Контакт

Свет

Двајца Бразилци хоспитализирани под сомнение за Е.коли

Објавено пред

Двајца жители на градот на Кампинас во бразилската сојузна држава Сао Паоло се хоспитализирани поради сомнение дека се заразени со опасната бактерија ешерихија коли од која досега починаа 43 луѓе, од кои 41 во Германија и две лица во Шведска

Според  Секретаријатот за здравство на Сао Паоло.двајцата заболени непосредно пред приемот во болницата се вратиле од Германија каде што кај првиот била регистрирана  опасната цревна инфекција. Врз пациентите беле направени потребните бактериолошки испитувања од резултатите ќе бидат познати во следните неколку дена.Бразилското министерство за здравство излезе со соопштение во кое бара патниците во Европа и САД, како мерка на претпазливост да се воздржат од јадење суров зеленчук и производи од животинско потекло. Според властите, во оваа фаза е исклучена појава на заразата во Бразил.Појавата на цревната инфекција првично беше регистрирана во северниот дел на Германија. ПРвично се претпоставуваче дека причинител за појавата на опасната бактерија се краставици од Шпанија, но оваа претпоставка не беше потврдена. Потоа експертите соопштија дека изворот на инфекцијата може да биде фарма во Долна Саксонија, која ги снабдува пазарите во земјата со соја и друг зрнест зеленчук.Во почетокот на јуни, експертите на Европскиот центар за контрола на болести и превенција објавија дека причината за болеста е реткиот вирус на ешерихија коли  припаѓа на серотиповите (варијација на подвидови бактерии или вируси) –  0104: H4. Мутираната бактерија  поради што луѓе умираат во Германија, не беше претходно позната, а таа е отпорна на многу антибиотици.Бактеријата ешерихија коли е често присутна во стомакот на човекот и топлокрвните животни.  Повеќето од нејзините видови се безопасни, но некои видови, како што EHEC, може да предизвика сериозни симптоми. Симптомите на болести предизвикани од EHEC се  крвава дијареа, треска и повраќање. Повеќето пациенти се опоравуваат во рок од десет дена, но кај мал број пациенти (деца и постари лица), болеста може да земе тешка форма којашто може да го загрози животот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Калифорнија ги враќа рестриктивните мерки

Објавено пред

Најнаселената американска сојузна држава Калифорнија повторно воведе рестрикции поради зголемениот број случаи на коронавирус во САД и внатре во нејзините граници.

Гувернерот Гевин Њусам нареди затворање на рестораните, баровите, кафулињата, зоолошките градини, музеите, а во најпогодените окрузи затворени се и црквите, теретаните и фризерските салони.

Њусам одлучи да ги врати рекстрикциите откако во државата, во која живеат 40 милиони жители, во последните две недели дошло до пораст на бројот на новзболени за 20 отсто, пренесува Би-би-си.

Строгите мерки во Калифорнија беа ублажени во мај, па повторно во јуни. Потврдени се повеќе од 300.000 случаи на коронавирус и повеќе од 7.000 починати.

Прикажи повеќе...

Свет

Болсонарo го касна ној, бразилскиот претседател ја криеше болката под маска

Објавено пред

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро беше повреден откако беше каснат од нандуи, американски ној додека се обидувал да го нахрани.

Болсонаро, кој заболе од коронавирус, сакал да го прекрати времето шетајќи со маска околу својата претседателска палата.

Патем тој се обидел да ги нахрани животните што ги има на имотот, но неговото дружење со големата птица не поминало добро.

Додека тој се обидувал да ја нахрани, нојот го каснал поради што Болсонаро отскокнал, а потоа ја мрдал раката со болен израз на лицето.

Прикажи повеќе...

Свет

Откажан маратонот во Чикаго

Објавено пред

Маратонот во Чикаго, кој беше закажан за 11 октомври, е откажан поради пандемија на коронавирус, објавија организаторите.

Маратонот во тој град обично собира околу 45.000 спортисти и повеќе од милион гледачи, така што организаторите проценија дека ваков голем настан е огромен ризик за време на пандемијата.

Според најновите бројки, 55.184 случаи на коронавирус се потврдени во Чикаго, додека 2.682 лица починале.Ова е последен во низата најголеми светски маратони кои се откажани поради пандемија на коронавирус. Претходно, маратоните во Њујорк и Бостон беа откажани.

Лондонскиот маратон, кој требаше да се одржи во април, е поместен за 4 октомври.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија21 минута

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет52 минути

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа59 минути

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион1 час

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател Хашим Тачи по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија13 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија14 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија14 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија17 часа

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ17 часа

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија17 часа

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија18 часа

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет21 час

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа22 часа

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ23 часа

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ23 часа

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија23 часа

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Регион24 часа

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Регион24 часа

Од денеска во Хрватска задолжително е носење маска

Од денеска во Хрватска е задолжително носењето маска во продавниците. Маски, исто така, ќе мора да носат и вработените во...

Свет1 ден

(Видео) Експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар што избувнал на американски брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми...

Досие