Контакт

Свет

Тела на 400 до 500 луѓе најдени во јапонската префектура Мијаги

Објавено пред

Телата на 400 до 500 луѓе биле пронајдени во јапонската префектурата Мијаги којашто беше најпогодена од катастрофалниот земјотрес во североисточниот дел на Јапонија во петокот, јавува телевизјата NHK.

Телата на 400 до 500 луѓе биле пронајдени во јапонската префектурата Мијаги којашто беше најпогодена од катастрофалниот земјотрес во североисточниот дел на Јапонија во петокот, јавува телевизјата NHK. Со ова бројката на жртвите од катастрофата по потврдувањето на точниот број на загинати може да надмине илјада. Во моментов, од јапонската влада ја потврдува смртта на 599 луѓе. Во меѓувреме,AFP повикувајќи се на извештаи на локалната полиција објави дека бројката загинати изнесува најмалку 703 луѓе. Во еден од најсилните светски земјотреси во последните неколку години со магнитуда од 8,9 степени по Рихтер кој го погоди крајбрежното подрачје на  префектурата Мијаги, 373 километри североисточно од престолнината Токио кој беше проследен со силно цунами чиј плимен бран достигна и до десет метри во височина. Според јапонската влада, 1.130 лица се повредени а 784 лица. Сепак повеќето медиуми наведуваат дека конечниот број на жртвите на катастрофата може да изнесува повеќе од 1.500 луѓе и стотици исчезнати лица./крај/рн/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Експертите на СЗО против употребата на лекот хидроксихлорокин

Објавено пред

Лекот хидроксихлорокин, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да се користи за да се спречи инфекција со коронавирус и тој не влијае значително на пациентите кои се веќе заразени, предупреди денеска стручната комисија на Светската здравствена организација.

Експертската комисија на СЗО во британското медицинско списание БМJ изјави дека овa антиинфламаторно средство не треба да се користи во борбата против пандемијата и дека не вреди да се истражува во понатамошните студии за можните начини на лекување на Ковид-19, пренесува Ројтерс.

Експертите на СЗО забележуваат дека ова е нивна силна препорака, која се заснова на „многу безбедни докази“ од шест контролирани испитувања со повеќе од 6.000 луѓе, и за оние за кои се знае дека биле изложени на Ковид-19 и за оние кои не се.

Тие додадоа дека оваа дрога повеќе не е приоритет за истражување и дека ресурсите треба да се пренасочат кон евалуација на други лекови, кои ветуваат повеќе.

Трамп рече дека тој самиот користи хидроксихлорокин, дури и откако Американската администрација за храна и лекови објави дека неговата ефикасност и безбедност не се докажани.

Прикажи повеќе...

Свет

Горбачов: Перестројката беше неопходна

Објавено пред

Првиот и последен претседател на Советскиот сојуз, Михаил Горбачов, изјави дека најважната работа во неговиот живот била перестројката и се што е поврзано со неа.

Горбачов, кој денеска наполни 90 години, во интервју за ТАС С, дека е длабоко уверен дека перестројката била неопходна. Тој вели дека знае дека го критикуваат поради „лековерност“.

„ Но, да не им верував на луѓето, народот, перестројката воопшто немаше да започне“ истакнал Горбачов.

Тој додава и дека многумина го критикуивале поради „гласноста“, но дека без неа ништо во земјата не би се променило.

„ Најважното што го постигнавме во земјата е дека луѓето стекнаа слобода, ставија точка на тоталитарен систем“ нагласи Горбачов.

Тој рече дека на надворешнополитичката сцена најважно било крајот на студената војна и радилано намалување на нуклеарното оружје.

Прикажи повеќе...

Свет

Ослободени стотина киднапирани нигериски ученички

Објавено пред

Вооружени напаѓачи ослободија киднапирани девојчиња од средно училиште во северозападната нигериска држава Замфари.

Вооружена банда во петокот киднапира 317 девојчиња од државното средно училиште Јангебе.

„ Фала му на Алах! Драго ми е што објавувам дека киднапираните студенти од Јангебе се ослободени од заробеништво”, напиша на Твитер гувернерот на Замфари, Бело Матавале.

Гувернерот не прецизираше колку девојчиња се ослободени, сепак, агенцијата Франс Прес пишува дека сите девојки биле ослободени.

Училиштата станаа мета на вооружени групи за масовно киднапирање за откуп.

Ваквите киднапирања во Нигерија први ги изврши џихадистичката група Боко Харам, а подоцна и огранок на Исламската држава во Западна Африка. Сега другите криминални групи ја користат својата тактика.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет17 минути

Експертите на СЗО против употребата на лекот хидроксихлорокин

Лекот хидроксихлорокин, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Регион1 час

Србија денеска ќе ѝ донира 100.000 дози вакцини на Босна и Херцеговина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска на аеродромот во Сараево ќе го предаде контингентот вакцини на компанијата „Астразенека“, што Србија...

Свет1 час

Шок бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активираше шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет13 часа

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет13 часа

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа16 часа

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет16 часа

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија18 часа

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија19 часа

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија20 часа

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион22 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија23 часа

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа23 часа

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет24 часа

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ1 ден

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет1 ден

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија1 ден

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет1 ден

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион2 дена

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија2 дена

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Досие