Контакт

Свет

Напади и експлозии во Бенгази и Триполи

Објавено пред

Либискиот водач Моамер Гадафи испрати вооружени сили во градот Завија за да воспостави контрола над градот, но наишол на отпор од страна на демонстрантите.

Либискиот водач Моамер Гадафи испрати вооружени сили во градот Завија за да воспостави контрола над градот, но наишол на отпор од страна на демонстрантите.

Исто така во две експлозии во магацин за оружје во Бенгази се убиени најмалку 27 лица, а повеќе десетици се ранети, јавуваат светските медиуми.

Арапските сателитски програми, известуваат дека во Завија се пукало од тенкови на станбениот дел од градот.

„Тенкови, оклопни возила, артилерија. Повторно борби и судири какви што не сме виделе ни во Ирак. Мислам дека ова е геноцид“ вели еден од очевидците во Завија за телевизијата „Ал Арабија“.

„Борбите се водат во градот. Пред два часа во градот влегоа 15 оклопни возила и тенк. Се пука од тешка артилерија по сите делови на градот“ вели тој. Слични извештаи објави и „Ал Џезеира“.

Во петок, во близина на Бенгази, упориштето на бунтовниците во источниот дел од Либија, во две последователни експлозии уништен е склад со оружје.

Во нападот, како што соопштуваат официјалните извори, загинаа најмалку 27 лица, додека десетици се ранети.

Сè уште не се познати причините за експлозијата. Поголем дел од жителите сметаат дека не станува збор за напади од страна на воените сили на Гадафи.

Последователните експлозии се случиле, според зборовите на очевидците, во воената база Ал – Раџма југоисточно од Бенгази./крај/хина/фф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Крокодили избегаа од фармa во Јужнoафриканска Република, издадено предупредување

Објавено пред

Непознат број крокодили се на слобода откако избегаа од фарма во Јужнoафриканска Република, соопштија владините агенции за зачувување на биолошката разновидност.

„Младите крокодили, долги од 1,2 до 1,5 метар, избегаа низ жичената ограда недалеку од градот Бонивале во провинцијата Западен Кејп во средата“, изјави Петро ван Рајн, портпаролка на владината агенција за зачувување на биодиверзитетот „Кејп нејчр“, пренесува агенцијата ДПА.

„Кејп нејчр“ ги предупреди жителите да се држат настрана од реката Бри додека не бидат фатени сите крокодили.

„Тие се очигледно многу, многу опасни. Тоа се диви животни иако биле чувани во заробеништво. На луѓето не им е дозволено да им приоѓаат и тие треба да се држат настрана од реката додека сите не бидат фатени “, рече Ван Рајн.

„Кејп Нејчр, заедно со сопственикот на фармата, околните сопственици на земјиште и полицијата, започнаа масовна потрага по крокодилите“, додаде таа.

Досега се пронајдени 27 крокодили, а непознат број сè уште се на слобода.

Прикажи повеќе...

Европа

Макрон нема да го стави Париз под карантин за викенд

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе го поштеди регионот на Париз од карантин за време на викенд, со цел што е можно повеќе да ја задржи отворена француската економија, иако бројот на смртни случаи не опаѓа, пренесува „Ројтерс“.

Два извори блиски до Макрон велат дека премиерот Жан Кастекс денес може да воведе заклучување во северната област Па-де-Кале, како што тоа веќе го стори во француската ривиера, но не и во главниот град и околината, додава „Ројтерс“.

„Ако можеме да го избегнеме карантинот за време на викенд во Париз, ќе го сториме тоа. Секој викенд што го добиваме е важен”, им рече Макрон на министрите.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Хрватска 667 новозаразени со коронавирус, 9 починати

Објавено пред

Националниот штаб за цивилна заштита ги објави денешните податоци за новозаразени лица во Хрватска.

Во последните 24 часа евидентирани се 667 нови случаи на вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е 3.558. Меѓу нив, 740 пациенти се во болница, од кои 69 се на апарати за дишење. Починале 9 лица.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, до денес се забележани вкупно 244.872 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 5,564 починале, 235.750 закрепнале, од кои 422 во последните 24 часа. Во моментов има 14.456 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 1.368.448 лица, од кои 6.965 во последните 24 часа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион3 часа

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија4 часа

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија4 часа

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа4 часа

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест на коронавирус, најави германската канцеларка Ангела Меркел....

Македонија5 часа

56 проценти зголемен бројот на заразени од коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој покажува зголемување на новозабоените од 56 отсто во...

Свет16 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија20 часа

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија21 час

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија22 часа

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија23 часа

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија23 часа

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион1 ден

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион1 ден

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет1 ден

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион1 ден

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет1 ден

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа1 ден

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет1 ден

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија2 дена

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Досие