Контакт

Свет

Јапонија бира парламент по шест премиери во шест години

Објавено пред

Повеќе до сто милиони Јапонци во неделата ибираат нов состав на долниот дом во надеж дека по шест премиери во последните шест години ќе изберат подолготраен премиер

Јапонците од новиот премиер очекуваат да ја придвижи земјата разочарана од владеењето на Демократската партија на Јапонија (DPJ) по нејзината историска победа во 2009 година.

Премиерот Јошико Нода го распушти парламентот кон средината на ноември и отвори пат за одржување десет месеци пред редовниот термин.

Анкетите предвидуваат победа на конзервативната Либерално-демократска партија која без прекин владееше 50 години до 2009 година, кога победи партијата на левиот центар DPJ со 308 пратенички места во парламентот со 480 места.

Меѓутоа, PDJ ги разочара избирачите кој му забележуваат за нерешавање на општествено-економските тешкотии и неисполнување на ветувањето. Некои од ветувањата беа бесплатното образование за сите средношколци, семејни надоместои, намалување на данокот за малите и средните претприајтија, укинување на наплатата на патарината …

Довербата PDJ ја загуби и поради одговорот на катастрофалниот земјотрес и цунамито од март 2011 година, кога беше предизвикана хаваријата на нуклеарката Фукушима, а владата, според мислењето на Јапонците, пропуштила да дејствува компетентно и брзо. Цената за овие пропуст PDJ веќе ги плати во летото 2010 година, кога го загуби мнозинството во Сенатот.

Наспроти левицата, конзервативниот PLD се престрои и се надева на победа предводена од поранешниот премиер Шинцо Абео.

Јапонија е трауматизирана од нуклеарната катастрофа во Фукушима, па нуклеарната енергија беше во центарот на изборната кампања. Левицата вети дека Јапонија ќе биде без нуклеарна енергија за 30 години, а PLD традиционално близок на стопанствениците, вети своја стратегија да ја претстави за три години,

Многу Јапонци, а во прв ред младите, разочарани се од традиционалните партии и веруваат дека помалите и некои нови партии може да остварат поголем успех.

Новата антинуклеарна партија Иднината на Јапонија, која во ноември месец ја основаше Јукико Када, гувернер на префектурата Шига. На партијата ѝ се придружи и Ичиро Озава, дисидент од PDJ, Аналитичарите сметаат дека Иднината на Јапонија може да стане трета сила наспроти PLD и PDJ.

Партијата на обновата ја основаа поранешниот гувернер на Токио, националистот Шинтаро Ишихара и амбициозниот млад градоначалник на Осака, Тору Хашимото.

Партијата Нов Комеито, која е основана од членовите на будистичката секта, беше малцински партнер на LDP последните десет години до 2009 години, Се смета дека LDP, доколку победи, ќе ја обнови коалицијата со Комеито која својата програма ја основа на економската политика, нос е спротиставува на измената на јапонскиот пацифистички устав.

Новата влада на Јапонија која ќе биде избрана во неделата, ќе мора покрај еконосмките и оптествените проблеми да се носи и со товарот на односите со соседнито економски џин Кина и сѐ поконкурентната Јужна Кореја, како и со непредвидливата Северна Кореја која изминатава седмица лансираше балистичка интерконтинентална ракета. Јапонија ги заостри односите со Кина поради малиот архипелага Сенкаку во Јужнокинеското море поради полагањето право врз нив. Исто така, треба да ги редефинира и односите со САД, својот традиционален сојузник./крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Корбин се извини за поразот на лабуристите

Објавено пред

Лидерот на британските лабуристи Џереми Корбин им се извини на приврзаниците заради големите загуби на неговата партија на изборите.

Тој го призна неуспехот на партијата на изборите и ја прифати својата одговорност за тоа.

„Резултатот е тежок удар за секој на кого очајнички му беше потребна вистинска промена во нашата земја. Жал ми е што потфрливме и јас ја преземам одговорноста за тоа“ напиша Корбин во отвореното писмо до „Мирор“, пренесе Би-Би-Си.

Конзервативците на премиерот Борис Џонсон осовија убедливо мнозинство на општите избори во четвртокот, и тоа е нивната најголемата победа во последните 30 години, потиснувајќи ги лабуристите дури и од нивните традиционални упоришта. Спротивно на нив, лабуристите го доживеаја најголемиот пораз од 1935 година.

Прелиминарните разговори за избор на нов лидер на партијата најверојатно ќе почнат идната недела, а Корбин својата одлука за заминување ќе ја донесе на специјална седница на почетокот на јануари.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ: Доаѓа Џонсон, а по него и Трамп

Објавено пред

 

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека се надева оти премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон ќе ја посети Србија.

„Ќе ни биде голема чест британски премиер по долги години да ја посети Србија“. рече Вучиќ.

Тој потоа се обрати до амбасадорот на САД во Србија, Ентони Годфри.

„Ние не паметиме кога последен пат во Србија дошол претседател. Мислам дека Картер беше, време е и Трамп да дојде“, порача Вучиќ, пренесе „Б92“.

„Прво доаѓа Џонсон, потоа и Трамп“, нагласи српскиот претседател.

Прикажи повеќе...

Свет

Солзaвец и водени топови на протестите во Бејрут, 40 повредени

Објавено пред

Либанските безбедносни сили употребија солзавец, водени топови и гумени куршуми за да ги растераат антивладините демонстранти во Бејрут за време на протестите.

Денешните судири се најжестоки откако почнаа демонстрациите пред два месеци, пришто повредени се повеќе од 40 лица, објави АП.

Центарот на градот Бејрут беше блокиран осум часа во текот на ноќта и утрово.

Владата, предводена од премиерот Саад Харири, поднесе оставка на 29 октомври, две недели откако почнаа протестите. Политичките групи не можеа да се договорат за нов кандидат за премиер, додека демонстрантите бараа новата влада да не биде поврзана со веќе познати политички партии.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Седум возила учествуваa во сообраќајна несреќа што се случи утрово во Скопје

Утрово во 06.45 часот на крстосница од булеварот „Александар Македонски“, улицата „16-та Македонска Бригада“ и улицата„Интернационални Бригади“ се случила сообраќајна...

Свет2 часа

(Видео) Луѓето се разбегаа во паника од силниот земјотрес на Филипините, шестгодишно девојче загина

Шестгодишно девојче загина откако се сруши ѕид за време на силниот земјотрес oд 6,8 степени што денеска ги погоди Филипините,...

Регион3 часа

Нов земјотрес во Албанија, почувствуван во Црна Гора

Нов земјотрес од 4,5 степени ја погоди Албанија доцна синоќа, јавуваат медиумите. Според Евромедитеранскиот сеизмолошки институт, епицентарот бил на 22...

Свет4 часа

Грета Тунберг се извини: Тоа се случува кога импровизирате говор на друг јазик

Шведската активистска за борба против климатските промени, Грета Тунберг, се извини за изјавата дека политичарите треба да бидат „турнати до...

Спорт4 часа

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија. Волкановски утринава во Лас Вегас го...

Економија5 часа

Почнува наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Свет19 часа

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија22 часа

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ22 часа

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија23 часа

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Македонија23 часа

(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при...

Македонија1 ден

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија1 ден

(Видео) Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија1 ден

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ1 ден

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Европа1 ден

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на...

Свет1 ден

Северна Кореја изведе нова нуклеарна проба

Северна Кореја ја инофмрира светската јавност за нов „важен тест“, направен на космодромот Сохе во земјата, пренесоа руските медиуми. „На...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева го злоупотребила буџетот на СЈО за роднини и пријатели

Катица Јанева , под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на...

Македонија2 дена

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ2 дена

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Досие