Контакт

Свет

Руска опозиција: Путин ни објави војна

Објавено пред

Во понеделник Кремљ им подаде маслиново гранче на руските опозиционери, пред тие да излезат на најавените масовни демонстрации во протест против победата на Путин на претседателските избори, кои тие ја нарекоа „објава на војна“.

Во понеделник Кремљ им подаде маслиново гранче на руските опозиционери, пред тие да излезат на најавените масовни демонстрации во протест против победата на Путин на претседателските избори, кои тие ја нарекоа „објава на војна“.

Еден ден претходно, откако стана јасно дека убедливо победил уште во првиот круг, меѓу првите победнички изјави на Путин беше дека неговиот триумф „ја спасил Русија од непријателите кои се обидуваат да ја узурпираат власта“. Се уште актулениот премиер, кој се враќа во претседателската фотелја која ја држеше осум години пред на неа да го спроведе Дмитри Медведев во 2008 година, имаше солзи во очите кога ги нападна оние кои и се спротивставуваат на неговата 12-годишна доминација со Русија.

Прозваните опозиционери, пак, се жалат дека изборите, всушност, биле една огромна изборна изама, во која поранешниот агент на КГБ освои 63 проценти од гласовите и најавија дека своето гадење од тоа што се случи во неделата ќе го изразат преку масовни протести во центарот на Москва во понеделник навечер.

„Тој ги турка нештата до точка на кршење. Тој со ова ни објави војна“, вели новинарот Сергеј Паркоменко, еден од организаторите на протестите.

Соочен со можност за сериозни судири, Кремљ во понеделникот ја спушти топката и издаде соопштение чија цел е да ги избие од рацете на опозиционерите најубојитите аргументи. Имено, Медведев, кој функцијата претседател ќе ја врши до примопредавањњето во мај годинава, на Јавниот обвинител му нареди да ја преразгледа легалноста на 32 судски случаи, вклучувајќи го и затворањето на некогашниот нафтен магнат Михаил Ходоровски. Бизнисменот Ходопровски, кој некогаш ја поседуваше, во тоа време, најголемата руска нафтена компанија „Јукос“ и гажеше за најбогат човек во Русија, беше уапсен во 2003 година под обвиненија за одбегнување на данок и измами, но дури откако јавно ги покажа своите независни политички амбиции и влезе во судир со Путин.

Во соопштението на Кремљ се вели и дека Медведев на министерот за правда му наредил да објасни зошто не дозволил регистрација на либералната опозиционерска група ПАРНАС, на кој и беше забрането да учествува на изборите. И двете наредби следуваат (со мало задоцнување) по средбата помеѓу Медведев и опозиционерите минатиот месец, на која тие му предадоа список од луѓе кои тие ги сметаат за политички затвореници и повикаа на политички реформи.

Лидерот на руските комунисти Генади Зјуганов потезите на Медведев ги оквалификува како „обид барем да се намали степенот на незадовоство и бунтови кои се повеќе го обземаат руското општество“.

Потегот на Медведев, според аналитичарите, може да е наменет да ги смири најголемите протести во текот на владеењето на Путин, но и на заминување од функцијата да се прикаже како „полибералната“ половина од владејачкиот тандем Путин – Медведев.

Предизвиците пред Путин

Со речиси целосно пребројани гласови, резултатите од претседателските избори во недела во Русија покажуваат дека 59-годишниот Путин освоил 63,68 проценти од гласовите. Лидерот на комунистите Зјуганов беше втор со 17 проценти, додека ултранационалистот Владимир Жерновски освои нешто повеќе од шест проценти, а поранешниот претседател на руската Дума Сергеј Миронов заврши четврт, со четири проценти.

„Практично немаше некои сериозни прекршувања на изборниот процес“, изјави за Reuters претседателот на Централната изборна комисија Владимир Чуров со што ги отфрли наводите на опозицијата и на доброволните набљудувачи на изборите за масовни измами ширум Русија.

„Голос“, независна мониторинг организација, тврди дека регистрирала најмалку 3.100 прекршувања во целата земја. Меѓународните набљудувачи треба да ги дадат своите конечни извештаи до понеделник навечер.

Иако урбаните протестни движења Путин го претставуваат како автократен лидер кој ги кочи политичките и економските промени во Русија, тој сепак успеа да привлече солидно гласачко тело дури и во најоддалечените краишта на Русија. Многумина од гласачите Путин го сметаат за најбезбеден избор, кој е заслужен за враќањето на редот по хаотичните 1990-ти години под водство на тогашниот претседател Борис Елцин, но и за економскиот бум низ кој минува земјата во последнава деценија.

„Сакам стабилност. Не сакам никакви промени“, вели 38-годишната универзитетска професорка Марија Будаева, која го поддржува Путин. Раиза Сидорик, 64-годишна домаќинка, вели: „Тој ја знае економијата, тој го знае политичкиот систем. Мене ми се чини дека тој е најдобриот кандидат“.

Путин сега нема да пропушти убедливата победа да ја претстави како силна поддршка од јавноста против демонстрантите, кои тој ги опиша како дестабилизирачко малцинство и пиони на странски влади. Тој, исто така, сега целосно ќе ја врати во употреба цврстата реторика против Западот при справувањето со меѓунартодните прашања, вклучувајќи ја и опасноста од изолација на Русија поради нејзиниот став во врска со крвопролевањата во Сирија.

Путин е и под силен притисок од странските инвеститори да ја намали зависноста на Русија од извозот на енергенси.

Но, огромен број Руси од големите градови, особено од Москва и од Санкт Петерсбрург, тврдат дека тој е, всушност, најголемата пречка за промените и чувар на еден корумпиран политички систем од кој корист имаат само неговите пријатели и сојузници.

„Ништо не се промени“, вели еден од лидерите на протестите, Алексеј Навални. „Она што се случи во неделата не може да се нарече избори“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Објавено пред

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања од ретка појава на згрутчување на крвта, изјави денеска шефот на работната група на ЕМА за коронавирусот, Марко Кавалери.

Тој за италијанскиот весник „Стампа“ рече дека позицијата на ЕМА е сепак дека во контекст на пандемија, придобивките од вакцината се поголеми од можните ризици кај сите возрасни групи, пренесува „Ројтерс“.

Кавалиери изјави дека, со оглед на тоа дека епидемијата се намалува и младите се помалку изложени на ризици поврзани со вирусот, ЕМА смета дека би било подобро за нив да користат вакцини засновани на технологија mRNA, како што се оние на „Модерна“ и „Фајзер“.

Препораката важи и за постари од 60 години.

Кавалери потсети дека Франција и Германија одлучија да ја избегнат Астразенека за лица постари од 60 години.

Прикажи повеќе...

Свет

Бразилскиот претседател доби казна од 108 долари за неносење маска

Објавено пред

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро беше осуден во саботата на парична казна од 108 долари за учество на мотоциклистичка манифестација во државата Сао Паоло без носење заштитна маска.

Илјадници мотоциклисти учествуваа на настанот наречен „Гас за Христос“. Екстремно десничарскиот претседател водеше поворка со мотоцикл без маска, со што ги прекрши државните прописи на Сао Паоло.

Властите му изрекоа казна на претседателот, неговиот син Едуардо, член на Конгресот, а министерот за инфраструктура Тарсисио Гомеш исто така беше казнет затоа што не носел маска и не одржувал физичка дистанца.

Болсонаро долго се противеше на мерките за заштита од пандемијата Ковид-19, во која починаа скоро 485.000 луѓе во Бразил. Тој редовно ги критикува мерките за карантин, како и носењето маска и заговара спорни лекови.

Обраќајќи им се на своите приврзаници, Болсонаро рече дека вакцинираните лица не треба да носат маски затоа што е невозможно вакцинираното лице да го пренесе вирусот.

Нема научен консензус за тоа дали вакцинираните лица се заразни.

Болсонаро исто така рече дека секогаш може да смета на полицајците „без оглед што се случило“ и ја нарече државната воена полиција „негова армија“.

„Вие сте асистенти на вооружените сили. Сигурен сум дека во согласност со законот и редот, ќе бидеме заедно, без оглед што се случи“, рече тој.

На претседателските избори во 2022 година, противник на Болсонар најверојатно ќе биде поранешниот левичарски претседател Луиз Инасио Лула да Силва, иако ниту еден од нив сè уште не ја номинирал својата кандидатура.

Прикажи повеќе...

Свет

Експлозија во Кина, најмалку 11 лица загинаа, а десетици се тешко повредени

Објавено пред

Најмалку 11 лица загинаа, а 37 се тешко повредени во експлозија на гасовод во станбена област во централна Кина, соопштија локалните власти.

Несреќата се случила во градот Шијан во провинцијата Хубеи, изјавија властите и додаваат дека 144 лица се хоспитализирани.

Спасувачките екипи се’ уште се на лице место, додека причината за експлозијата засега не е позната.

Слична експлозија се случи во 2013 година на пристаништето Чингдао. Во тоа време, 55 лица загинаа во експлозијата на подземниот гасовод.

Ваквите несреќи често се случуваат поради непочитување на прописите за безбедност, лошо одржување на објектите и корупција во извршните тела.

Одговорните честопати се строго казнувани, но високата побарувачка и желбата за профит честопати ја надминуваат загриженоста дека не се следат регулативите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

За првпат по 9 месеци, во Македонија нема починат од коронавирус

За прв пат по 2 септември 2020, во Македонија не е забележан ниту еден смртен случај од Ковид-19, во изминатото...

Европа3 часа

ЕМА: „Астразенека“ да не се дава на постари од 60 години

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астразенека“  за лица над 60 години, поради стравувања...

Топ3 часа

Полицаецот по кој се трагаше е пронајден починат во водите на Брегалница

Во возило во водите на Брегалница е пронајдено е телото на 51 годишниот полицаец Т.С. од Делчево, кој беше пријавен за...

Македонија3 часа

Османи: Ќе вложам напори во среда да бидам во Скопје за да се обратам пред Комисијата

Ќе ги вложам сите напори да ја прекинам тековната дипломатска офанзива за во среда на неколку часа да бидам во...

Спорт4 часа

Селекторот Ангеловски емотивен: Вие сте моите херои!

Пред денешното деби на Македонија на Европското првенство, на натпреварот во Букурешт против Австрија, селекторот Игор Ангеловски на Инстаграм сподели...

Македонија7 часа

Општина Центар за протестот: Ќе се засадат нови дрвја на Орце Николов, отстранетите беа стари, болни и оштетени

По повод денешниот протест против сечата на дрвјата на улицата Орце Николов, општина Центар тврди дека останува посветена на остварување...

Македонија19 часа

Мицкоски: Ги почитуваме стратешките интереси на партнерите, но ги почитуваме и македонските национални интереси

ВМРО-ДПМНЕ ги почитува стратешките интереси на стратешките партнери, но тоа не значи дека немаме право да ги почитуваме и да се...

Македонија19 часа

Заев: Извозот на канабис за медицински цели oд Северна Македонија во ЕУ станува реалност

Извозот на сув цвет од канабис за медицински цели од Северна Македонија за пазарите во Европската Унија станува реалност, пишува...

Спорт20 часа

Ериксен во стабилна состојба префрлен во болница

Данскиот репрезентативец, Кристијан Ериксен, во стабилна состојба е префрлен во болницата во Копенхаген. Натпреварот, помеѓу Данска и Финска е прекинат...

Македонија1 ден

Османи: Зголемена е активноста на ЕУ за почеток на преговорите, но исходот е непредвидлив

Се забележува една невообичаена зголемена активност од сите земји членки за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ, истакна министерот...

Македонија1 ден

Регистрирани 21 нов случај на коронавирус, почина едно лице

Денеска се регистрирани 21 нов случај на Ковид-19, оздравени се 7 пациенти, а пријавенo е едно починатo лицe. Во последните...

Македонија1 ден

Заев отвори канцеларија за директни средби со граѓаните во Струмица

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска во Струмица ја отвори Канцеларијата за непосреден контакт со граѓаните. Од Владата велат дека...

Македонија1 ден

Средношколскиот сојуз: Училишта бараат пари од учениците за издавање на свидетелства

Сојузот на средношколците реагира дека некои училишта бараат од учениците пари за издавање на свидетелства. „Изминативе неколку денови Сојузот на...

Македонија1 ден

Македонија повеќе не е на германската листа на ризични земји

Според новите податоци, објавени од државниот германски институт „Роберт Кох“, Македонија повеќе не се смета за ризична држава од Ковид-19....

Спорт1 ден

Арнаутовиќ: Не го отпишувајте Пандев поради неговите години

Македонија и Австрија, утре ќе го одиграат првиот натпревар во Ц-групата на Европското првенство. Дуелот на двете селекции, во Букурешт,...

Спорт2 дена

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион2 дена

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија2 дена

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија2 дена

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија2 дена

Регистрирани 20 нови случаи на Ковид-19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: Куманово – 5,...

Досие