие исто така бараат официјален Бангкок ида го раскине меморандумот за разбирање за демаркацијата на спорните погранични области потпишан со Камбоџа во 2000 г., и инсистираат на повлекување на Тајланд од Комитетот на светското наследство на УНЕСКО. „Жотлтите кошули“ закажаа во сабота масивна акција кампања против владата на премиерот Абхисит Ветчачива. Во петок неговата влада апелираше до лидерите на протестите со барање да ја намали активноста на демонстрации и да не се преземаат какви и да се нелегални дејствија. „Жолтите кошули“ се познати по то а што во 2008 г. за време на масовните протести го заземаа и неколку седмици ја држеа под опсада зградата на владата во Бангкок, а потоа исто така ги запоседнаа меѓународните аеродроми во земјата со што неколку денови го парализираа меѓународниот воздушен сообраќај. Во саботата попладне бројот на демонстрантите во Ратчадамне, историскиот дел од тајландската престолнина остана на подносливо нови од пет илјади луѓе. Талјандската полиција засега нема процена дали демоснтрантите се готват за поаргесивна акција. Медиуми јавуваат дека демоснтрантите на митингот во Бангкок ја осудиле „ агресијата на војската на Камбоџа војската, која нападна тајландска територија“. Територијалниот спор околу древниот Хинду храм на Преа Вихеар изграден во XI век, во ерата на империјата Ангкор, трае повеќе од 50 години. Меѓународниот суд овој спор го реши во полза на Камбоџа во 1962 г. По таа одлука, тајландската војската своите позиции ги премести на своја територија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Нетанјаху изрази загриженост за „анти-израелската позиција“ на Русија

Објавено пред

Израелскиот лидер денеска разговараше со Владимир Путин и го изрази своето незадоволство поради „анти-израелската позиција“ заземена од претставниците на Москва во ОН.

dobivaj vesti na viber

Во израелската изјава се вели дека г-дин Нетанјаху, исто така, изразил „огромно негодување“ за „опасната“ соработка на Русија со Иран.

Во петокот Русија ја поддржа резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за примирје во Газа.

По американското вето, заменик-амбасадорот на Русија во ОН Дмитриј Полјански го нарече гласањето „еден од најтемните денови во историјата на Блискиот Исток“.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека западните земји се обиделе да ја ослабат и уништат Русија, но дека тоа никогаш нема да успее.

dobivaj vesti na viber

„Тие се обидоа да ја потиснат Русија, да ја ослабат. И конечно да го скрши. Тоа нема да работи. Никогаш“, рече Путин на доделувањето на наградата по повод Денот на хероите на татковината, одржана на 8 декември, а снимки од церемонијата денеска објави новинар на ТВ Русија-1.

Путин потсети на изјавите на поранешната германска канцеларка Ангела Меркел и поранешниот француски претседател Франсоа Оланд, кои признаа дека немаат намера да ги спроведуваат договорите од Минск и дека ги користеле за да ја подготват Украина за конфликт, пренесува РИА Новости.

Путин оцени дека иднината на Русија зависи од учесниците во „специјалната операција“, како што официјална Москва ја нарекува војната во Украина.

Церемонијата на доделување на наградите се одржа во петокот во Кремљ, пред Денот на хероите на татковината, кој Русија го слави на 9 декември.

Прикажи повеќе...

Регион

Хорор во Србија: ловџии пронајдоа обезглавено тело

Објавено пред

Во близина на хиподормот во Велика Плана, група ловџии денеска пронајдоа труп во напредна фаза на распаѓање, јавуваат српските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Причината за смртта се уште не е позната. Се работи за засега неидентификувано лице.

Трупот на мажот бил обезглавен.

Телото и главата се на исто место.

Се работи за засега неидентификувано лице. Исто така, се верува дека телото било тука некое време.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет34 минути

Нетанјаху изрази загриженост за „анти-израелската позиција“ на Русија

Израелскиот лидер денеска разговараше со Владимир Путин и го изрази своето незадоволство поради „анти-израелската позиција“ заземена од претставниците на Москва...

Македонија43 минути

Обдукцискиот наод за Вања се уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Обдукцискиот наод за 14 годишната Вања Ѓорчевска се уште не е изготвен и доставен до обвинителството, велат оттаму. Од обвинителството...

Македонија49 минути

СДСМ: Близок соработик на Мицкоски фатен со кокаин; ВМРО-ДПМНЕ: Толоманоски по пријавата е разрешен

Истакнат член на ДПМНЕ од Пештани и близок соработник на Мицкоски е фатен со кокаин, вели СДСМ. „Како што информираше...

Свет1 час

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека западните земји се обиделе да ја ослабат и уништат Русија, но дека тоа никогаш...

Македонија2 часа

Маричиќ: Мора силно да се залагаме за мирно разрешување на конфликтите низ дијалог и дипломатија

Во честитката по повод денешниот празник, заменик претеседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ потсетува на клучниот постулат...

Македонија2 часа

Битиќи: Македонија негува стабилно, правично и инклузивно општество

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, во својата објава на социјалните мрежи по повод Меѓународниот ден на човековите права...

Македонија2 часа

Костадиновска-Стојчевска: Продолжуваме да се бориме против дискриминацијата, насилството и неправдата

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во честитката на социјалните мрежи по повод Меѓународниот ден на човековите права напиша дека „и...

Топ2 часа

Пешак го загуби животот откако бил прегазен на улица во Нов Дојран

Пешак од Нов Дојран го загуби животот откако вчеравечер во него удрило патничко возило „шевролет“ на главната улица во Нов...

Економија2 часа

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, заедно со колегите од Софија и Баку денеска во Ниш ја пуштија во употреба гасната...

Македонија4 часа

Герасимовски: Ниту сум имал контакт, ниту сум дал дозвола на хрватски новинари да влезат во Песталоци

Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, демантира дека дал дозвола на хрватски медиуми да влезат во училиштето каде учеше Вања....

Македонија4 часа

Нови шокантни детали од Ковачки: „Безбеден Град“ го лоцирало возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Оливер Спасовски е должен да и одговори на македонската јавност зошто на 4 декември за време на неговата прес-конференција, излажа...

Македонија6 часа

Скандал: директорката на училиштето каде учеше Вања избркала хрватски новинари – „Избришете ги сите фотографии!“

Директорката на „Јохан Хајнрих Песталоци“, училиштето каде што учеше Вања, не им дозволила на хрватски репортери да фотографираат и ги...

Свет6 часа

(Видео) Сите очи вперени кон Аргентина: денеска инаугурацијата на Мајли, пристигна и Зеленски

ВО ГЛАВНИОТ град на Аргентина, Буенос Аирес, се е подготвено за денешната инаугурација на новиот претседател Хавиер Мајли, човекот кој...

Свет7 часа

Обединети нации: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

Висок претставник на Светската програма за храна на Обединетите нации денеска предупреди дека половина од населението во Појасот Газа гладува...

Свет7 часа

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го искористи говорот за човекови права за да го обвини Западот за „варварство“ поради неговиот...

Свет7 часа

(Фото) Од птичја перспектива: еве каде живеат Палестинците додека траат борбите меѓу Израел и Хамас

Повеќето од 2,3 милиони жители на Газа биле принудени да ги напуштат своите домови, често неколкупати, откако Израел им нареди...

Свет7 часа

„Животот му е во опасност“ – ни трага, ни глас од најголемиот непријател на Путин

Поддржувачите на затворениот руски опозициски лидер Алексеј Навални велат дека немаат контакт со него веќе три дена. Претседателката на неговата...

Свет7 часа

Загинаа шест лица, меѓу нив и дете: торнадо направи хаос во Америка

Шест лица загинаа, а 23 се повредени во торнадо што ја погоди американската сојузна држава Тенеси, соопштија локалните власти. Меѓу...

Македонија19 часа

По објавата на „Макфакс“: МВР го бара човекот кој стои зад лажниот профил што повика на протест и бесење на Спасовски

По објавата на „Макфакс“ дека лажен профил потпишан како „Ѓоре Ајтов“ повикува на немири и протести за да го ослободат...

Регион22 часа

„Што ако детето ми е киднапирано?“ – се огласи мајката на исчезнатата Сара

Сара Петровиќ (17) од Борча, Белград, исчезна денеска околу 13 часот, последен пат била видена во близина на ресторанот „Франш“....