Контакт

Свет

Американските воени бродови во Средоземно Море

Објавено пред

Американските амфибиски бродови во четвртокот рано наутро впловија во водите на Средоземното Море на пат кон Либија, соопштија од управата на Суецкиот канал што го потврдија и американски официјални извори

Амфибискиот брод „USS Kearsarge“ со 800 маринци на кој има 50-ина хеликоптери и авиони со вертикално полетување, како и амфибискиот транспортен брод „USS Ponce“ со санитетски капацитети, го минале Суетцкиот канал на нивниот пат од Црвеното кон Средоземното Море. Официјален Вашингтон претходно најави дека намената на овие бродови ќе биде обезбедување можност за евакуација и поддршка на хуманитарните операции, нагласувајќи дека ниедна од опциите се уште не е исклучена.Иако упатувањето на бродовите кон либиските територијални води претставува директен  притисок на САД за либискиот водач Моамер ел-Гадафи да ја напушти власта и да запре со оруженото задушување на бунтот против неговиот режим, највисоките државни функционери во Вашингтон не се многу расположени за почнување нови воени операции, бидејќи се уште се чувствува големиот товар од трошоците за војните во Авганистан и Ирак. Американскиот министер Роберт Гејтс во средата на сослушувањето пред Конгресот рече дека вопоставувањето зона за забранети летови над Либија, претпоставува прво напад со кој ќе се неутрализираат против-авионските одбранбени системи на либиската армија. „Да го наречеме тоа со вистинското име. “Нон-флај“ зоната почнува со напади врз Либија за да се уништи нејзината против-авионска одбрана…, и тогаш може да се лета наоколу, негрижејќи се дека нашите момчиња ќе бидат урнати“, изјави Гејтс пред когресната комисија. Гејтс истакна дека зоната за забранети летови за Либија „исто така бара повеќе авиони отколку што има на еден носач на авиони, бидејќи тоа е голема операција во голема земја“. Американската државна секретарка Хилари Клинтон, пак, пред Комисијата за надворешна политка на Сенатот во средата изјави дека е долг патот до решението за воспоставување зона за забранети летови над Либија.  Органзиацијата на Арапската лига исто така во средата соопшти дека ќе ја разгледа поддршката за прогласување зона за забранети летови за да се прекине нападот на режимот на Гадафи врз бунтовниците, но отфрли каква и да е поддршка за директна странска воена интервенција.САД во Црвеното Море го имаат носачот на авиони „USS Enterprise“ со околу 70 авиони, но од Пентагон официјално потврдија дека тој не е на пат за Средоземјето. Вашингтон е загрижен дека Либија ќе навлезе во општ хаос и ќе стане уште еден бастион за Ал Каеда, како што е Сомалија, иако засега САД немаат такви очекувања. Тоа го потврди и Хилари Клинтон којашто рече – „Една од нашите најголеми грижи е дека Либија ќе потоне во хаос и ќе стане гигантска Сомалија. Тоа не е нешто што засега го гледаме на хоризонтот, но многу од активистите на Ал Каеда во Авганистан и во Ирак дојдоа од Либаија, и тоа токму од источна Либија која сега е таканаречената слободна зона на Либија“:Силите лојални на полковникот Моамер ел-Гадафи во средата почнаа против-афанзива кон пристаништето Брега, источно од престолнината Триполи,  каде што се наоѓа голема рафинерија, со употреба на авијацијата којашто ги бомбардираше позициите на бунтовниците. Минатата седмица силите на Гадафи беа концентрирани на напади во западниот дел од земјата, настојувајќи да го засилат своето главно упориште Триполи и настојувајќи да ги заземат блиските градчиња кои беа во рацете на бунтовниците. Нападот врз Брега претставуваше големо изненадување, во кој силите на Гадафи прво во средата наутро ги заземаа нафтените постројки а потоа во контра-нападот на бунтовничките милиции беа притеснети кон универзитетксиот кампус од каде даваа жесток отпор, се додека доцна вечерта силите од 200-ини лојалисти не се повлекле, јавија во четвртокот наутро арапските телевизии.Во главниот град Триполи, Гадафи одржа уште еден говор во кој најави битка до последниот човек и предупреди дека илјадници Либијци ќе загинат доколку силите на САД и на НАТО интервенираат во внатрешнтие судири.Светската програма за храна (WFP) при Обединетите нации, ја активираше програмата во вредност од 38,7 милиони долари помош во храна за 2,7 милиони луѓе кои се просто заробени од судирите во Либија, додека светсктие органзиации настојуваат да ги ублажат последиците од бегалската криза на либиските граници со Египет и Тунис. WFP соопшти дека итните пратки со храна се упатени на либиско-туниската граница кон која се движат десетици илјади луѓе кои настојуваат да побегнат од Либија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Папата: Средбата со исламскиот водач беше мевлем за душа

Објавено пред

Папата Франциско се врати во Ватикан по историското тридневно патување во Ирак. Тој пред новинарите изјави дека неговата средба со големиот шиитски ајатолах Али Систани била мевлем за душата.

Папата, голем поборник за директен разговор со претставници на исламот, го опиша состанокот со Систани како разговор во четири очи со скромен и мудар човек во чија близина се чувствува почестен.

„Тој никогаш не станува да поздрави посетител, но стана двапати да ме поздрави мене“, им рече папата на новинарите во авионот на пат кон Рим.

„Верувам дека ова е универзална порака“, додаде папата.

Ајатолахот Систани е највисокиот водач на шиитите, втората гранка на исламот, која е мнозинство во Ирак.

Папата нагласи дека ќе има и други чекори во дијалогот со муслиманите. Тој ги отфрли критиките на сметка на неговите потези.

„Некои критичари велат дека папата не е храбар, тој не е свесен дека прави чекори надвор од католичката доктрина и дека е на чекор од ерес. Овие одлуки се донесуваат преку молитва, во дијалог и барање совет. Тоа е размислување, не каприц“, заклучи тој.

Прикажи повеќе...

Регион

Внукот на Тито осуден на затворска казна во Белград

Објавено пред

Едвард Броз (70), еден од внуците на поранешниот претседател на СФРЈ, Јосип Броз Тито, е осуден во отсуство во Високиот суд во Белград на осум месеци затвор, објави „Танјуг“.

Тој е осуден за сообраќајна несреќа во 1992 година, во која загина негов пријател.

Едвард Броз е осуден во отсуство бидејќи тој е во бегство од 2008 година и наводно живее во Загреб.

Тој побегна во Хрватска веднаш по несреќата во Земун, но беше уапсен 16 години подоцна на 21 јануари 2008 година на граничниот премин Батровци кога се обиде да влезе во Србија.

По три дена, тој беше ослободен да се брани од слобода, но му беше одземен пасошот и му беше наредено да се јавува во полиција на 15 дена.

На крајот на март 2008 година Броз се појави на почетокот на судењето пред Високиот суд во Белград и ги презентира одбраната и каењето за смртта на својот пријател, но тој повторно избега.

Поточно, тој не се појави на рочиштата во мај, јуни и во септември 2008 година, па судот издаде меѓународна потерница за него во октомври истата година.

Случајот беше одложен во Високиот суд во Белград, но судењето почна во негово отсуство на почетокот на минатата година.

(Фото: „Танјуг“)

Прикажи повеќе...

Европа

Бразилскиот вид на вирусот потврден и во Австрија

Објавено пред

Првиот случај на инфекција со бразилскиот вид на коронавирусот е потврден во австриската прокраина Салцбург.

Сомнежот се појавил на 23 февруари, кога примерокот бил испратен на секвенционирање, што покажало дека станува збор за бразилски вид.

По британскиот и јужноафриканскиот вид на вирусот, бразилскиот вид е третата мутација потврдена на австриско тло.

Видот наречен B.1.1.28 најпрво беше откриен во декември во Бразил, а потоа и кај група патници кои патувале од Бразил за Јапонија.

Првите студии покажуваат дека овој вид е далеку поинфективен од другите.

Бразилскиот сој веќе е откриен во неколку европски земји како Италија и Германија, а денеска го потврди и Словенија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Потврдени 316 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 316 нови случаи на коронавирус, 681 оздравен пациент и 11 починати, соопшти...

Македонија10 часа

Јавно обвинителство: Од „Телеграм“ засега немаме добиено никакви податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет...

Македонија11 час

Грција не ги отвора границите за Македонија, продолжена забраната за патници од трети земји

Грција ја продолжи забраната за пристигнување патници од околните земји по воздушен, копнен и морски пат, а тоа правило важи...

Македонија11 час

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа11 час

Европската агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет11 час

Меган Маркл: Сакав да се самоубијам, а не смеев да побарам помош

Во интервјуто кое се емитуваше на „CBS“, војвотката од Сасекс, Меган Маркл изјави дека имала суицидни мисли додека била бремена....

Свет13 часа

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Забава14 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија15 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет1 ден

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет1 ден

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија1 ден

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија1 ден

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа1 ден

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет1 ден

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија1 ден

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија1 ден

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија1 ден

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа1 ден

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Досие