Контакт

Свет

Над 30 нови земјотреси во Јапонија

Објавено пред

Повеќе од 30 последователни потреси со магнитуди меѓу 4,5 и 6,6 степени биле регистрирани денеска во североисточниот и источниот дел на Јапонија, објави интернет страницата на Американската Геолошка служба. (USGS)

Повеќе од 30 последователни потреси со магнитуди меѓу 4,5 и 6,6 степени биле регистрирани денеска во североисточниот и источниот дел на Јапонија, објави интернет страницата на Американската Геолошка служба. (USGS)

 

Најсилните земјотреси биле регистрирани во попладневните часови.

 

Првиот силен земјотрес со магнитуда од 6,6 по Рихтер се случил во 16.18 по локално време. Епицентарот е лоциран на 312 километри источно од градот Фукушима во истоимената префектура и 415 километри североисточно од главниот јапонски град Токио, на длабочина од 26,5 километри.

 

Околу два часа подоцна, во 18,19 часот по локално време, во истата област бил регистриран нов потрес со магнитуда од 6,4 степени. Епицентарот е лоциран на 131 километри југоисточно од Фукушима и 264 километри североисточно од Токио, на длабочина од 27 километри.

 

Третиот денешен силен земјотрес од 6,6 степени по Рихтер се случил  во 18,44 по локално време. Епицентарот на овој земјотрес бил  на 179 километри југоисточно од градот Хатинохе, на длабочина од 15,5 километри.

 

После тоа, метеоролозите регистрирале околу 20 земјотреси со магнитуди од 4,5 до 5,9 степени по Рихтер. Повеќето од нив се случиле во префектурите Ибате, Мијаги и Фукушима. Според јапонската телевизија NHK, афтершоковите биле почувствувани и во префектурата Тиба, како и во самиот град Токио.

 

И покрај бројноста и силината на подземните удари, предупредувања за опасност од цунами не е објавена.

 

Земјотрес со јачина од 9.0 степени по Рихтер ја погоди Јапонија на 11-ти март предизвикувајќи големо цунами чија височина достигнуваше и до десет метри. Според последните податоци, бројот загинати и исчезнати во природната катастрофа наближува кон бројката од 23 илјади настрадани. Според јапонската полиција, досега се потврдени 9.199 жртви.

 

Во последниве неколку дена, во источниот дел на Јапонија има серија последователни потреси – речиси секој ден се регистрираат најмалку по 20 земјотреси чиишто магнитуди се движат до пет степени по Рихтер./крај/нхк/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Мицотакис: Целта е во 2021 година да достигнеме 50 проценти од туризмот во 2019 година

Објавено пред

Во разговор за германски „Ѕидојче цајтунг“, премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис, изрази очекувања дека туристичката сезона во 2021 година ќе биде многу подобра од минатата година и дека се надева дека до мај сите граѓани над 60 години, како и оние со придружни болести ќе бидат вакцинирани против Ковид-19, пренесува АНА.

„Нашата цел е да достигнеме најмалку 50 проценти од нивото во 2019 година“, истакна грчкиот премиер за време на интервјуто, наведува агенцијата.

АНА пренесува дека Мицотакис изразил уверување за германските весници дека кампањата за имунизација во Грција, наречена операција „Слобода“, ќе обезбеди сите граѓани на возраст над 60 години, како и сите со основни болести да бидат вакцинирани до мај.

„Ѕидојче цајтунг“ оцени дека грчкиот премиер се обидува да го олесни патувањето во Европската Унија и особено ја истакна иницијативата на Мицотакис за воведување на стандарден сертификат за вакцинација за патувања во рамките на ЕУ, според агенцијата.

Прикажи повеќе...

Регион

СЗО и Европската комисија работат на донацијата на вакцини за Балканот

Објавено пред

Светската здравствена организација работи со Европската комисија за координирање на донациите на вакцини против коронавирус за другите земји на континентот, изјави денеска директорот на Канцеларијата на СЗО за Европа, Ханс Клуге.

На прашање за дозите за земјите на Балканот, Клуге на прес-конференцијата рече: „Ние тесно соработуваме со Европската комисија на сите нивоа, по прашањето на донациите“, пренесува „Ројтерс“.

Тој додаде дека Австрија ќе ги координира тие донации.

Прикажи повеќе...

Европа

СЗО: Секој 10-ти пациент има симптоми на коронавирусот и по три месеци

Објавено пред

Канцеларијата на Светската здравствена организација за Европа денес објави дека секој десетти пациент заразен со коронавирус има симптоми на болеста дури и три месеци по инфекцијата.

Директорот на Канцеларијата на СЗО за Европа, Ханс Клуге, рече дека т.н. „продолжен Ковид“ останува непознат, но дека проблемот е реален и значаен.

Светската здравствена организација апелира до политичките актери да направат повеќе за да обрнат внимание и да го лекуваат долгорочниот ковид, што се манифестира, меѓу другото, со силен замор, болка во градите, срцеви проблеми, главоболки, заборавеност, депресија, губење мирис, дијареја и кивање, пренесуваат светските агенции.

Клуге во изјава истакна дека достапните податоци покажуваат дека секое четврто лице заразено со коронавирусот има симптоми дури и еден месец откако добило позитивен тест, додека секое десетто лице има симптоми дури и по 12 недели.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија3 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија3 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија4 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа4 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион5 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа16 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија22 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија24 часа

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ1 ден

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет1 ден

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Досие