Контакт

Свет

Загинатите руски нуклеарни експерти помагале во програмата на Иран

Објавено пред

Петмината руски нуклеарни експерти, кои загинаа во авионската несреќа во северна Русија во вторникот помагале во дизајнирањето на една од иранските нуклеарни постројки, објавува израелскиот весник Haaretz, повикувајќи се на руски безбедносни извори

Групата експерти, составена од врвните дизајнери во оваа област Сергеј Рижов, Генадиј Банок, Николај Трунов и врвниот руски експерт за нуклеарна технологија, Андреј Трофимов, работеле на иранската нуклеарна постројка Бушер, откако изградбата на истата Русите ја преземаа од германската компанија SiemensЕкспертите биле вработени фабриката „Хидропрес“, која е дел од руската државна корпорација за нуклеарна технологија „Росатом“ и еден од главните претприемачи за изградбата на Бушер. Тие биле задолжени да ја комплетираат изградбата на постројката и да се осигураат дека ќе може да преживее силен земјотрес. Според изворите од руските безбедносни агенции, на кои се повикува весникот, загубата на експертите е голем удар за руската нуклеарна индустрија. Изворите велат и дека, иако иранските нуклеарни научници и претходно биле дел од необјаснети инциденти и авионски несреќи, сепак, официјално, државата не се сомнева дека се работи за наместен случај. Истрагата како причина за несреќата крај северниот руски град Петрозаводск, во која загинаа 44 патници, наведува човечка грешка или технички недостатоциРано утрото во вторник во авион од типот „Туполев 134“ на руската авио-компанија „РусЕр“ кој полетал од руската престолнина Москва се урна близу аеродромот „Бесовец“ близу Петрозаводск каде што требаше да слета. Од вкупно 52 патници и членови на екипажот, загинаа 44 лица, меѓу кои и седум деца.На списокот на загинатите што набрзо по несреќата го објави руското министерство за итни состојби, се и директорот и генерален конструктор на атомската компанија „Гидропрес“, Сергеј Рижков, главниот конструктор на компанијата Николај Трунов и заменикот директор Николај Банок. Исто така, во несреќата животот го загубија  и началникот на управата на „Атоменергомаш“, Валериј Лјалин и главниот технолог на ОКБМ, Андреј Трофимов. Според изворот на агенцијата, сите тие патувале на состанокот кој требало да се одржи денеска во локалната компанија „Петрозаводсмаш“.Компанијата „Гидорпрес“ (Hydropress) којашто влегува со составот на нуклеарниот холдинг „Атоменергопром“е основана 28 Јануари 1946 година. Последните години оваа компанија врши комплексни инженерски, компјутерската и теоретски, експериментални – истражување и производство на реактори за нуклеарни централи.Компанијата „Атоменергомаш“е основана во 2006 година во рамките на руската државна корпорација „Росатом“. Холдинг компанијата вклучува повеќе од 20 електроенергетски инженеринг компании, вклучувајќи и шест производствени погони, истражувачки институти, инженеринг, компании за изградба и инсталација.Отвореното акционерско друштво „Експериментално конструкторско биро за машински системи“ во рамките на државната корпорација „Росатом“ е најголемиот научно- истражувачки центар за производство на нуклеарно инженерство којшто располага со повеќе-профилни конструкторски тимови, сопствено истражување, експериментална и производствена база. Научните и индустриските потенцијали на компанијата и’ овозможија да врши целосна изградба на рани видови реакторски постројки и опрема за нив.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Во САД повторно над 50.000 новозаболени од Ковид-19

Објавено пред

САД се на прво место во светот  по бројот на заразени и починати од коронавирус, а веќе трет ден по ред пријавуваат повеќе од 50.000 нови случаи на коронавирус.

Според веб-страницата на Ворлдметерс, 2.890.588 луѓе се заразени во САД, а од коронавирусот починале 132.101 лица.

САД во петокот пријавиле најмалку 51.842 нови случаи, покажуваат податоците на универзитетот Џон Хопкинс. Калифорнија, Аризона, Тексас и Флорида објавија рекорден број нови случаи на инфекција неделава. Флорида во петокот пријави скоро 9.500 нови случаи на коронавирус, а Тексас 7.555.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Девојката на Трамп Јуниор позитивна на коронавирус

Објавено пред

Кимберли Гилфојл, девојката на синот на американскиот претседател Доналд Трамп е позитивна на коронавирус.  Според „Гардијан“, Доналд Трамп Јуниор е негативен на вирусот.

САД се на прво место во светот  по бројот на заразени и починати од коронавирус, а веќе трет ден по ред пријавуваат повеќе од 50.000 нови случаи на коронавирус.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Поплави во Москва, вода на улиците до колена

Објавено пред

Москва и московскиот регион беа погодени од пороен дожд, што го отежна сообраќајот, како во центарот на градот, така и во околните градови, јавува ТВ Звезда.

Корисниците на социјалните мрежи објавуваат видеа од Москва на кои се прикажани поплавени патишта, автомобили кои пливаат во вода и граѓани кои се обидуваат да се пробијат до своите домови газејќи низ вода до колена.

Жителите на Москва предупредуваат дека неколку улици во градот се претвориле во реки, што го отежнува сообраќајот, додека двете метро станици сега се „водопади“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Заев: САД се нашиот најголем партнер во градењето на стабилна, демократска држава

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, испрати честитка по повод 4 јули, Денот на независноста на Соединетите Американски Држави. Во честитката...

Свет2 часа

Осумгодишно момче убиено во пукање во САД

Осумгодишно момче загина, а тројца други се повредени во пукање во трговски центар во Алабама, објави АП. Полицијата сè уште...

Свет2 часа

Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19, привичните тестови се успешни

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што...

Свет3 часа

За коронавирус тестирани 10 милиони луѓе во Кина

Градските власти во Пекинг објавија дека 10,4 милиони луѓе, или околу половина од жителите на кинеската престолнина,се тестирани за присуство...

Свет3 часа

Четири лица загинаа, а 97 се повредени во експлозијата во Турција

Четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени при експлозијата во фабрика за пиротехника во Турција. Фабриката е...

Свет3 часа

Првите резултати од лекот против Ковид-19 се очекуваат за две недели

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да...

Регион14 часа

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во...

Свет15 часа

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство,...

Свет16 часа

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на...

Топ19 часа

Во Охридското Езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското Езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело на плажа на кејот Македонија. На местото...

Македонија20 часа

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа21 час

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија22 часа

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ23 часа

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет23 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија24 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет1 ден

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија1 ден

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија1 ден

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион1 ден

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Досие