Контакт

Свет

Следната 2013 година ќе биде најтопла откако се мерат температурите

Објавено пред

Следната 2013 година ќе биде најтопла од 1850 година, а тоа ќе биде предизвикано од промената на климата.

Се предвидува дека глобалните температури во 2013 година да бидат 0,57 Целзиусови степени повисоки од просекот заради што следната година ќе биде најтопла откако се мерат температурите, пишува „Гардијан“.

Прогнозата се темели врз истражувањето и податоците од Универзитетот Ист Англиа, Годард Институтот оф Спејс Стадис на НАСА, како и американската администрација за океани и атмосфера.

„Растечките температури се последица на промената на глобалната клима и зголемените емисии на стакленичките гасови“, изјави климатологот Дејв Бритон.

Поголемиот просек а глобалните температури не значи дека ќе се затопли во сите делови на светот. Промената на климата ќе има поинакви ефекти врз различни региони.

Инаку, според податоците на Светската метеоролошка организација, 11 од 12-те најтопли години во историјата се оние од 2001 година па наваму. /крај/дн/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Бомба фрлена во центарот на Подгорица

Објавено пред

Експлозивната направа беше фрлена во кафулето „Велдер паб“ во центарот на Подгорица.

Тоа се случило околу три часот наутро, на булеварот Иван Црнојевиќ, пренесува ЦДМ.

Силна детонација ги вознемирила жителите на тој дел од градот, а полициската истрага сè уште трае.

Прикажи повеќе...

Свет

Лидерката на Хонгконг во посета на Пекинг

Објавено пред

Кинескиот премиер Ли Кеќенг денеска во Пекинг се состана со лидерката на Хонгконг, Кери Лам, со која разговараше за состојбата на економијата во овој полуавтономен кинески регион по повеќемесечните насилни протести.

„Владата на специјалниот административен регион мора да продолжи со напорите да стави крај на насилството и да стави крај на хаосот во согласност со законот“, рече Ли, а пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Посетата на Лам доаѓа по бројните шпекулации дека таа може да добие нови директиви во разговорите со кинескиот претседател Си Џинпинг, вклучително и можна реконструкција на владата.

Ли исто така рече дека судирите околу промените во законот за екстрадиција го повредиле општеството во Хонгконг во сите обласи, пренесе АП.

„Во изминатата година, нашите политики, економија и општество навистина се соочија со големи проблеми“, рече Лам.

Прикажи повеќе...

Свет

„Њујорк тајмс“: САД тајно протерале двајца кинески дипломати осомничени за шпионажа

Објавено пред

Американската влада тајно протерала двајца официјални претставници на кинеската Амбасада,по нивниот упад во воената база во Вирџинија, објави „Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на неименувани извори.

Весникот наведува дека еден од двајцата кинески службеници се верува дека бил разузнавач кој работел во кинеската Амбасада.

Според весникот, кинеските службеници кои влегле во базата во Норфлок во Вирџинија оваа есен, запреле само кога противпожарни возила им го блокирале патот.

Во таа прилика, тие им рекле на стражарите дека се загубиле.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Жителите на Трнодол најавуваат протести и тужба против градоначалникот

Жителите на Трнодол најавуваат протести ако Општина Карпош не го повлече детално урбанистичкиот план кој, како што велат, може да...

Свет1 час

„Њујорк тајмс“: САД тајно протерале двајца кинески дипломати осомничени за шпионажа

Американската влада тајно протерала двајца официјални претставници на кинеската Амбасада,по нивниот упад во воената база во Вирџинија, објави „Њујорк Тајмс“,...

Свет1 час

Британски турист убиен пред луксузен хотел во Аргентина

Педесетгодишен британски турист е убиен пред луксузен хотел во Буенос Ариес. Како што пренесуваат светските медиуми, автобус со туристи патувал...

Свет2 часа

Во Виена уапсени двајца Чеченци, планирале терористички напад за Божиќ

Австриската полиција уапси двајца мажи осомничени дека планирале терористички напад во Виена меѓу Божиќ и Нова Година, пренесе Индекс.хр. Од...

Македонија14 часа

Aлфите го пронајдоа детето што се изгуби на кејот на Вардар

Единицата Алфа го пронајде 12 годишниот Мартин кој денеска се загуби во близина на кејот на реката Вардар. Од МВР информираа...

Топ17 часа

Тетовец го пријавил чичко му оти му се заканувал со секира

Шеест и двегодишен маж од Тетово, со иницијали И.И. синоќа бил приведен од страна на полицијата. Како што јави МВР,...

Македонија18 часа

Мицкоски за ексамбасадорот кој репетираше пушка: Го знам од детството, но ќе предложам негово разрешување

На следната седница на Извршниот Комитет, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе предложи разрешување на ексамбасадорот, Томислав Димитровски, кој е...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Судскиот совет да провери зошто се чувале предмети во фиока

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, во воведот од неговиот говор рече дека го радува глетката од преполната сала...

Свет20 часа

(Видео) Најмалку четири лица загинаа во земјотресот на Филипините

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,9 степени кој го погоди островот Минданао во јужниот дел на...

Спорт1 ден

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија. Волкановски утринава во Лас Вегас го...

Економија1 ден

Почна наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Свет2 дена

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија2 дена

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ2 дена

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија2 дена

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Македонија2 дена

(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при...

Македонија2 дена

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија2 дена

(Видео) Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија2 дена

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ2 дена

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Досие