Контакт

Свет

Гадафи: Берлускони ме предаде, Саркози е ментално пореметен

Објавено пред

Либискиот лидер, Моамер Гадафи во интервју за италијанскиот весник Il Giornale изјави дека е предаден од неговите поранешни европски сојузници, како што е италијанскиот премиер Силвио Берлускони, и нагласи дека сериозно се загрозени деловните врски помеѓу Европа и Либија

Полковникот Моамер ел-Гадафи во интервјуто го отфрли барањето на западните сили, над Либија да биде воведена зона забранета за летови. Гадафи рече дека францускиот претседател, Николас Саркози, чија земја прва официјално го призна Националниот совет на опозицијата, има „ментално пореметување“. Одговарајќи на прашањето за односот со донеодамна неговиот најдобар пријател, италијанскиот премиер Силвио Берлускони, тој рече: „Чувствувам дека сум предаден, навистина не знам што да мислам за него“.Европската унија на минатонеделниот самит му воведе санкции на Триполи. Пред либиското востание врските помеѓу Унијата и Либија беа мошне цврсти, тоа особено се однесува на Италија која разви одлични деловни врски со својата некогашна колонија.Гадафи во интервјуто уште еднаш повтори дека неговата влада се бори против исламскиот екстремизам, кој би можел да предизвика сериозни немири во регионот.Гадафи се закани дека во случај на воена интервенција на западните сили, тој ќе се обедини со радикалните исламисти и ќе прогласи џихад.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Нов напад на бунтовниците во Нигерија, убиени 36 лица

Објавено пред

Во два одделни напади во сојузните држави Кадуна и Кацин во северна Нигерија, загинаа 36 лица, пренесува Ројтерс врз основа на изјави на официјални лица.

Агенцијата наведува дека серијата напади на вооружените бунтовници во оваа земја продолжиле и вчера, а неколку лица биле ранети.

Напаѓачите палеле куќи и протерувале луѓе само еден ден по џихадистичкиот напад во североисточната држава Борно, кога најмалку 16 лица загинаа, а десетици беа повредени.

Минатата недела неидентификувани вооружени лица убија ученик во напад на интернат во нигериската северо-централна држава Нигер и киднапираа 42 лица, од кои 27 ученици.

Прикажи повеќе...

Европа

Курц бара од ЕУ воведување на европски пасош за вакцинација

Објавено пред

Австрискиот канцелар Себастијан Курц бара од ЕУ воведување на европски пасош за вакцинација и се заканува дека доколку не биде усвоен, Австрија ќе најде начин да воспостави слобода на движење и патувања.

Израел веќе има таков пасош и, како што рече, сакаат да go воведат и некои други европски земји. Овој пасош треба повторно да овозможи нормален живот.

Во пресрет на денешниот Самит на ЕУ, Курц се стави на чело на оние кои ја поддржуваат идејата за воведување пасош за вакцинација.

„Ние сакаме да се вратиме во нормала и максимална слобода што е можно поскоро. Сè додека има пандемија и вирус, тоа е можно само ако имаме мерки за заштита, без разлика дали преку вакцинација или тестови”, истакна Курц во изјавата за новинарите.

Тој посочи дека поради тоа е потребен европски пасош за вакцинација, што ќе овозможи слободно патување, а со тоа и одмор.

Курц најави дека ќе преземе иницијатива на Самитот на ЕУ и додаде дека има многу сојузници, пред сè туристички земји како Грција, Кипар или Малта, но и балтичките држави, Шпанија, Хрватска и Словачка сакаат ваков сертификат за вакцинација. Од друга страна, Германија, Белгија и Холандија, како и Франција, не сакаат брзи одлуки во врска со тоа.

Сепак, Курц гледа шанса да постигне европски договор. Доколку тоа не се случи, Австрија, вели тој, самостојно ќе обезбеди слобода на движење и патувања.

Според него, со бројни билатерални договори, но само со оние земји што го сакаат тоа. Ќе ни треба пасош за вакцинација до летото, подвлекува Курц.

Прикажи повеќе...

Свет

Мадуро: Господа од ЕУ, нема да се согласиме на компромис и дијалог

Објавено пред

Каракас никогаш повеќе нема да се согласи на компромиси или дијалог со ЕУ, доколку Унијата не ја промени својата политика за санкции, рече претседателот на Венецуела, Николас Мадуро.

Тој потсети дека ЕУ воведе санкции против опозицијата која учествуваше на изборите, против судството и вооружените сили.

„Тие се мешаат во внатрешните работи и тогаш што очекуваат? Дека ќе им се заблагодариме што не нападнаа? Не. Баравме дијалог и беа преземени важни чекори за обновување на дијалогот. Но, на тој начин – не – или ќе ја смените позицијата, или никогаш повеќе нема да има договор и дијалог со вас господа од Европската унија. Да знаете дека Венецуела знае како да одговори на заканите, без разлика од каде доаѓаат“, Заклучи Мадуро.

Претходно, ЕУ го прошири списокот со санкции за Венецуела со високи воени претставници, членови на Националниот изборен совет и член на новиот парламент.

Новите санкции беа воведени „заради нивната улога во акциите и решенијата што ја поткопуваат демократијата и владеењето на правото во земјата, како и за сериозни повреди на човековите права“.

Како одговор, Венецуела го прогласи шефот на дипломатската мисија на ЕУ во земјата за персона нон грата и и даде 72 часа да ја напушти земјата.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа9 минути

Курц бара од ЕУ воведување на европски пасош за вакцинација

Австрискиот канцелар Себастијан Курц бара од ЕУ воведување на европски пасош за вакцинација и се заканува дека доколку не биде...

Регион33 минути

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја земавте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше Астразенека за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа12 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија17 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија19 часа

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ22 часа

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет22 часа

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија23 часа

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија24 часа

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет1 ден

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија2 дена

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Македонија2 дена

Мијалков се појави во Обвинителството, тврди дека бил во изолација

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, по два дена, попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал во Скопје за...

Македонија2 дена

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд. Тој по...

Македонија2 дена

Мицкоски: Бегството на Мијалков беше договорено, време е за техничка влада

Дадовме 24 часа вашата истрага да даде резултат, ама договорено беше бегството на Мијалков, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Досие