Контакт

Свет

Земјотресот во Јапонија измести полуостров за пет метри, и нов земјотрес

Објавено пред

Полуостровот Осика североисточно од главниот јапонски остров Хоншу, од катастрофалниот земјотрес од 11-ти март се поместил за 5,3 метри во југо-источна насока и пропаднал за 1,2 метри, пренесува јапонската агенција Kyodo повикувајќи се на националниот Институт за географија

Поместувањето на полуостровот, кој административно влегува во составот на префектурата Мијаги, претставува најзначајното поместување на земјината кора во целата историја на проучувањата то ги врши јапонскиот Институт за географија. Досега најголемото поместување на земјината кора од 4,4 метри беше измерено југоисточно, во близина на градот Минамисома, исто така во префектурата Мијаги. Движењето на земјината кора продолжува и по земјотресот. Една седмица по ударот на стихијата за 25 центиметри се измести кората под градот Јамада во префектурата Јамада, а за 17 центиметри под градот Теси во истата префектура. Агенцијата јавува и за уште еден земјотрес во саботата попладне по локално време. Овојпат потресот бил со магнитуда 6,1 по рихтер и го погодил северо-источниот дел на Јапонија, потврдиле јапонскита сеизмолози. Претходно, два земјотреса со магнитуди од а 5,4 и 5,9 степени по Рихтер случил во раните утрински часови во саботата ко го погодија источниот јапонски остров Хоншу.Потреси се регистрирани во 10,27 и 11:23 по локално време (02.27 и 03,23 по македонско време) во регионот на источното крајбрежје на јапонскиот остров Хоншу. Фокусите на земјотресите биле на длабочина од девет километри и од 24 километри. Предупредување за опасност од цунами не е издадено.Земјотреси со магнитуда од 6 и повеќе се сметаат за силни и можат да предизвикаат значителна штета и жртви, велат сеизмолозите.Земјотресот е регистриран во префектурата Ибараки, североисточно од Токио. Засега не е издадено предупредување за опасност од цунами. Исто така, оперативни информации за можни оштетувања не се јавени. Според Reuters, во јапонската престолнина Токио за време на последниот саботен  земјотрес, биле забележани само затесување на зградите.Повеќе од 260 земјотреси со јачина од 5,0 и повеќе степени по Рихтер се регистрирани во текот на минатата седмица во областа на источниот брег на Јапонија, пренесе во петокот јапонската агенција Kyodo повикувјаќи се на Јапонската метеоролошка агенција. Според управата на агенцијата, од минатиот петок во близина на јапонскиот источен брег се регистрирани 262 земјотреси. Оваа бројка е рекордна и е за 2,5 пати повисока од фреквенцијата на потреси регистрирани по земјотресот со магнитуда од 8,2 степени кој се случи во 1994 г. во близина на источниот брег на островот Хокаидо. Како што јавува агенцијата Кyodo, јапонските метеоролозите велат дека веројатноста за повторна појава на последователни потреси со јачина над пет поени на 7-точка na јапонскaтаи скала е намалена во текот на изминатите три дена, од 40 на 30 отсто.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Меркел: Вакцините на „Астразенека“ се безбедни, но јас нема да се вакцинирам со неа

Објавено пред

Во интервју за „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, германската канцеларка Ангела Меркел призна дека луѓето ја одбиваат вакцината на „Астразенека“ затоа што се загрижени за ефективноста и безбедноста на вакцината, што пак е последица на лошиот публицитет.

„Има проблем со прифаќањето на вакцината на ‘Астразенека’. Тоа е сигурна вакцина, безбедна и ефикасна. Одобрена од ЕМА, а во Германија се препорачува за лица под 65 години. Сите релевантни органи ни велат дека ова е вакцина на која можеме да и веруваме. Во време кога нема доволно вакцини, не можеме да избереме со што ќе се вакцинираме“, рече Меркел во едно интервју.

На прашањето дали самата ќе биде вакцинирана со „АстраЗенека“, Меркел одговори: „Имам 66 години и не спаѓам во групата на која и беше препорачано да се вакцинира со ‘Астразенека’“.

Прикажи повеќе...

Европа

Голема полициска акција во Германија, уапсени десничари поврзани со трговија со дрога

Објавено пред

Германската полиција утрово изврши неколку претреси и уапси осум лица поврзани со крајно десничарска мрежа осомничена за трговија со дрога и перење пари.

Повеќе од 500 полицајци, вклучително и припадници на специјални единици, извршиле претрес во 27 станови и продавници во повеќе германски држави, јавува германската агенција ДПА.

Уапсените се на возраст меѓу 24 и 55 години, соопшти полицијата, додавајќи дека сè уште трагаат по докази како што се луксузни автомобили.

Осомничените се поврзани со две различни неонацистички групи кои наводно се одговорни за трговија со дрога, а исто така се вклучени во нелегална трговија со оружје.

Прикажи повеќе...

Европа

Орбан: Очекуваме драстично зголемување на бројот на заразени, можно е заострување на ограничувањата

Објавено пред

Унгарската влада го разгледува заострувањето на одредени ограничувања во врска со коронавирусот, бидејќи се очекува драстично зголемување на бројот на заразени во следните две недели, изјави премиерот Виктор Орбан.

Орбан за државното радио изјави дека сите 2,5 до 2,6 милиони Унгарци кои досега се пријавиле за вакцинација против Ковид-19 ќе добијат најмалку една доза до Велигден на почетокот на април.

Премиерот рече дека се надева дека вакцината ќе ја прими вакцината на кинески „Синофарм“ на почетокот на следната недела.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ /„Астразенека“...

Македонија1 час

Мијалков со силно полициско обезбедување пристигна во судот

Сашо Мијалков со засилено полициско обезбедување е спроведен во кривичниот суд во Скопје, каде што треба да биде соопштена пресудата...

Свет2 часа

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Свет2 часа

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство....

Свет3 часа

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели...

Македонија3 часа

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет14 часа

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија17 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија18 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија19 часа

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија1 ден

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија1 ден

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија1 ден

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија1 ден

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа1 ден

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион1 ден

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа2 дена

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија2 дена

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија2 дена

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ2 дена

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Досие