Контакт

Свет

Почнаа претседателските избори во Русија

Објавено пред

Русите во неделата (по локално врем) почнаа да гласаат на претседателските избори на коишто фаворит е актуелниот премиер Владимир Путин кој има намера да се врати на претседателската функција со нов шестгодишен мандат,

Русите во неделата (по локално врем) почнаа да гласаат на претседателските избори на коишто фаворит е актуелниот премиер Владимир Путин кој има намера да се врати на претседателската функција со нов шестгодишен мандат, традиоционално со отворањето на избирачките места во саботата навечер на далечниот руски исток. „Избирачките места се отворени на време, сѐ тече според планот“, изјави за AFP Оксана Балинина, потпретседателка на изборната комисија за обалста Чукотка, на крајниот исток на Сибир. Веднаш по граѓаните на Чукотка, започнаа да гласаат и избирачите во Камчатка и Магаданската област. Во следните часови ќе бидат отворени и избирачките места во другите области од рускиот Далечен исток и во најодалечениот сибирски регион Забајкалскиот. Изборите ќе завршат со гласањето во руската енкалва Калининград. Граѓаните коишто на денот на гласањето ќе бидат на пат, ќе можат својот галс да го дадат на специјалните избирачки места на автобуските и железничките станици како и на аеродромите. Имајќи предвид дека територијата на Руската Федерација се протега низ девете временски зони, граѓаните на Чукотка први почнаа со гласањето на претседатеслките избори коишто ќе завршат во 17 часот по локално време во Калињинград во западниот дека од земја, односно 18 часот по средноевропско време. Инаку изборите се одвиваат од 8 до 20 часот по локално време во секоја од временските зони. На изборите ќе можат да гласаат 108 милиони избирачи со право на глас, а првите резултати ќе бидат познати околу 21 часот по средноевропско време. Првпат овие избори ќе бидат следени со веб камери коишто се монтирани по две на 90 илјади од вкупно 95-те илјади избирачки места. Едната насочена директно кон гласачката кутија, а другата ги следи случувањата од поширок агол на целото избирачко место. Со ова руските власти, и тоа по иницијатива на Путин, сакаат да се обезбеди максимална транспарентност на изборниот процес.Меѓутоа набљудувачката мисија на Организацијата за европска безбедност и соработка (ОЕБСЕ) во Русија мисли дека камерите не се гаранција, бидејќи тие не го снимаат пребројувањето на ливчињата и исписот на резултатите.  За безбедноста на избирачките места и обезбедување на изборниот процес, ангажирани се повеќе од 380 илјади полицајци, од кои само во главниот град Москва – 36 илјади.На овие руски претседеателски избори учествуваат Владимир Путин предложен од владејачката партија Единствена Русија, Генадиј Зјуганов од Комунистичката партија, Сергеј Миронов од Справедлива Русија, Владимир Жириновски на Либералната партија и независниот кандидат милијардерот Михаил Прохоров, чиешто богатство е проценето на околу 16 милијарди долари. Претседател на Руската Федерација ќе стане кандидатот кој ќе освои повеќе од 50 отсто од гласовите. Доколку ниеден од кандидатите не го надмине овој лимит во првиот круг, во вториот ќе влезат двјацата кандидата коишто ќе имаат најмногу гласови. Во вториот изборен круг, победник е оној кандидат кој ќе освои повеќе гласови од противкандидатот. Централната изборна комисија што ја предводи Владимир Чуров, најдоцна до 14-ти март мора да ги соопшти конечните резултати од изборите. Избраниот претседател, пак, на функцијата ќе стапи на 7-ми мај. Поранешниот претседател и актуелен премиер Владимир Путин е главниот фаворит на овие избори, а според анкетите објавени кон крајот на февруари, тој би добил околу 60 отсто од гласовите. Од друга страна опозицијата правеше сѐ за да ги мобилизира избирачите и да го оневозможи Путин да победи уште во првиот круг, кој оваа фунцкија ја извршуваше во два четиригодишни мандата од 2000 до 2008 година.Руската опозициска коалиција којашто и не е толку хомогена уште од парламентарните избори од ланскиот декември протестира за наводна изборна измама, организарајќи ги најголемите протести во Русија во последните 12 години. Таа веќе ги прогласи однапред претседателските избори за недемократски. /крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Објавено пред

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан.

Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар Себастијан Курц, во изјава за медиумите од регионот рече дека неговата цел е со оваа конференција да го врати Западен Балкан на високо место на агендата на ЕУ.

„Западен Балкан е регион кој е важен за нас во Австрија, и за мене лично. Кога бев министер за надворешни работи, започнав да се залагам за тој регион и го продолжив тоа како канцелар“, рече тој.

Курц рече дека пандемијата на коронавирусот засенува многу теми и ги става во втор план, како и Западен Балкан.

„Главната цел на оваа конференција е да се подигне Западен Балкан на многу високо место во европската агенда. Ние сакаме да има посилен фокус на овој регион, како и тоа, сите изјави, разговори за европската перспектива, конечно да станат реалност “, објасни австрискиот канцелар.

Според најавата на австриската влада, на конференцијата во Виена ќе учествуваат премиерите на Србија, Црна Гора, Северна Македонија, на Босна и Херцеговина, косовскиот премиер и претставникот на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина Мирослав Лајчак.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Тепачка во украинскиот парламент откако пратеник изјавил дека опозиционерите треба да бидат застрелани

Објавено пред

За време на разгледувањето на измените и дополнувањата на предлог законот за реформа на Националниот совет за телевизиски и радио прашања во Врховната рада на Украина, дошло до расправија меѓу пратениците, пренесуваат украинските медиуми.

Тепачката започнала по изјавата на пратеникот од владејачката партија, Никита Потурајев, кој рекол дека е потребно да се „стрела“ фракцијата „Опозициска платформа – за живот“.

„Тие прашаа тука кога ќе заврши ерата на сиромаштијата. Ќе заврши кога бунтовниците ќе ја предводат оваа фракција („ Опозициска платформа – за живот “), чие вкупно богатство може да се измери со годишниот буџет на Украина и да се стрела “рече тој. Тоа предизвика тепачка меѓу претставниците на опозицијата и партијата на Зеленски, пренесуваат агенциите.

По кратка пауза, Потурајев се извинил, велејќи дека неговите зборови „не биле повик за насилство и никој во салата не заслужува репресија“.

Од своја страна, претседателот на парламентот Дмитриј Разумков ги повикал сите да бидат толерантни и воздржани во своите изјави.

После тоа, фракцијата на партијата „Опозициска платформа – за живот“ побарала Потурајев да биде сменет од позицијата шеф на Комитетот за хуманитарна и информативна политика.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп за средбата Бајден-Путин: И дадовме многу простор на Русија а не добивме ништо

Објавено пред

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп не го поддржа американско-рускиот самит, нарекувајќи го состанокот на американскиот претседател Џо Бајден и рускиот претседател Владимир Путин во Женева „Добар ден за Русија“.

Поранешниот претседател, кој своевремено рече дека му верува повеќе на Путин отколку на американските разузнавачки агенции, за американските медиуми изјави дека Бајден му подарил на рускиот лидер подарок што му дава главна улога на глобалната сцена.

„Не добивме ништо. И дадовме многу простор на Русија и не добивме ништо“, рече Трамп.

„Тоа беше добар ден за Русија“, додаде Трамп. „Не гледам што постигнавме со тоа.

Со Трамп се согласија и неговите републикански сојузници, кои сметаат дека Путин не направил некои поголеми отстапки на состанокот во женевската вила „Ла Гранж“, кој траеше помалку од три часа.

Трамп се состана со Путин во Хелсинки во 2018 година, а подоцна одржа заедничка прес конференција.

Бајден и Путин во средата се обидоа да одржат позитивен тон на разговорите, нарекувајќи ги конструктивни, иако многу не е договорено, пишуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион58 минути

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Македонија6 часа

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија6 часа

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија7 часа

(Видео) Украина-Македонија 2:1

Првиот гол за македонската репрезентација во натпреварот со Украина го постигна фудбалерот Езгјан Алиоски. Во 54-та минута Трајковски успеа да...

Македонија8 часа

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија9 часа

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија11 час

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ12 часа

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија13 часа

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија14 часа

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт14 часа

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија15 часа

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет1 ден

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет1 ден

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа1 ден

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Македонија1 ден

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде, нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија1 ден

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија1 ден

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левицата против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Македонија1 ден

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Досие